Instalatie electrica in casa cu incalzirea in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Simion_Iasi
    Incepator
    • 19.iul.2015
    • 12

    Instalatie electrica in casa cu incalzirea in pardoseala

    Buna ziua,

    Am nevoie de niste sfaturi: cum se monteaza instalatiile electrice in cazul cand se vrea incalzire in pardoseala?

    La casele cu incalzire cu radiatoare am vazut ca circuitele de priza se treceau pe pardoseala, in sapa, iar circuitele de iluminat peste plafon, in sapa de sus.

    Dar la o casa cu incalzire in pardoseala nu vor fi probleme din cauza incalzirii?

    Am impresia ca nici nu au loc copexurile pe sub conductele de incalzire...

    Va rog, cineva care a mai facut, cum se executa?

    Multumesc.
    Ultima editare de Simion_Iasi; 22.iun.2017, 15:55.
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    Răspuns la: Instalatie electrica in casa cu incalzirea in pardoseala

    Doar nu faci incazirea in pardoseala fara termoizolatie serioasa sub ea, ca degeaba o faci. Ideal este ca sa treci partea electrica cat mai departe de sursa de caldura, prin termoizolatie, pentru a evita supraincalzirea cablurilor si scaderea curentului admisibil.

    Vezi ca s-a discutat aici:

    Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

    Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica in casa cu incalzirea in pardoseala

      Postat în original de lmacsen
      Doar nu faci incazirea in pardoseala fara termoizolatie serioasa sub ea, ca degeaba o faci. Ideal este ca sa treci partea electrica cat mai departe de sursa de caldura, prin termoizolatie, pentru a evita supraincalzirea cablurilor si scaderea curentului admisibil.

      Vezi ca s-a discutat aici:

      Instalatii electrice, generatoare de curent, tablouri electrice, prize si intrerupatoare, protectii, amplificatoare, corpuri de iluminat, electrocasnice

      http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post607089
      Eu trag circuitele prin pardoseala, dupa care torn sapa 10cm, apoi izolatie IZODEL 12mm, cabluri incalzitoare sau tevi pt IPAT, sapa 7 - 10cm si apoi parchet sau gresie. Mi se pare logic sa le pun sub incalzire pt ca caldura se degaja in sus nu la circuite. Bine ca o mica parte din caldura ajunge si la ele, dar supradimensionez putin ca sa nu scada curentul admisibil din cauza temperaturii.
      Voi cum procedati?

      Comentariu

      • lmacsen
        Membru
        • 26.sep.2015
        • 298

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica in casa cu incalzirea in par

        Postat în original de GeorgeTrisina
        Eu trag circuitele prin pardoseala, dupa care torn sapa 10cm, apoi izolatie IZODEL 12mm, cabluri incalzitoare sau tevi pt IPAT, sapa 7 - 10cm si apoi parchet sau gresie. Mi se pare logic sa le pun sub incalzire pt ca caldura se degaja in sus nu la circuite. Bine ca o mica parte din caldura ajunge si la ele, dar supradimensionez putin ca sa nu scada curentul admisibil din cauza temperaturii.
        Voi cum procedati?
        Salutare, vad ca IZODEL are proprietatile unui XPS ordinar. Nu ar fi mai bine daca s-ar suplimenta stratul termoizolant in locul primei sapei de 10 cm?

        Eu inca nu am turnat sapa cu IPAT la mine, insa m-am gandit sa fac asa:
        Am lasat 17 cm spatiu sa ma ridic deasupra placii si m-am gandit sa distribui astfel: 10 cm termoizolatie, 5 cm sapa, 2 cm finisaj.

        Mai exact, un strat de XPS 3 cm in care fac traseele pentru instalatia electrica si sanitara + alt strat XPS 5 cm deasupra + 2 cm placa cu nuturi. O sa am in vedere sa nu aglomerez firele in copex si o usoara supradimensionare si cred ca este suficient.
        Ultima editare de lmacsen; 23.iun.2017, 08:06.

        Comentariu

        • Simion_Iasi
          Incepator
          • 19.iul.2015
          • 12

          #5
          Răspuns la: Instalatie electrica in casa cu incalzirea in pardoseala

          Multumesc mult.

          Comentariu

          • mbostangiu
            Membru Marcant
            • 31.dec.2011
            • 594

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica in casa cu incal

            Postat în original de lmacsen
            Mai exact, un strat de XPS 3 cm in care fac traseele pentru instalatia electrica si sanitara + alt strat XPS 5 cm deasupra + 2 cm placa cu nuturi. O sa am in vedere sa nu aglomerez firele in copex si o usoara supradimensionare si cred ca este suficient.
            XPS 3 l-as inlocui cu XPS 2 pentru ca tuburile de la inst. sunt de 20 si ramane 1 cm in plus la sapa.
            Nu stiu cum este mai bine insa la mine daca ar fi sa fac din nou as face in incaperile in care am pus laminat sapa mai subtire cu 1-2 cm sa compensez rezistenta laminatului
            “Quality means doing it right when no one is looking.”

            Comentariu

            • lmacsen
              Membru
              • 26.sep.2015
              • 298

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica in c

              Postat în original de mbostangiu
              XPS 3 l-as inlocui cu XPS 2 pentru ca tuburile de la inst. sunt de 20 si ramane 1 cm in plus la sapa.
              Nu stiu cum este mai bine insa la mine daca ar fi sa fac din nou as face in incaperile in care am pus laminat sapa mai subtire cu 1-2 cm sa compensez rezistenta laminatului
              Pai eu fac un sant in XPS de doar 2 cm, nu ma deranjeaza daca e mai gros de 2. Iar sapa mai groasa nu cred ca e cazul, 5 e suficient si recomandat peste tot pentru IPAT.

              O sapa mai subtire inseamna ca s-ar incalzi mai repede, nu ca ar radia mai multa caldura, nu?

              Comentariu

              • mbostangiu
                Membru Marcant
                • 31.dec.2011
                • 594

                #8
                Răspuns la: Instalatie electrica in casa cu incalzirea in pardoseala

                Sant de 2 cm in polistiren de 3 e foarte dificil spre imposibil, pe cand alternativa este sa pozezi tuburile pe placa dupa care stanga si dreapta lor asezi xps-ul. Trebuie tinut cont ca vor fi mai multe tuburi unul langa altul, cum poti sa faci santul?
                La grosimea sapei mie mi sa recomandat 6-7 cm, grosime care oricum a variat cu +/- 1-2 cm pentru ca in realitate placile nu au fost perfect plane si nici sapa nu iese ca in desene...
                “Quality means doing it right when no one is looking.”

                Comentariu

                • GeorgeTrisina
                  Membru marcant
                  • 27.sep.2012
                  • 748

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Instalatie electrica in casa cu incal

                  Postat în original de lmacsen
                  Salutare, vad ca IZODEL are proprietatile unui XPS ordinar. Nu ar fi mai bine daca s-ar suplimenta stratul termoizolant in locul primei sapei de 10 cm?

                  Eu inca nu am turnat sapa cu IPAT la mine, insa m-am gandit sa fac asa:
                  Am lasat 17 cm spatiu sa ma ridic deasupra placii si m-am gandit sa distribui astfel: 10 cm termoizolatie, 5 cm sapa, 2 cm finisaj.

                  Mai exact, un strat de XPS 3 cm in care fac traseele pentru instalatia electrica si sanitara + alt strat XPS 5 cm deasupra + 2 cm placa cu nuturi. O sa am in vedere sa nu aglomerez firele in copex si o usoara supradimensionare si cred ca este suficient.
                  Are si XPS dar in strat foarte subtire + insertie de aluminiu, cu armatura de ciment si grafit. Izodel-ul e recomandat doar atunci cand nu te poti ridica cu pardoseala prea mult, altfel pun xps pt ca izodel e destul de scump cam 10 euro/mp.

                  Comentariu

                  Procesare...