Pesti si pescuit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Pesti si pescuit

    Am cautat pe forum ceva de acest gen dar nu am gasit. Sunt convins ca printre noi sunt fie pescari,fie din cei ce le place pestele asfel ca putem impartasi "ponturi" de interes comun.
    Legat de cei ce le place pestele, spunea cineva in cadrul unui discutii ca pestii din crescatorii sunt crescuti cam ca puii si porcii din ferme, adica cu tot felul de concentrate aditivate. Cautind cite ceva pe net, am dat de niste amanunte oferite de un inginer piscicol si m-am cam lamurit ca pestii cresc cam ca Fat-Frumos in in povesti,adica cei din crescatorii cresc intr-un an cit cresc in 3 cei din mediul natural.

    Citez=„Practic, ciclul de producţie se scurtează cu un an. În România, pentru ca un crap să ajungă la 3 kg, trebuie să treacă cel puţin trei ani. Însă, bine hrănit, atinge aceeaşi greutate în numai doi ani. La mine, în Bulgaria sau Ungaria, puietul creşte într-un singur sezon de la 200 g la 3 kg. Astfel, investiţia este recuperată mai repede, deci creşte profitul“ – a afirmat Gheorghe Ştefan.
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    #2
    Răspuns la: Pesti si pescuit

    Cam cu 2 saptamini in urma am fost la pescuit la Sacosul Turcesc, la niste balti laudate. Cei din Timis le cam stiu, posibil si pescarii profi din alte judete. Ei bine nu am prins absolut nimic, nici macar sa miste pluta o data. Idem aceiasi situatie cit am putut vedea in jurul meu.. Orcum, pe amiaza, marea parte a pescarilor incepusera sa plece. Deci pomul laudat..........
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    Procesare...