Montare priza modulara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Aleale
    Incepator
    • 25.iul.2017
    • 3

    Montare priza modulara

    Buna ziua,

    pe scurt, vreau sa montez o priza si nu stiu cum. Cred ca se numeste priza modulara. In fapt, am in perete 3 cutii montate alaturat (se numesc doze?) in una dintre cutii sunt 3 fire. (presupun rosu-faza, albastru-nul, galben/verde - impamantare)

    am mai schimbat inainte prin casa cate o priza (nu modulara), a fost relativ simplu. Aici insa imi prind urechile.

    Instalatia din casa este refacuta total, cablu litat MYF. Priza cumparata, pe care vreau sa o montez este model Legrand Niloe.

    Din ceea ce am citit online, am inteles ca ar trebui sa fac in felul urmator. Firele din perete, le leg la prima din cele 3 prize. Apoi leg in continuare fire mai mici intre priza 1 si 2, apoi intre 2 si 3, apoi intre 3 si 4. (Cand spun leg, inteleg a introduce capatul firului in locasul din priza si sa strang surubul pana sta firul acolo)

    Intrebarile mele:

    1. Este corect ce am inteles referitor la cum se leaga firele?
    2. Nu stiu ce fir ar trebui sa cumpar pentru a face aceste legaturi.
    3. De asemenea am citit si ca ar trebui cositorite. (fiecare capat sau doua cate doua?)
    4. Am citit despre legare in bucla cum ca ar fi mai bina, daca se defecteaza o priza celelalte vor functiona in continuare !? - sunt curioasa ce inseamna si cum se face si daca intr-adevar e mai ok.
    5. Exista anumiti conectori sau alte piese cu care se fac aceste legaturi mai usor sau mai rezistent?
    6. Este chiar atat de greu de montat aceasta priza? Daca nu sunt de specialitate n-am nici o sansa? Nu cunosc termenii de specialitate, dar sunt indemanatica de genul meu.

    Cu tot respectul pentru toti domnii instalatori, daca aveti timp pentru sfaturi va foarte multumesc. Daca doriti insa sa ma trimiteti la un instalator, va rog sa nu o faceti. Multumesc!
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 707

    #2
    Răspuns la: Montare priza modulara

    Sfatul meu e sa folositi cleme de capat (morsete) si sa procedati in felul urmator:
    -puteti face puntile ca si in prima poza din atasament.Sunt modulare cele din poza dar legaturile vor fi identice,sau a 2 poza preluata de pe VYS Blog cum sunt ale dvs.
    sau
    -taiati cate 3 bucati din fiecare culoare astfel incat de la firele ce le aveti, sa ajunga la cele 3 prize fiecare din cele 3 culori,
    din firul rosu se va forma inca 3 conductoare rosii ce vor merge fiecare la cate 1 priza.Tot asa si celelalte.Legaturile le faceti cu morsete.
    Firele le puteti cositori pe capat sau sa folositi pini terminali pentru capatul dinspre prize.Decablarea la priza trebuie sa aiba 7-9 mm.
    Trebuie stranse puternic dar cu simt sa nu forfecati surubul.
    Daca nu e strans suficient apare fenomenul de incalzire.
    Va recomand sa respectati regulile de protectie a muncii cand lucrati.Sa separati vizibil circuitul.Sa verificati lipsa tensunii pe conductoare,si abia apoi sa incepeti lucrul.
    Cu respect ... Ovi
    Fișiere Atașate
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Montare priza modulara

      Conductoarele dintre prize trebuie sa aibe aceeasi sectiune ca cele care sosesc in priza.Nu mai mica,nici mai mare.
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #4
        Răspuns la: Montare priza modulara

        Daca e mai mare ce se intampla?!
        Daca s-ar putea eu mi-as pune pe instalatie numai conductor de 16 mmp!!!
        Ultima editare de spik1; 26.iul.2017, 08:19.

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1688

          #5
          Răspuns la: Montare priza modulara

          Ovi,
          Mi-ai facut celebra pe forum mana stanga prin publicarea primei fotografii (aia de pe VYS blog)

          Acuma, revenind in registrul serios, ca sa-i raspund lui spik1, supradimensionarea este inutila deoarece prizele uzuale suporta de regula un curent de maximum 16A, dar in regim de durata nu este recomandat sa fie incarcate cu mai mult de 12-13A. Din acest motiv, la bornele lor se pot conecta in conditii bune doar conductoare cu sectiunea de 2,5 mmp. Pe de alta parte, Normativul I7 prevede clar ca puterea unui circut de prize nu trebuie sa depaseasca 2 KW. In aceste conditii, ce sa cautam cu sectiuni de 16 mmp, in conditiile in care nici macar coloana de alimentare a unui bransament monofazat uzual de cca. 6 KW nu are sectiunea mai mare de 10 mmp aluminiu sau 6 mmp cupru?
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Montare priza modulara

            Pai, sunt atatia consumatori casnici ce ating consumuri de 3-3,5 kw...cum ii alimentam corect (de)la priza?!

            Comentariu

            • Cherubino
              Living Legend
              • 10.iul.2006
              • 1688

              #7
              Răspuns la: Montare priza modulara

              spik1
              In acest caz, al consumatorilor cu puteri mai mari de 2500 W, modul corect de alimentare este prin circuite separate, dedicate fiecarui astfel de consumator in parte. Circuitele si protectiile lor se dimensioneaza in functie de puterea si de regimurile de functionare ale acestora, dar trebuie avut in vedere si ca puterea bransamentului sa fie indestulatoare pentru acesti consumatori. Prizele prin care vor fi racordati acesti consumatori la retea trebuie, de asemenea, sa suporte curentii absorbiti de acestia la mers de plina sarcina.
              LARGO AL FACTOTUM

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #8
                Răspuns la: Montare priza modulara

                Mda, mai sus explicai ca o priza suporta 16 A maxim si e bine ca sa nu se depaseasca totusi 12-13 A...acu' ai dat-o in general, cu prize adecvate...
                Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar cand am cerut lamuriri cu privire la un circuit pt. un cuptor electric cu puterea de 3,3 kw nu am gasit explicatii decat generale!
                Pana la urma am pus conductor de 4 cu prize de alea scumpe si siguranta separata!
                Nu am tinut cont atunci cand mai sudez, in garaj, dar s-a mai nimerit ca atunci cand sudez sa gateasca si nevasta la cuptor...nu au fost probleme, dar si alimentarea garajului este cu conductor de cupru cu sectiunea de 6 mmp.
                Pana la urma cat suporta cuprul pe mmp ?!

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Răspuns la: Montare priza modulara

                  Nu m-am contrazis cu nimic. În primul caz vorbeam despre prizele „de utilizare generală”. Tot ceea ce depășește, ca și curent absorbit, valoarea suportată de o astfel de priză, trebuie conectat la rețea prin prize de putere sau prin alte dispozitive (separatoare, întreruptoare, contactoare, relee, etc.).
                  În ceea ce privește încărcările maxime admisibile ale conductoarelor din cupru, acestea variază în raport de : secțiune, temperatura de la locul de pozare, modul de pozare, numărul de conductoare sau de circuite grupate, etc. Subiectul este vast și pentru edificare trebuie studiat normativul I7-2011.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    #10
                    Răspuns la: Montare priza modulara

                    Deci e mai buna o instalatie supradimensionata, mai akes in cazul celor ce folosesc energia electrica in scopuri mai vaste, ca sa zic asa!

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #11
                      Răspuns la: Montare priza modulara

                      Nicidecum, o instalație supradimensionată este doar o risipă de bani și de resurse naturale neregenerabile (cupru, în speță). Mai mult, în cazul în care instalația se face în baza unui proiect, niciun proiectant serios nu va accepta supradimensionarea fără un motiv temeinic a elementelor instalației, deoarece acest lucru este interzis și de normativ.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • Aleale
                        Incepator
                        • 25.iul.2017
                        • 3

                        #12
                        Răspuns la: Montare priza modulara

                        RaspoElectric, multumesc frumos pentru explicatii. Am folosit pini terminali si am facut legaturile la fel ca in poza de pe VYS blog (multumiri lui Cherubino de asemenea pentru existenta pozei in mediul online).
                        Mi-ar placea sa stiu cum ar fi trebuit sa fac legaturile ca in cealalta poza. Daca vad bine, acolo apar doua fire verzi care vin din doza. Ca sa fac aceasta legatura folosesc morsete ca sa leg doua fire de la cel verde pe care il am in doza? Care e diferenta intre cele doua tipuri de legaturi? Care varianta e mai buna?

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1688

                          #13
                          Răspuns la: Montare priza modulara

                          Ambele fotografii din mesajul posta mai sus de Ovi prezintă același mod de a face legăturile. Diferența dintre ele este aceea că în a doua fotografie blocul de prize modulare a fost deja conectat la conductoarele din doză. Se observă că sunt câte două conductoare din fiecare culoare care vin de la doză, și asta pentru că instalația electrică este executată „din priză în priză” (aici poate ne confirmă Ovi că e așa sau nu, că e lucrarea lui)Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	190820142974.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	227,6 KB 
ID:	628777Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	090820142945.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	338,2 KB 
ID:	628778. Mai concret, în doză intră 3 conductoare (fază, nul și împământare) sosite de la tablou sau de la o priză din amonte, care se conectează la prize și tot la prize se conectează alte 3 conductoare care ies din doză și merg către priza următoare, în aval. Tot așa au fost executate legăturile și la blocul de prize modulare Unica Top (Schneider) din prima fotografie, atunci când ele au fost conectate la conductoarele din doză, doar că în fotografie le-am ținut în mână, încă nu fuseseră conectate.
                          Modul de conectare cu morsete, de care pomenea Ovi mai sus, este în felul următor: conductoarele care „sosesc” în doză și cele care „pleacă” mai departe se conectează împreună cu o morsetă. În aceeași morsetă se mai conectează câte un conductor pentru fiecare priză modulară, conductor care se conectează la borna corespunzătoare a prizei. Se fac în total 3 astfel de „mănunchiuri” legate împreună în câte o morsetă (fază, nul și împământare).
                          Să discutăm acum puțin despre avantajele și dezavantajele celor două metode de conectare.

                          Prima metodă (conectarea „în serie”, din priză în priză):
                          Avantaje:
                          -se execută mai rapid
                          -economie de materiale (mai puține conductoare și fără morsete)
                          -conductoarele se așează mai lejer în doză, ocupând mai puțin spațiu
                          Dezavantaje:
                          -dacă se întrerupe accidental o conexiune de la una dintre borne, polul respectiv se întrerupe pe tot tronsonul aflat în aval de respectiva priză
                          -prin fiecare priză trece tot curentul absorbit atât de consumatorii conectați în respectivul bloc de prize, cât și de cei conectați în prizele situate în aval (dacă protecția circuitului este dimensionată corespunzător, adică maximum 16A, atunci acest dezavantaj dispare, întrucât curentul care trece prin blocul de prize nu va putea depăși această valoare)

                          A doua metodă (conectarea fiecărei prize „în paralel” la morsetă)
                          Avantaje:
                          -în cazul unui defect care duce la compromiterea contactului într-una dintre bornele blocului de prize, restul circuitului din aval rămâne alimentat cu energie electrică
                          -prin fiecare priză trece strict curentul absorbit de consumatorul conectat în acea priză.
                          Dezavantaje:
                          -operațiunea de conectare se face mai laborios, cu consum mai mare de materiale și de timp
                          -volumul ocupat în doză de conductoare+ morsetele aferente este destul de mare, putând conduce la o încălzire mai mare a ansamblului în funcționare îndelungată, precum și la posibilitatea presării excesive a conductoarelor între ele sau între ele și corpul morsetelor în timpul operațiunii de montare a blocului de prize în doză.


                          AM ATAȘAT ȘI EU DOUĂ FOTOGRAFII. În prima se vede prima metodă de conectare („în serie”), singura deosebire fiind că circuitul este în montaj aparent. Se văd clar conductoarele care sosesc din amonte și cele care pleacă în aval. În cea de-a doua fotografie este metoda de conectare „în paralel”, prin intermediul morsetelor. În poză este doar o priză, dar în cazul în care ar fi fost două sau mai multe, fiecare dintre ele s-ar fi conectat la morsete, fără să mai aibă conexiunile de la una la alta.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Aleale
                            Incepator
                            • 25.iul.2017
                            • 3

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Montare priza modulara

                            Multumesc Cherubino, totul mi-e mult mai clar acum.

                            Mi-a atras atentia remarca ta referitor le protectia circuitului de max 16A. Din cele spuse de domnul electrician care a verificat instalatia, exista o singura protectie diferentiala (daca asta inseamna protectia circuitului) pentru toate circuitele, de 16A. Am inteles ca exista montata in tablou cel putin o siguranta de 25A (sper ca am retinut corect, in orice caz, mai mare de 16) pentru circuit de prize, motiv pentru care mi s-a recomandat sa schimb protectia diferentiala existenta de 16A cu una de 25A. (in tabloul general de afara e siguranta de 32A) Sunt in ceata acum, trebuie sa aprofundez acest subiect.

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1395

                              #15
                              Răspuns la: Montare priza modulara

                              Cred ca Ovi spunea altceva despre conductoarele care vin si pleaca dintr-o priza modulara sa fie de aceeasi sectiune in ideea sa fie stringere pe toate, nu numai pe cel care e mai gros.
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...