Scut termic aragaz

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catalin gramada
    Incepator
    • 06.mai.2006
    • 93

    Scut termic aragaz

    Buna Ziua.
    Am un aragaz pozat la 2 cm de laterala cabinetelor de bucatarie, fara posibilitate de a muta ceva. Incalzirea panoului de mobilier lateral e excesiva tirajul natural de aer nefiind suficent. Am refacut izolatia aragazului si acum doresc realizarea unui scut pe protectie intre aragaz si cabinet. Am la dispozitie o placa tip Isoplan de 5 mm si tabla de aluminiu de 0.4 mm. Cum sugerati sa-l execut ca sa fie cit mai eficient in spatiul de 2 cm disponibil, va rog ? La mine in casa se face abuz de cuptor si se coace ca la brutarie, deja au aparut fisuri in panou... Nici asta nu pot sa schimb... Multumesc
    Ultima editare de catalin gramada; 22.iun.2017, 13:38.
  • catalin gramada
    Incepator
    • 06.mai.2006
    • 93

    #2
    Răspuns la: Scut termic aragaz

    Am mai gasit si niste pluta de 3 mm prin camara intre timp. Ma gandescc sa lipesc placa non-azbest de aragaz iar pe cabinet placa de pluta peste care sa pun reflectorul de aluminiu. Spatiul de aer se va reduce undeva la 1 cm. Ce ziceti , Merge ?

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Răspuns la: Scut termic aragaz

      Mobilier living, mobilier baie, mobilier copii, mobilier dormitor, mobilier hol, mobilier bucatarie, mobilier birou, feronerie

      Adaug ca normal ar fi sa asiguri o ventilatie prin partea inferioara si chiar prin blat , linga plita , in partea din spate .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • catalin gramada
        Incepator
        • 06.mai.2006
        • 93

        #4
        Răspuns la: Scut termic aragaz

        Aragazul nu este incastrat ci alaturat, are ventilatie prin spate generoasa, problema e pe lateral unde am doar 2 cm disponibili. Am prevazute niste deschideri la baza cabinetelor ca aerul sa poata circula prin partea inferioara si sa se ridice prin spate si prin spatiu dintre cabinet si aragaz. Deci exista tiraj, dar insuficient sa tina caldura la distanta. As incerca sa rezolv cu panouri dispuse intre aragaz si cabinet in prima faza chiar daca asta reduce si mai mult spatiul de ventilatie. Nu-mi dau seama in situatia de fata daca cu panouri si spatiu mic imi aduce vreun avantaj decat fara panouri si un spatiu de ventilatie dublu ? Daca nu merge am sa pun un ventilator mic la 12 V sa-mi plimbe aerul prin fanta de la baza in sus
        Ultima editare de catalin gramada; 22.iun.2017, 19:36.

        Comentariu

        • catalin gramada
          Incepator
          • 06.mai.2006
          • 93

          #5
          Răspuns la: Scut termic aragaz

          Cuptoarele incorporabile se monteaza fest pe laterale in mobilier si au doar spatele bine ventilat. Ce fel de izolatie folosesc de isi permit sa nu lase spatii de ventilatie pe lateral ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Scut termic aragaz

            Gasiti in comert niste panouri dedicate pentru aceasta aplicatie, aplicare intre aragaz si corpul de mobilier.

            Comentariu

            • danrogo2001
              Incepator
              • 02.dec.2009
              • 72

              #7
              Răspuns la: Scut termic aragaz

              Un link ceva?
              Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Scut termic aragaz

                O placa subtire pentru protectia termica este Isoplan, 2mm. Incomert erau altele, cu ogrosime ceva mai mare, circa 1cm dar imi scapa numele. Ar trebui sa fie in magazinele de bricolaj sau acolo le-am vazut eu.

                Comentariu

                Procesare...