Izolare fonica tavan sunete joase (basi subwoofer)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • christianstk
    Incepator
    • 06.iun.2016
    • 12

    Izolare fonica tavan sunete joase (basi subwoofer)

    Buna seara!

    Am cumparat o garsoniera "la cheie". In sufragerie este montat un tavan fals de gips carton, pe profile, insa gol pe dinauntru, fara vata sau altceva. Acest aspect creaza o cutie de rezonanta, care am observat ca amplifica sunetele joase de la vecinul de deasupra, in special basii de subwoofer.

    Apartamentul de deasupra este inchiriat, pana acum au stat doua cupluri de chiriasi, amandoua cu preferinte pentru muzica amplificata de subwoofere, ceea ce mi-a provocat scurte neplaceri. Din fericire, m-am inteles rezonabil cu amandoi, si au diminuat volumul basilor. Ma gandesc la viitor, daca vor mai veni si altii, sau daca apartamentul va fi vandut si ma voi pomeni cu un vecin care functioneaza pe sistemul "in casa mea fac ce vreau", sa ma protejez din timp de astfel de neplaceri.

    Scenariul la care ma gandeam e sa gauresc placa de gips, pe alocuri, sa introduc o vata de densitate mare sau un burete fonic dedicat, care sa izoleze mai bine. Iar pe deasupra sa completez cu inca o placa de gips, preferabil acustica.

    M-am documentat totusi si am tras concluzia ca acest sistem ar atenua, intr-adevar, sunetele provocate de incaltaminte, voci ridicate sau similar, insa cu basii e cu totul alta treaba, acestia fiind foarte greu de atenuat.

    Am gasit un amortizor acustic pentru vibratii de genul acesta: http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=86
    Dar observ din schita, ca placa trebuie sa fie destul de coborata, iar eu am inaltimea libera in interiorul tavanului de doar 5 cm. Un tavan de la 0 cu alta structura ar fi un deranj chiar prea mare, mai ales ca mobila e deja destul de aproape de tavan. Exista o alta solutie de compromis sau trebuie sa fac santier in casa, pentru a avea liniste pe termen lung?

    Mai precizez ca peretii din camera sunt deja placati cu vata + gips carton.

    Va multumesc anticipat pentru eventuale solutii!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Răspuns la: Izolare fonica tavan sunete joase (basi subwoofer)

    Tavanul va trebui doar refacut pentru a putea obtine ceva atenuare. De notat ca izolarea tavanului nu va rezolva problema si zgomotul, mai ales frecventele joase, se transmit foarte usor prin structura ceea ce nu este usor de izolat doar pe tavanul dvs.
    Aveti aici o discutie similara si ceva bride intermediare pentru izolare fonica http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...an-bloc/page13
    Deranjoul minim pe care il puteti face pentru o lucrare de izolare ar fi indepartare gipscarton, schimbare bride, umplere cavitate cu vata minerala si remontare gipscarton.

    Comentariu

    Procesare...