Banda leduri pe lemn, pericol de scurt circuit, incendiu?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • alinescoo
    Membru
    • 18.ian.2008
    • 212

    Banda leduri pe lemn, pericol de scurt circuit, incendiu?

    Am un kit format din banda leduri de 5 metri, transformator 12v la priza si modulul de control cu senzor si telecomanda. Sunt leduri RGB tip 5050 de interior clasa de protectie IP20, 60 leduri per metru si cred ca o sa folosesc cam 2 metri. Sursa de alimentare e 12v la 2A cu protectie la suprasarcina.
    Ma tenteaza sa fac o lampa din lemn pe care sa lipesc atat modulul de control cat si ledurile cu pistolul de lipit cu plastic.
    Intrebare mea este, avand in vedere cei 12v si contactul direct al bandei de leduri cu lemnul, exista ceva pericole? Nu as vrea sa imi ia foc casa...

    Multumesc.
    Ultima editare de alinescoo; 01.aug.2017, 22:06.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Banda leduri pe lemn, pericol de scurt circuit, incendiu?

    Treaba asta va dati seama ca tine de mai multe lucruri, inclusiv care este tipul lemnului si daca este tratat cu ceva, cat si ce protectii poate avea acel montaj sau alimentatorul in interior. Totusi tensiunea de 12V cat si cei max 2A nu reprezinta un pericol foarte mare. Realizati legaturi bune cositorite si izolate si nu ar trebui sa aveti probleme.
    Asteptam cu interes si o poza cu produsul finit
    Ultima editare de Consultant electrice; 07.aug.2017, 14:42.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru Marcant
      • 27.sep.2012
      • 747

      #3
      Răspuns la: Banda leduri pe lemn, pericol de scurt circuit, incendiu?

      Postat în original de alinescoo
      Am un kit format din banda leduri de 5 metri, transformator 12v la priza si modulul de control cu senzor si telecomanda. Sunt leduri RGB tip 5050 de interior clasa de protectie IP20, 60 leduri per metru si cred ca o sa folosesc cam 2 metri. Sursa de alimentare e 12v la 2A cu protectie la suprasarcina.
      Ma tenteaza sa fac o lampa din lemn pe care sa lipesc atat modulul de control cat si ledurile cu pistolul de lipit cu plastic.
      Intrebare mea este, avand in vedere cei 12v si contactul direct al bandei de leduri cu lemnul, exista ceva pericole? Nu as vrea sa imi ia foc casa...

      Multumesc.
      De ce nu montezi banda de leduri pe sina? arata si estetic si te scapa de alte pericole.

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #4
        Răspuns la: Banda leduri pe lemn, pericol de scurt circuit, incendiu?

        Eu am la terasa, dar nu banda ci pe rigle de 1 m...
        Fiecare rigla cu cate doua randuri de leduri se sprijina in cate trei bucati de sina speciala din aluminiu...
        Am primit doar o sina de 1 m la 6 rigle asa ca am taiat-o in 18 bucati...
        Sunt montate pe un "T" intors pe tavanul din lemn al terasei....

        Comentariu

        • alinescoo
          Membru
          • 18.ian.2008
          • 212

          #5
          Răspuns la: Banda leduri pe lemn, pericol de scurt circuit, incendiu?

          Avand in vedere modul in care trebuie sa pun banda, mai precis sa fac si niste bucle cum ar fi, nu merge sa pun pe sina de aluminiu.
          Va multumesc tuturor pentru informatii.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12229

            #6
            Răspuns la: Banda leduri pe lemn, pericol de scurt circuit, incendiu?

            Postat în original de alinescoo
            Avand in vedere modul in care trebuie sa pun banda, mai precis sa fac si niste bucle cum ar fi, nu merge sa pun pe sina de aluminiu.
            Va multumesc tuturor pentru informatii.
            Serios ? De banda de aluminiu n-ai auzit ? Exista banda de AL , mai grosuta , care poate fi lipita .
            Al , nu plastic cu aspect al .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            Procesare...