Rezervor la semi-inaltime cu debit insuficient

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dilighiani
    Incepator
    • 25.iul.2017
    • 2

    Rezervor la semi-inaltime cu debit insuficient

    Salutare,
    Am urmatoarea problema: un bazin pentru toaleta Geberit montat la semi-inaltime, il am de vreo 10 ani si a functionat bine pana acum vreo 6 luni. Atunci i s-a stricat vana de la plutitor si am inlocuit-o cu o alta vana de plutitor. Aceasta vana noua improasca apa si pe laterale si din cauza asta baga apa si intre peretele vasului si izolatia de polistiren. In urma cu cateva zile am dat jos rezervorul de pe perete pentru a scurge apa care se stransese intre polistiren si perete fiindca polistirenul facuse burta si din cauza asta incepuse sa frece de plutitor care nu mai reusea sa se ridice.
    Am reusit sa scurg apa, dar cu ocazia asta am si spalat cu detergent si o perie componentele sifonului clopotului. Am pus totul la loc si acum am urmatoarea problema:
    Acum apa din rezervor se scurge cam in 10-15 secunde spre deosebire de cum era inainte de interventia mea cand functiona bine si se scurgea in aprox 5 secunde. Din cauza asta, acum apa nu mai are debit suficient pentru a reusi sa curete ce are de curatat.
    Totul pare sa functioneze bine in rest, adica supapa inchide bine, la fel butoanele de declansare a clopotului. Singura problema observata este ca acum, la declansare, in interiorul bazinului se ridica 2-3 bule de aer de diametru aprox 5 cm. Ma gandesc ca aceste bule de aer sunt din cauza problemei, dar nu stiu care ar putea fi problema si ce am reusit sa stric in dinamica fluidelor
    Va rog sa ma ajutati cu sfaturi!
    Multumesc!
  • Dilighiani
    Incepator
    • 25.iul.2017
    • 2

    #2
    Răspuns la: Rezervor la semi-inaltime cu debit insuficient

    Am rezolvat problema care era din afara rezervorului
    Problema era ca atunci cand am demontat rezervorul si l-am pus la loc, am impins prea inauntru teava de plastic care se conecteaza la scaunul de toaleta (cel ceramic) si din cauza asta fiind impins prea la interior, era obturat de peretele interior (canalul) din interiorul vasului de toaleta.

    M-am prins fiindca am dat din nou jos rezervorul, l-am bagat in cada, l-am umplut cu apa si am constatat ca apa se scurgea din rezervor in maxim 3 secunde, deci problema era din afara rezervorului.

    Bafta!

    Comentariu

    • Consultant sanitare
      Moderator
      • 16.oct.2006
      • 1553

      #3
      Răspuns la: Rezervor la semi-inaltime cu debit insuficient

      Corect, majoritatea problemelor de scurgere fara debit se datoreaza pozitionarii racordului dintre vas si rezervor.

      Comentariu

      Procesare...