Bransament electric trifazat costuri

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Catalin D.
    Incepator
    • 30.iul.2017
    • 1

    Bransament electric trifazat costuri

    Buna ziua,

    Am inceput constructia unei locuinte langa Ploiesti, am stalpul de electricitate in fata portii la 1m de gard, am nevoie de bransament pe care il doresc trifazat, momentan am nevoie sa imi coboare cablul de pe stalp pana langa gard unde o sa vina contorul si din contor sa plec intr-o cutie de separatie lipita in spatele contorului pentru santier cu o siguranta tetrapolara si una bipolara de unde sa plec cu o priza. Curentul in casa doresc sa il trag cand o sa sap fundatia la gard prin tub pvc ulterior.
    Am urmatoarele intrebari, am fost la electrica si mi-au facut planul pentru bransament cu un pret estimativ maxim de 4000 ron. Eu am 8m de cablu in mare, stiti de ce este asa de mult? Stiti In general ce putere dau pentru o locuinta, ce amperaj au la siguranta lor din tablou la bransament trifazat?
    Daca este cineva pe forum care face bransamente poate sa imi spuna un pret corect pentru acest bransament, au sapatura de 1m lungime, 4m de coborare pe stalp + 1m in pamant si 1m pana in tablou. Eu sunt din Ploiesti si lucrarea este in Strejnicu la 2km de oras, cei care au aviz pentru bransare si doresc lucrarea sa imi lase mesaj va rog.
  • draku
    Membru Marcant
    • 12.mar.2007
    • 342

    #2
    Răspuns la: Bransament electric trifazat costuri

    informativ:
    in 2015, langa Bucuresti (dar in jud. Giurgiu), pentru aprox. 8 ml sapatura, coborare de pe stalp, BMP cu montaj pe soclu de beton, costul a fost 3600 lei
    siguranta montata a fost de 16 A

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      #3
      Răspuns la: Bransament electric trifazat costuri

      Trebuie sa cereti devizul si daca nu intelegeti de unde vine suma respectiva, postati devizul aici si analizam impreuna. Conform regulilor ar trebui sa aveti in deviz bani pentru lucrarea in sine plus:
      - obtinere AC inclusiv taxele aferente
      - asistenta tehnica si dirigentie de santier
      - proiect tehnic si taxele de avizare
      - cheltuieli neprevazute (10% pe care in principiu ii primiti inapoi)
      - contor (inclusiv montaj)
      In final ati putea fi surprins sa constatati ca lucrarea in sine costa mai putin de jumatate din suma respectiva ...
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      Procesare...