Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lacramioara123
    Incepator
    • 22.aug.2017
    • 30

    Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

    Am montata o ușă metalică ( exterior de apartament) pe un perete al casei unde bate ploaia . Nu este o ușă scumpa , vreo 4-500 lei , iar pe la prag , când ploua , intra apa in interior , nu știu dacă din.montaj , nu este f etanș zona pragului. Mi s-a spus că în 3-4 ani ușa se va deteriora și nu prea știu ce e mai bine , să cumpăr o ușă adevărat de exterior sau , pt că am posibilitate , sa mut ușă existenta pe un alt perete mai puțin expus ploii ?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Răspuns la: usa metalica de exterior sau usa metalica ?

    Din pacate usile moderne se fac de catre retarzi , prosti si in bataie de joc . Este posibil ca nici la usile dedicate , sa nu ai " picurator " , si sa se bazeze doar pe garnituri .
    Te costa citiva lei sa bricolezi unul ...
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2343

      #3
      Răspuns la: usa metalica de exterior sau usa metalica ?

      Like! Asta e realitatea!

      Comentariu

      • lacramioara123
        Incepator
        • 22.aug.2017
        • 30

        #4
        Răspuns la: usa metalica de exterior sau usa metalica ?

        Mi s-a sugerat sa fac o copertina deasupra ușii , dar asta nu rezolvă problema in totalitate , apa tot va pătrunde în partea de jos . Ce e cu acel picurător ? Puteți să-mi dați mai multe amănunte ?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Răspuns la: Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

          O usa de apartametn nu poate fi utilizata la o casa, ca usa de intrare si sa avem garantia ca va rezista in aceste conditii. O copertina poate ajuta da rnu poate rezolva toate problemele, mai ales cand ploaia este cu vant, in sezonul rece cand izolatia precare va face diferenta si poate sa apara usor condens etc.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Răspuns la: Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

            Geam termopane, tamplarie PVC, tamplarie aluminiu, usi de interior, usi de exterior, ferestre, rulouri
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • lacramioara123
              Incepator
              • 22.aug.2017
              • 30

              #7
              Răspuns la: Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

              Știu că nu am folosit o ușă de exterior adevărată , am văzut cât costă și mi s-a spus că pot lua una de apartament de intrare , doar să mă aștept că în 4_5 ani să ruginească , după care va trebui sa o tratez și să o revopsesc . Numai că eu am avut ghinion să nu aibă kederul bun de la început . Daca fac o copertina deasupra , nu știu dacă o va proteja și în partea de jos , la prag , unde am.problema cu garnitura . Nu știu dacă apa de pe aceasta copertina nu se va scurge de pe un lateral , pe treptele scării exterioare . Poate soluția cea mai buna ar fi sa iau o adevărată ușă de exterior . Am dat pe ușă de acum 450 lei , cat mă va mai costă copertina ( fier+policarbonat + manopera) , iar cea de exterior mă va costa 1300 lei +100 montajul. Pot exclude oare orice problema de infiltrare după aceea?

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2343

                #8
                Răspuns la: Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

                Ar trebui sa fie mult mai etansa decat cele mai ieftine.
                Consider ca acel profil picurator este excelent daca are!

                Comentariu

                • lacramioara123
                  Incepator
                  • 22.aug.2017
                  • 30

                  #9
                  Răspuns la: Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

                  Usa este montata la nivelul peretelui , nu are glafuri și pragul este la nivelul betonului din fața ușii . Sunt și niște fisuri de jur împrejurul ușii unde au fost făcute reparațiile după montaj . Umezeala și igrasia la interior sunt doar in partea de jos , la vreo 15-20 cm de plinta gresiei . Profilul picurător unde sa fie montat ? Fac copertina , schimb garnitura de la prag , cu ce repar fisurile ? Are vreo importanta că peretele pe care e montata usa nu este decât tencuit și vopsit cu o vopsea cauciucata și nu e tras și tinci?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Răspuns la: Usa metalica de exterior sau usa metalica ?

                    Atasati foto de la fata locului.

                    Comentariu

                    Procesare...