Folie mulcire

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • geticul
    Incepator
    • 06.feb.2007
    • 50

    Folie mulcire

    Am ajuns in stadiul ca trebuie sa amenajez curtea.

    Ca etape ar fi astfel:
    - decopertare cam 10 cm pentru eliminarea pamantului cu probleme
    - executat santuri pentru irigare si iluminat exterior
    - amenajat aleile de acces
    - montare folie de mulcire si acoperire cu pamant pentru nivelare.

    Intrebarea mea este in legatura cu ultimul pas. Pot sa pun folia de mulcire intre straturile de pamant sau trebuie obligatoriu sa fie la suprafata pamantului?

    Ca plante va fi gazon, o gradina de legume, flori, copaci.
    Pana nu faci cu mana ta, nu castigi experienta necesara.
  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 120

    #2
    Răspuns la: Folie mulcire

    De ce sa ingropi folia de mulcire?
    Decopertezi daca este cazul si ai de unde sa aduci pamant incaz ca trebuie sa pastrezi sau ridici terenul.
    Nu ar struca sa faci un tratament cu solutie de tip total pentru buruienile nedorite.
    Copacii ar fi trebuit sa existe... restul amenajezi cumdoresti si ai posibilitatea in spatiul dincurte. Gradina de legume poate fi pe strat sau doar o zona delimitata, mai ales daca ai caini.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1382

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Folie mulcire

      Postat în original de 10000
      Nu ar struca sa faci un tratament cu solutie de tip total pentru buruienile nedorite.
      Parca e cumva aiurea sa iti imprastii in propria ograda ierbicide si alte otravuri. Metoda mecanica imi pare de preferat chiar daca presupune ceva munca. Chiar ma uitam zilele trecute la spatiul din fata unui bloc din zona unde cineva a dat cu ceva ierbicid puternic gen total ca sa nu taie iarba. Tot era uscat,ars, arata dezolant. Era mult mai ok inainte, cu iarba verde chiar si netaiata, decit pamintul sterp si ars de soare de pe care acum se ridica praful.
      Legat de copaci, cred ca e mai indicat pomi fructiferi care se pot planta toamna si se pot pune (daca aveti de unde lua) pomi mai marisori, ca sa nu mai asteptati pina la primul rod.
      Ultima editare de Temelye; 15.iun.2017, 10:15.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • 10000
        Membru
        • 18.ian.2007
        • 120

        #4
        Răspuns la: Folie mulcire

        Aiurea este intradevar sa nu tai iarba buna si sa o dai cu total. Cand am spus despre ierbicid m-am referit la balariile ce cresc pe unele terenuri la inceput de amenajare, nu poti scapa de radacinile ce impanzesc pamantul si nu ai cum sa le scoti mecanic fara a indeparta o grosime mare de pamant. Utilizat moderat si cu grija nu se intampla nimic si poti rezolva o problema. Nu facem obicei din asta.

        Comentariu

        • geticul
          Incepator
          • 06.feb.2007
          • 50

          #5
          Răspuns la: Folie mulcire

          Am inteles ca nu are rost sa ingrop folia de mulcire. Stie cineva de existenta unui ierbicid mai natural, sotiei i-ar place sa nu bagam chimicale in pamant.

          Copacii nu existau, decat un singur nuc intr-o parte. Pomii fructiferi o sa ii pun la toamna, octombrie-noiembrie.
          Pana nu faci cu mana ta, nu castigi experienta necesara.

          Comentariu

          Procesare...