Recomandari modalitati prelungire circuite curent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Rudotel
    Incepator
    • 08.aug.2017
    • 1

    Recomandari modalitati prelungire circuite curent

    Salutare,
    Prima mea postate aici, asa ca va rog fiti intelegatori.
    Am cumparat un apartament 'la gri' si vreau sa il amenajez.
    Are sapa autonivelanta cu tevile de calorifer (tur, retur) trase prin ea.
    Problema mea : nu sunt prize pe toti peretii si vreau sa fac sa am.
    De ex in living, am prize pe zidul de nord si de sud dar pe vest si est nu am.
    Ca sa aduc curent de pe zidul din nord trebuie sa trag curentul ca sa traverseze holul (zona de mers) fie prin sapa fie prin tavan fie ...?
    Ce sugestii imi puteti da, va rog.
    Multumesc.
  • mbostangiu
    Membru Marcant
    • 31.dec.2011
    • 594

    #2
    Răspuns la: Recomandari modalitati prelungire circuite curent pe peretii fara prize

    La majoritatea blocurilor peretii exteriori (cei cu geamuri) nu au circuite electrice pentru ca acolo nu prea era nevoie pe vremuri. Daca aveti nevoie de prize pe pereti pe care nu au fost prevazute initial, va recomand sa chemati un electrician pentru ca trebuie tinut cont de multe detalii si in functie de consumatorii pe care-i aveti e posibil sa aveti nevoie de circuite noi din tabloul electric pentru prizele suplimentare.
    Ulterior stabiliti cum si pe unde trageti noile circuite in functie de ce exista.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1687

      #3
      Răspuns la: Recomandari modalitati prelungire circuite curent

      Pe tavan le puteți duce doar dacă intenționați ca ulterior să faceți un tavan fals din polistiren sau gipscarton pe structură metalică, în care să fie mascate traseele electrice. Altfel NU, deoarece la tavane este strict interzis să se facă șlițuri.
      O variantă de luat în calcul (asta dacă vreți să scăpați de calvarul practicării șlițurilor) ar putea fi ceva de genul ăsta: http://www.vysblog.ro/instalatie-electrica-in-scafa/
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      Procesare...