Capac fosa deformat sub greutate

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cristi_R
    Incepator
    • 07.iul.2010
    • 29

    Capac fosa deformat sub greutate

    Apelez la mesterii si meseriasii de pe acest forum sa ma ajute cu problema fosei noastre ecologice. Cum vedeti in poza, partea superioara a fosei se deformeaza sub greutatea pamantului. Am doua intrebari:

    - daca am dat la o parte greutatea, va reveni la forma initiala sau trebuie sa ii fac ceva?
    - ce sistem ati realiza in locul meu pentru a evita producerea acestei deformari? Un capac peste care se poate pune pamantul gradina? Vreo idee sau poza de realizare?

    Milioane de multumiri

    Cristi
    Fișiere Atașate
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    #2
    Răspuns la: ajutor, capac fosa deformat sub greutate

    Pai, ce sa mai...
    Probabil "butoiul" ala nu a fost proiectat sa sustina asa greutate...
    Cel mai bun si ieftin, daca ai, ar fi un "capac" din lemn de salcam...chiar daca nu e tratat rezista 20 de ani.
    Altfel o lucrare elaborata presupune ceva beton, stalpi ingropati pe langa "butoi"...

    Comentariu

    • Cristi_R
      Incepator
      • 07.iul.2010
      • 29

      #3
      Răspuns la: ajutor, capac fosa deformat sub greutate

      cineva mi-a sugerat sa fac un cofrag in jurul lui cu plasa si sa betonez lasand loc ptr un capac cu deschidere ptr vidanjare. crezi ca fara stalpi ramane deasupra sau cu timpul se adanceste in pamant toata structura? daca ii fac un pat de balastru sub cofragul beton?

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2343

        #4
        Răspuns la: Capac fosa deformat sub greutate

        Fara stalpi se va lasa...

        Comentariu

        • Bandog
          Incepator
          • 14.iun.2017
          • 1

          #5
          Răspuns la: Capac fosa deformat sub greutate

          Buna seara,
          Cu aceeasi problema ma confrunt si eu. Este prima oara cand o vidanjez, iar cand am sapat am gasit capacul deformat si curge pe la el.
          Mai exista vreo posibilitate sa il aduc la forma initiala dupa vidanjare?
          Ma gandesc daca nu cumva bazinul de sedimentare devine prea greu si trage capacul in jos? La d-voastra vad ca a fost un strat subtire de pamant.
          La mine au fost vreo 60 de cm de pamant peste capac.
          Fosa este imhoff eco4
          Multumesc anticipat pentru raspunsuri

          Comentariu

          • draku
            Membru Marcant
            • 12.mar.2007
            • 342

            #6
            Răspuns la: Capac fosa deformat sub greutate

            din cauza pamantului se lasa
            in loc de cei 60 de cm de pamant, poti incerca sa umpli cu polistiren si apoi un stat subtire de pamant

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2467

              #7
              Răspuns la: Capac fosa deformat sub greutate

              Postat în original de draku
              in loc de cei 60 de cm de pamant, poti incerca sa umpli cu polistiren si apoi un stat subtire de pamant
              Asta am facut eu si vad ca nu am probleme, deocamdata.
              Fosa este ECO IMHOFF 6 N.

              Comentariu

              • Consultant sanitare
                Moderator
                • 16.oct.2006
                • 1553

                #8
                Răspuns la: Capac fosa deformat sub greutate

                Se poate aplica un strat de preluare a solicitarilor si descarcarea pe suprafata, o placa de beton de 5 cm armata sau una metalica. A fost afectat mijlocul capacului, acolo unde este mai flexibil. Trebuie ca marimea acesteia sa depaseasca marginile fosei pentru un sprijin exterior.

                Comentariu

                • draku
                  Membru Marcant
                  • 12.mar.2007
                  • 342

                  #9
                  Răspuns la: Capac fosa deformat sub greutate

                  Postat în original de Consultant sanitare
                  Se poate aplica un strat de preluare a solicitarilor si descarcarea pe suprafata, o placa de beton de 5 cm armata sau una metalica. A fost afectat mijlocul capacului, acolo unde este mai flexibil. Trebuie ca marimea acesteia sa depaseasca marginile fosei pentru un sprijin exterior.
                  o idee buna
                  dar.... doar daca in jurul fosei nu este pamant de umputura, necompactat
                  daca este pamant de umplutura, placa de beton se va lasa in timp pe fosa...
                  Ultima editare de draku; 11.aug.2017, 10:24.

                  Comentariu

                  • Consultant sanitare
                    Moderator
                    • 16.oct.2006
                    • 1553

                    #10
                    Răspuns la: Capac fosa deformat sub greutate

                    Daca pe margini este pamantul compactat nu ar trebui sa fie o problema, cel putin acolo unde se sprijina placa. Aceasta placa de protectie nu este una neaparat circulabila, astfel ca doar greutatea pamantului nu ar trebui sa fie una care sa nu fie suportata de placa. In alte conditii, ramane de discutat.

                    Comentariu

                    Procesare...