Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sorint87
    Incepator
    • 08.aug.2017
    • 3

    Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

    Buna ziua,

    Am nevoie de ajutor sau informatii privind problema mea. Mentionez ca am citit cateva posturi si imi dau seama ca trebuie depistata cauza si nu o solutie pe termen scurt, dar am nevoie momentan de o solutie, pt ca nu o sa mai stau pe termen lung.

    Este vorba de un fost hol care a fost lungit si pusa usa de intrare, in dreapta cum se intra este o mica baie[cabina de dus, wc si chiuveta plus gemulet] in stanga cum se intra este un geam mai mare peretele cu problema si o usa catre casa.

    Cel mai probabil problema este de la aburii din baie, gletul se dezlipeste dupa cateva luni la fel si vopseaua aferenta de pe el, cel mai probabil este umed si sub faianta ce solutie temporara imi recomandati pt reparatie?

    Multumesc!
    Fișiere Atașate
  • sorint87
    Incepator
    • 08.aug.2017
    • 3

    #2
    Răspuns la: probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

    pe exterior este izolatie polistiren 5 cm, probabil.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

      Exista o sursa de umezeala permenenta pe acea zona si de aici problemele dvs. Reparatie se poate face dar depinde cat va rezista, fiind un perete um (a se vedea petele pe tencuiala) nu va rezista foarte mult lucrarea.
      Pe acel colt este o ghena de instalatii sau alta sursa de apa? Exteriorul pe aceeasi zona cum arata?

      Comentariu

      • sorint87
        Incepator
        • 08.aug.2017
        • 3

        #4
        Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

        Sursa de umezeala ma gandesc ca poate fi doar aburul care vine de la cabina de dus, din coltul opus, distanta cam de 5 metri. Alta sursa de umezeala nu este, este coltul casei din exterior, care este izolat si nu se vede umezeala.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

          Nu cred ca aburul poate sa duca la aceasta situatie. Ce este cu acel colt inchis? Se afla ceva in el? Peretele este din caramida?

          Comentariu

          • moncici461
            Incepator
            • 06.sep.2017
            • 5

            #6
            Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

            Buna ziua! Si eu ma confrunt cu o situatie asemanatoare in bucatarie. De pe tavan - deasupra aplicei de perete, deasupra frigiederui si deasupra centralei ( deci surse de caldura) - se exfoliaza gletul si vopseaua. Situatia dureaza de ceva vreme (4-5 ani) si nu stiu ce solutie sa adopt. Am refacut tavanul in 15 iunie 2017 si pe la 1 august 2017 deja incepuse sa se exfolieze vopseaua, apoi gletul...Mentionez ca nu am hota si nici posibilitate de instalare momentan ( motiv - lipsa perete liber pentru cosul de evacuare) iar peretii sunt placati cu faianta pana la tavan. Cam ce ar fi de facut?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

              Putem sa vedem foto cu zonele afectate? Un frigider nu poate afecta finisajul tavanului, la fel centrala. Probabil este un cumul de mai multi factori.

              Comentariu

              • moncici461
                Incepator
                • 06.sep.2017
                • 5

                #8
                Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	frigider.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	175,0 KB 
ID:	628916Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	aplica.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	118,7 KB 
ID:	628917Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	centrala.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	202,5 KB 
ID:	628918

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

                  Ce vopsea a fost aplicata si peste ce strat anterior (cel galben-crem care se vede in foto, sub exfoliere)?

                  Comentariu

                  • moncici461
                    Incepator
                    • 06.sep.2017
                    • 5

                    #10
                    Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

                    A fost curatat stratul anterior, de altfel cam picase singur, si a fost aplicat glet CT 127 amestecat cu un praf galben crem pentru hidroizolatie. Amorsa folosita a fost antimucegai iar vopseaua lavabila OSKAR (Baie si buctarie).
                    Mentionez ca se exfoliaza si gletul.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Răspuns la: Probleme igrasie, cade gletul si vopseaua

                      Hidroizolatie pentru ce anume? Gletul nu se hidroizoleaza cu adaosuri, este un strat de finisare. Ce praf galben este in discutie?A fost vreo problema pe acea zona? Este clar ca sunt doua probleme, una este aderenta starturilor si alta poate fi o varianta legata de umezeala din pereti. Nu stim cat s-a refacut dar cum arat asuprafata gletului numai bine nu a fost tras.

                      Comentariu

                      Procesare...