Ponturi Practice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Ponturi Practice

    Ma gindesc ca ar fi util sa ne ajutam unii pe altii cu ponturi utile in viata de zi cu zi. Mi-am dat seama ca unele chestii banale la prima vedere sunt necunoscute multor oameni. Spre ex. daca patezi camasa sau tricoul favorit cu dude, afine,etc, primul gind care le vine majoritatii oamenilor este ceva de genul Vanish sau mai stiu si eu ce chimical. Asta datorita indobitocirii mascate de care suferim unii dintre noi datorita reclamelor. Ei bine, probabil si eu sufar de putina indobitocire deoarece patind un tricou cu dude, am dat fuga acasa sa pun Vanish. Am pus, am lasat ceva timp conform instructiunilor,dar tot nu a iesit complet. Dupa faza acesta am aflat solutia. Lapte rece. Patindu-se mineca unei camasi de la cirese negre amare, am pus lapte rece pe zona respectiva. am lasat-o citeva ore, apoi am pus la spalat in masina. A iesit impecabil, nici vb. de pata. Se pare ca laptele rece,mai ales proaspat, scoate cam orce pata, mult mai eficient de cit chimicalele gen Vanish, care nu sunt chiar ieftine. Ar fi intersant sa vedem o reclama de scos pete cu lapte rece, dar ma credeti ca nu vom vedea?
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    #2
    Răspuns la: Ponturi Practice

    Salut,
    Iti dai seama ca niciodata nu vom vedea ceva util si " gratis "... cumva. E un subiect interesant.

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      #3
      Răspuns la: Ponturi Practice

      O alta situtie la o cunostinta ce sta la casa iar pe hol are gresie. Din cind in cind, multor furnici le placea sa se plimbe pe gresia lui si mi-a spus ca a rezolvat problema taind o lamiie in doua si frecind pe traseele lor favorite de pe gresie cu lamile taiate sa ramina o pelicula fina de zeama pe gresie. Avind copii mici, ar fi fost o prostie sa imprastie pe jos substantele "minune" ( in fapt tot un fel de otrava,mai mult sau mai putin)care ni-se promoveaza in reclame.
      Altcineva, o tipa, imi povestea ca decit sa isi arda parul cu decolorante(in cazul in care nu ii iese culoarea) amesteca zeama de la o lamiie cu vitamina A si si cu sampon si obtine un rezultat multumitor. Si sunt multe asemenea ponturi utile,ieftine, naturale,etc. trebuie doar sa fii putin curios la modul pozitiv.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 298

        #4
        Răspuns la: Ponturi Practice

        O s-o incerc pe aia cu laptele. Mi-am patat un tricou bun cu capsuni sau visine si nu a iesit la spalat.

        Comentariu

        • Armata
          Membru
          • 14.sep.2008
          • 251

          #5
          Răspuns la: Ponturi Practice

          prima masura in cazul "patarii" este punerea de sare pe pata. Se pare ca sarea absoarbe lichidul care impregneaza tesatura
          Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1395

            #6
            Răspuns la: Ponturi Practice

            Postat în original de lmacsen
            O s-o incerc pe aia cu laptele. Mi-am patat un tricou bun cu capsuni sau visine si nu a iesit la spalat.
            Inteleg ca e vb de o pata veche. Pata pe care am scos-o eu era proaspata, inca nu am incercat pe pete vechi dar daca o faci tu, sa ne spui si noua daca merge si la pete vechi.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Ponturi Practice

              Faine ponturi practice , bune pentru neatenti =)) . Io trebuie sa recunosc ca am aruncat o gramada de haine pe motivul asta dar daca functioneaza faza cu laptele rece ( apropo trebuie sa fie fresh sau e bun si cel dublu pasteurizat - long life - ? ) m-am scos ca nu mai bag bani in camasi .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #8
                Răspuns la: Ponturi Practice

                Daca aveti un capac de lemn, si are un miros ciudat... sau neplacut il puteti sterge cu o lamaie, o taiati pe jumatate si cu partea proaspat taiata stergeti capacul de lemn, dupa care il clatiti cu apa si e ca nou

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1395

                  #9
                  Răspuns la: Ponturi Practice

                  Postat în original de coby
                  Faine ponturi practice , bune pentru neatenti =)) . Io trebuie sa recunosc ca am aruncat o gramada de haine pe motivul asta dar daca functioneaza faza cu laptele rece ( apropo trebuie sa fie fresh sau e bun si cel dublu pasteurizat - long life - ? ) m-am scos ca nu mai bag bani in camasi .
                  Cred ca cel proaspat, natural, e mai eficient, enzimele sunt vii, pe cind cel pasteurizat e un lapte "mort" , un fel de plastic.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1395

                    #10
                    Răspuns la: Ponturi Practice

                    Daca circulati cu masina noaptea si va deranjeaza farurile celor din fata exista un set de folii ca un parasolar si si ochelari (sunt mai multe variante de seturi de obicei setul contine si folii si ochelari, folositi ce va e mai comod) care ajuta sa nu va mai orbeasca farurile din fata iar ziua sa nu va mai bata soarele in ochi. Intersaant e ca nu reduc vizibilitatea ci chiar o imbunatatesc. Eu mi-am comandat, o sa imi vina zilele urmatoare. Pun link-ul daca credeti ca va ajuta https://teamdeals.ro/set-parasolar-a...-de-148-ron1/p
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      #11
                      Răspuns la: Ponturi Practice

                      Pai ochelari cu lentila galbena , polarizati, is de multa vreme pe piata si sunt f buni la condus noaptea ( chiar si ziua daca nu e soare ) ; acuma parasolarul fumuriu poate fi inlocuit cu ochelari de soare si stii ca din orice unghi bate soarele nu te deranjeaza ,pe cand la parasolarul respectiv odata ce l-ai fixat , nu e la indemana sa-l muti in functie de pozitionarea masinii pe soasea , parerea mea . Oricum sa ne tineti la curent cu practica
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        #12
                        Răspuns la: Ponturi Practice

                        Setul are atit folii cit si 2 perechi de ochelari. Dupa ce o sa-mi vina o sa postez cit sunt de multumit. Si daca nu voi fi incintat, nu o sa pling,avind in vedere costul de 50 lei
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • Temelye
                          Living Legend
                          • 23.apr.2014
                          • 1395

                          #13
                          Răspuns la: Ponturi Practice

                          Util pt cei care vor sa faca o detoxifiere si mai mult decit atit pot folosi atit de simplu si banalul carbune de lemn. Desi pe vremuri se folosea des,astazi e ca si uitat datorita agresivitatii cu care ne sunt promovate pe toate caile chimicalele care aduc profit si care in esenta "adorm" problema de moment dar in timp cauzeaza altele.
                          Spunea un medic bine intentionat despre situatia celor care au consumat ciuperci otravitoare si decedat, nemaireusind sa ajunga la medic sau daca au ajuns era prea tirziu, daca ar fi stiut ca imediat sa consume 2-3 lingurite de praf de carbune de lemn (preferabil fag sau tei),ar fi ramas in viata. Lista beneficiilor carbunelui de lemn e lunga si partea buna e ca nu are afecte adverse cum au cam toate medicamentele de sinteza. Mai multe amanunte gasiti pe net, ca de ex aici. http://www.monitorulexpres.ro/?mod=m...te&s_id=157531
                          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                          Comentariu

                          Procesare...