Umiditate la demisol din cărămidă

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirageboss
    Incepator
    • 23.apr.2013
    • 54

    #31
    Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

    Așa o să fac. Sper să pot recupera extrudatul și să îl pot refolosi.
    Mai am încă o nelămurire înainte de a mă apuca de treabă. Vecinul are un gard de policarbonat de jur împrejur mai puțin în dreptul peretelui meu. Dacă ar fi de acord mă gândesc să îl continui eu la o distanță de 20 cm și să fac și o protecție în partea de sus ca apa sau zăpada să nu mai ajungă lângă perete. E bine ce vreau să fac sau nu?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #32
      Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

      Nu cred ca va fi de acord sa piarda acel spatiu. Ar proteja in anumite conditii doar partea de perete deasupra solului dar nu puteti controla perfect modul in care ploua sau vantul ce poate sa schimbe directia precipitatiilor. Cred ca este inutila o astfel de constructie.

      Comentariu

      • mirageboss
        Incepator
        • 23.apr.2013
        • 54

        #33
        Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

        Cât timp mă pot baza pe un sistem de hidroizolație cu membrană bituminoasă?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #34
          Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

          Ce durata de viata are sau ce ati intrebat? In mod normal mai mult de 20 ani.

          Comentariu

          • mirageboss
            Incepator
            • 23.apr.2013
            • 54

            #35
            Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

            Da, exact asta am întrebat. Cel puțin 20 ani nu este foarte îmbucurător pentru că volumul de muncă este mare și lucrarea destul de costisitoare.
            Am câteva idei și vă rog să îmi spuneți care este mai importantă:
            1. Să cumpăr o membrană bituminoasă de calitate
            2. Să aplic 2 straturi de membrană
            3. Să o protejez cu extrudat mai gros de genul 5 în loc de 3
            4. Să mai aplic și o altă membrană cu crampoane ca strat de protecție peste extrudat
            4. Să încerc să aplic și un alt strat de hidroizolare dintr-un mortar impermeabilizant pe tencuială.
            Sau există altă variantă de hidroizolare ca să nu mai am probleme o perioadă mai lungă?
            Ultima editare de mirageboss; 31.iul.2017, 15:13.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #36
              Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

              1-2 sunt prioritare, 3-4 izolarea termica cu extrudat este utila daca avem spatiu la demisol/subsol, altfel utilizam doar membrana cu crampoane pentru protectia hidroizolatiei. Polistirenul de 3cm nu isi regaseste locul, minim 5cm. Alt impermeabilizant nu este necesar daca hidroizolarea cu membrana se aplica bine si daca nu sunt alte zone care sa afecteze intreg sistemul hidroizolator si sa aiba unimpact negativ (vezi zone perimetrale sau detalii punctual ep eanumite elemente constructive - nu cred ca este cazul acum).

              Comentariu

              • mirageboss
                Incepator
                • 23.apr.2013
                • 54

                #37
                Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                Tocmai am avut o discuție cu un inginer proiectant care mi-a spus că îmi recomanda mortarul care impermeabilizeaza prin cristalizare în masă.
                Acesta împreună cu un sistem de dren plus o membrană cu crampoane.
                Ce părere aveți?
                Argumentul împotriva membranei bituminoase a fost riscul de a nu fi lipită cum trebuie.
                Ultima editare de mirageboss; 02.aug.2017, 15:20.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  #38
                  Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                  Depinde pe ce strat adaugati impermeabilizantul prin cristalizare. Este o optiune mai noua si nu cred ca riscurile sunt foarte mari la membrana. Si la solutia de impermeabilizare prin cristalizare exista riscuri si este mai sensibila, membrana are o anumita elasticitate. Nu putem pleca in alegerea solutiei de la riscul de a nu face o operatiune bine. Aceste atrebuie lipite etans si nu vor fi probleme.

                  Comentariu

                  • mirageboss
                    Incepator
                    • 23.apr.2013
                    • 54

                    #39
                    Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                    Sunt de acord că se pot lipi bine cu puțină atenție dar intervine apoi durata de viață. La acest capitol cristalizarea câștigă clar în fața membranei care oricât de bine ar fi lipită va îmbătrâni la un moment dat.

                    Comentariu

                    • mirageboss
                      Incepator
                      • 23.apr.2013
                      • 54

                      #40
                      Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                      Pot să poziționez polistirenul extrudat continuu peste fundație și elevație?
                      Aș pune plăcile de extrudat cu latura de 1250 pe înălțime și apoi aș veni cu membrana cu crampoane peste el.
                      Membrana o pot pune la fel continuu și peste elevație și fundație?
                      Menționez că pe latura aceasta din curtea vecinului nu am avut trotuar și nu știu dacă va fi de acord să torn unul la sfârșit.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #41
                        Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                        Nu exista solutie minune, nu va asteptati ca o solutie cu cristalizare sa nu aiba limitari. Sigur, ea va face masa cu betonul si va avea o durata de viata similara acestuia insa microfisurile este o anumita dimensiune nu pot fi acoeprite si vor exista si in acest caz riscuri.

                        Comentariu

                        • mirageboss
                          Incepator
                          • 23.apr.2013
                          • 54

                          #42
                          Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                          Nu o să mă bazez doar pe soluția cu cristalizare. Pentru confortul meu psihic voi aplica 2 tipuri de hidroizolare.
                          M-ar ajuta mai mult un răspuns la ultima mea întrebare.
                          Eu am deja o idee și aș vrea să mă opriți dacă nu este bine.
                          Voi merge cu extrudatul așa cum am zis continuu fundație plus elevație. Membrana cu crampoane o voi aranja sub trotuar. Trotuar pe care îl voi turna la suprafață dacă îl acceptă sau la 10-15 cm sub cota naturală a pământului.
                          Este bine?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #43
                            Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                            Este bine ca trotuarul sa fie incastrat in sol si nu doar deasupra solului pentru a evita deplasari accentuate ale acestuia. Nivelul superior al trotuarului nu va fi sub cota terenului amenajat. membrana cu crampoane poate fi utilizata si sub trotuar.

                            Comentariu

                            • mirageboss
                              Incepator
                              • 23.apr.2013
                              • 54

                              #44
                              Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170912_143711-1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	102,4 KB 
ID:	628949

                              Cam așa arată peretele meu în zona soclului.
                              Deasupra soclului se vede finisat cu vopsea lavabilă de exterior un EPS de 5 cm acoperit cu plasă și masă de șpaclu.
                              Aș vrea să finisez astfel:
                              1. Aduc la același nivel și astup luftul cu XPS și adeziv
                              2. Curăț rosturile trotuarului și acopăr cu mastic bituminos
                              3. Montez un profil de soclu cu picurător de 10 cm păstrând un rost de 1 cm pe verticală față de trotuar
                              4. Lipesc și prind cu dibluri lungi care să ajungă în cărămida plină un EPS de 10 pe o înălțime de 100 cm momentan. Urmând ca ulterior să adaug pe tot peretele.

                              Este bine ce vreau să fac?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #45
                                Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                                Unde sa montati profilul de soclu? Rosturile se pot umple cu adeziv poliuretanic.

                                Comentariu

                                Procesare...