Corp iluminat salon spital model FISA BENELUX (ELBA)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • 21ubuntu
    Incepator
    • 18.iul.2016
    • 4

    Corp iluminat salon spital model FISA BENELUX (ELBA)

    Buna ziua , m-ar interesa cum se face alimentarea pentru un corp de iluminat destinat utilizării în saloane de spital având funcții multiple pentru iluminat local pentru consult, iluminat ambiental, iluminat local pentru cititit, pentru iluminat de siguranță. Produsul mai este echipat si cu 2 prize 230V 16/10A. Alimentarea se face cu un sigrur cablu si pentru circuitul de iluminat si circuitul de prize sau se vine separat cu 2 alimentari una pentru circuitul de prize si una pentru iluminat ? Si care ar fi dimensiunile cablului 3x4 mmp sau 3x2,5 mmp ? Nu am gasit detalii la producator. Daca cineva a montat asa ceva sau stie despre ce este vorba mi-ar fi de folos.
    Multumesc.
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #2
    Răspuns la: Corp iluminat salon spital model FISA BENELUX (ELBA)

    pune o fisa tehnica a produsului sau macar o poza

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #3
      Răspuns la: Corp iluminat salon spital model FISA BENELUX (ELBA)

      Postat în original de 21ubuntu
      ..."Nu am gasit detalii la producator. Daca cineva a montat asa ceva sau stie despre ce este vorba".
      Daca avea fisa tehnica , nu punea colegul topicul.
      Si eu va trebui sa montez asa ceva intr-un camin de bătrâni.
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Răspuns la: Corp iluminat salon spital model FISA BENELUX (ELBA)

        Asta?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #5
          Răspuns la: Corp iluminat salon spital model FISA BENELUX (ELBA)

          Aaaa... abea cand am vazut poza mi-am dat seama ca am montat si eu asa ceva. Sunt lampi cu snur in loc de intrarupator.
          Alimentarea lor se face cu un singur cablu 3x1,5mmp, iar prizele sunt folosite doar pt consumatori mici (incarcator telefon).
          Cea rosie are tensiune de la iesirea inverterului din lampa, iar cea alba din alimentarea lampii de la retea.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Corp iluminat salon spital model FISA BENELUX (ELBA)

            Priza rosie este destinata alimentarii pe un circuit de rezerva, prezent in general in spitale pentru penele de curent. Acolo se alimenteaza aparatele vitale cum ar fi injectomate, ventilatoare si sunt alimentate de generatoare. In cazul unei avarii doar prizele rosii raman alimentate + iluminarea de siguranta.
            Ultima editare de Consultant electrice; 20.sep.2017, 10:19.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...