Umiditate la demisol din cărămidă

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mirageboss
    Incepator
    • 23.apr.2013
    • 54

    Umiditate la demisol din cărămidă

    Bună ziua,
    Acum vreo 10 ani am cumpărat o casă construită în 1938 cu demisol înalt. Pereții sunt din cărămidă plină și sunt așezați pe un strat de beton subțire fără nici un strat de rupere a capilaritaţii.
    În anul următor achiziționării, deoarece pereții erau umezi, am săpat în spatele casei și am dat cu o soluție de hidroizolare de la Mapei. Am pus și extrudat de 3 sau 5 și apoi am tencuit cu un mortar în care am înglobat și un praf hidroizolant de la xypex.
    După această lucrare pereții pe spatele casei nu s-au mai udat și nu i-am mai urmarit îndeaproape.
    Sâmbătă a plouat torential în București iar duminică când am venit acasă am simțit umezeală în aer care oricum a fost tot timpul mult mai ridicată decât la etaj (la demisol după ploaie 80% la etaj 60%) Am verificat peretele din spate și era ud cam 2 palme iar la colțuri până la 1-1,5m aproape de nivelul pământului din exterior.
    Această apă din pereți s-a ridicat din pământul saturat cu apă sau lucrarea mea de acum 9 ani a cedat și peretele a absorbit apa din lateral?
    Ultima editare de mirageboss; 23.iun.2017, 19:13.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

    Greu de spus cat timp nu avem poze sau nu suntem la fata locului . Pot sa fie ambele cauze , printre altele ...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • mirageboss
      Incepator
      • 23.apr.2013
      • 54

      #3
      Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170624_111819.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	136,0 KB 
ID:	628657
      Pământul în exterior nu depășește nivelul întrerupătorului.

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170624_112106.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	138,3 KB 
ID:	628658
      Poză din altă cameră

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170624_111940.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	152,7 KB 
ID:	628659
      Ultima poză este dintr-un hol care nu a fost încălzit corespunzător și din această cauză umezeala și-a făcut de cap de-a lungul timpului și a trebuit să intervin cu soluții anti mucegai.

      Orice părere este binevenită. Știu că este greu de diagnosticat dar nu știu în ce direcție să acționez.
      Sunt un pic depășit de situație și după ce am citit despre hidroizolatii sunt oarecum debusolat.
      Cineva spunea pe forum că un sistem de drenaj bine realizat în jurul casei i-a rezolvat o problemă asemănătoare.
      Pe de altă parte găsesc recomandări despre soluții injectabile de genul dryzone sau similare dar nu am găsit pe nimeni să zică că funcționează și că a scăpat de probleme.
      Ultima editare de mirageboss; 24.iun.2017, 10:48.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

        Postat în original de mirageboss
        [ATTACH=CONFIG]97804[/ATTACH]

        Cineva spunea pe forum că un sistem de drenaj bine realizat în jurul casei i-a rezolvat o problemă asemănătoare.
        .
        Asta trebuia facut de la inceput inainte de a hidroizola peretii pe exterior .

        Postat în original de mirageboss
        [ATTACH=CONFIG]97804[/ATTACH]


        Pe de altă parte găsesc recomandări despre soluții injectabile de genul dryzone sau similare dar nu am găsit pe nimeni să zică că funcționează și că a scăpat de probleme.
        O prostie costisitoare si inutila din moment ce trebuie refacuta periodic !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • mirageboss
          Incepator
          • 23.apr.2013
          • 54

          #5
          Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

          Sunt dispus să fac acest dren în jurul casei acum dacă aceasta este cea mai bună soluție.
          Pe de altă parte am citit și despre electro osmoză și pare a fi o soluție controversată. Nu am găsit niciun beneficiar mulțumit.
          Din păcate foarte puțini oameni revin pe forum să spună dacă au rezolvat problema sau nu și mai ales cum. Ar fi foarte util pentru a nu mai face și alții aceleași greșeli.
          Eu am venit și am spus și sper astfel să ajut alți oameni să nu mai greșească ca mine și să hidroizoleze doar vertical peretele atunci când nu au un strat de rupere a capilaritaţii în perete.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

            Dvs. nu ati gersit sau nu aveti o vina. Din pacate umezeala din sol nu mai este la fel ca acum ceva vreme, panza freatica se schimba, percipitatiile nu usn tl afel.. o constructie veche nu are cum sa mai functioneze la fel ca in momentul constructiei.
            O hidroizolare interioara ajuta dar nu este suficienta si nu pe termen foarte lung. Mai devreme sau mai tarziu, apa ce oricum ajunge in zidarie, va "sapa" si va ajunge si la interior.
            Drenajul exterior si directionaera apei ce ajunge langa fundatie este o masura sigura in orice situatie. Atat timp cat umezeala de langa caramida/fundatie este redusa, problemele la interior vor fi deasemenea reduse. Adaugarea unui strat de rupere capilaritate cu solutii de silicatizare sunt o solutie si aceasta poate da randament dar va trebui sa ii gasiti pe cei care pot face lucrarea si aceasta se va realiza doar in urma expertizari istructurii in cauza, in detaliu. Alaturi de aceasta va fi nevoie de hidroizolarea interioara/exterioara pentru randamentul mare. Este o problema destul de complexa si sensibila, mai ales daca nu se acorda atentie unor detalii de executie.
            Ce adancime are fundatia?

            Comentariu

            • mirageboss
              Incepator
              • 23.apr.2013
              • 54

              #7
              Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

              Pereții sunt așezați doar pe un strat de egalizare din beton foarte subțire.
              O alee betonată pe tot spatele casei este o soluție sau risc ca apa să ajungă de mai sus în pământul de sub alee și apoi la peretele meu?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                Daca acea apa care umezeste peretii provine de la burlane sau de la stagnarea apei inzona fundatiei, un tortuar poate fi o solutie. Problema este ca trebuie vazuta exact cauza, cum sunt dirijate apele inzona, cum evacueaza burlanele, constructiile invecinate, umezeala din sol de la panza freatica etc.
                Nu puteti posta foto din exterior?

                Comentariu

                • mirageboss
                  Incepator
                  • 23.apr.2013
                  • 54

                  #9
                  Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-07-02_05-32-56.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	677,5 KB 
ID:	628695

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-07-02_05-34-46.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	837,0 KB 
ID:	628696

                  Acum există un trotuar și lângă casa mea dar este ineficient atunci când plouă abundent.
                  Iar burlane nu am deloc.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                    Ati sapat, ati armat fundatia si dupa ce tencuiti, ar trebui sa aplicati si o solutie de hidroizolare. Drenul ar fi util daca tot aveti santul. La final, dupa ce inchideti zona, aveti grija ca apa sa fie preluata si evacuta din curtea respectiva, de langa peretele casei, probabil undeva in fata, in spate fiind un gard - depinde si ce panta se poate da.

                    Comentariu

                    • lmacsen
                      Membru
                      • 26.sep.2015
                      • 298

                      #11
                      Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                      Eu as folosi si o solutie de impermeabilizare in masa betonului de ex. Ceresit cr 90, Penetron, Hyseal, etc. Pe langa hidroizolatia clasica cu membrana bituminoasa.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                        In care beton? Acolo avem doar tencuiala armata cu plasa de otel.

                        Comentariu

                        • mirageboss
                          Incepator
                          • 23.apr.2013
                          • 54

                          #13
                          Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                          Pozele sunt de acum 8 ani. S-a dat cu mapei foundation și nu am făcut dren crezând că este suficient. Dar nu este.
                          Întrebarea este ce fac acum?

                          1. Sap și fac dren
                          Sau
                          2. Fac injecții cu cristalizare din interior la baza demisolului
                          Sau
                          3. Fac o hidroizolație pe interior până la nivelul pământului cu tencuieli cristalizante

                          Comentariu

                          • lmacsen
                            Membru
                            • 26.sep.2015
                            • 298

                            #14
                            Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                            Postat în original de Gemini
                            In care beton? Acolo avem doar tencuiala armata cu plasa de otel.
                            Am crezut ca a decopertat si a turnat beton. Oricum, si mortarul merge impermeabilizat insa nu stiu cat de eficient.

                            Comentariu

                            • mirageboss
                              Incepator
                              • 23.apr.2013
                              • 54

                              #15
                              Răspuns la: Umiditate la demisol din cărămidă

                              Nu se pronunțã nimeni în legătură cu variantele prezentate mai sus?

                              Comentariu

                              Procesare...