Exista posibilitatea de termoizolare si hidroizolare sub parchet si gresie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • radu.m
    Incepator
    • 29.iun.2017
    • 1

    Exista posibilitatea de termoizolare si hidroizolare sub parchet si gresie?

    Buna ziua tuturor,

    Am rugamintea sa ma consiliati in urmatoarea situatie: locuiesc intr-un apartament aflat la parterul unei vile (parter inalt) si am inceput anveloparea casei. Sub apartamentul meu se afla mai multe boxe detinute de proprietarii imobilului (printre care si eu) si cu acordul acestora voi anvelopa si tavanele boxelor pentru ca iarna temperatura foarte scazuta de la subsol creaza condens si igrasie la nivelul podelei mele, apar adevarate balti pe gresia din hol si pe la colturile camerelor strabate igrasia prin parchet. Ideea e ca unul dintre proprietari nu imi permite accesul in cele trei boxe pe care le detine si in aceste conditii as vrea sa stiu daca exista vreo solutie eficienta de a termoizola si hidroizola podeaua in interior, inainte de a aplica parchetul in camere, respectiv gresia in hol si bai. Mentionez ca voi inlocui parchetul actual (din lemn) cu parchet laminat, pentru ca e vechi si mucegait. Astept sfaturile dumneavoastra si va multumesc anticipat.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6867

    #2
    Răspuns la: Exista posibilitatea de termoizolare si hidroizolare sub parchet si gresi

    Care sunt straturile pardoselei si inaltimea maxima la care va puteti ridica ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Exista posibilitatea de termoizolare si hidroizolare sub parchet si gresi

      Se poate realiza o termoizolare pe pardoseala din casa insa va trebui sa vedemcum stati cu spatiul disponibil dupa ce scoateti parchetul, daca nu cunoasteti straturile existente in acest moment. O termoizolare pe interior necesita cativa cm in plus fata de finisaj, cel putin 4-5cm.
      Hidroizolare nu ar fi cazul.

      Comentariu

      Procesare...