Debit mic apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • theborg
    Membru
    • 17.apr.2012
    • 181

    Debit mic apa

    La apartamentul meu la etajul 1 debitul la robinet in special la apa rece este cam mic, la apa calda e ceva mai mare. Daca dau drumul si la dusul de la cada in acelasi timp debitul scade simtitor. Am mai stat in alt apartament tot la etajul 1 si nu erau astfel de probleme. Sunt puse apometre de la vechile tevi (de plastic gri) apoi pe teava de Cu de 1/2. Am luat un manometru si am masurat presiunea si pe AR este de aprox 1,75 bari iar pe AC este de 1,8 bari. Care credeti ca ar fi cauza debitului relativ mic?
    Multumesc!
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Debit mic

    Ce vechime are blocul?
    Cauza ar putea fi colmatarea tevilor.
    Am si eu aceeasi problema la AC care alimenteaza bucataria unei garsoniere situata la parterul blocului construit in 1960.
    Solutia: schimbarea coloanelor de alimentare cu AC si AR.

    Comentariu

    • theborg
      Membru
      • 17.apr.2012
      • 181

      #3
      Răspuns la: Debit mic

      Blocul este de prin '80. M-am gandit si eu la colmatare dar vecinii de mai sus nu i-am auzit plangandu-se plus ca cei de la etajul 2 au centrala termica si ACM o prepara tot din AR si daca ar avea tot asa debitul cred ca ar fi cam nasol pentru ei. Ma gandeam sa nu fie cumva colmatate filtrele din apometrele mele? Dar presiunea e ok?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Debit mic

        Postat în original de theborg
        ...... Am luat un manometru si am masurat presiunea si pe AR este de aprox 1,75 bari iar pe AC este de 1,8 bari. Care credeti ca ar fi cauza debitului relativ mic?
        Multumesc!
        La presiunea aia , singura problema este instalatia ta , subdimensionata si poate colmatata .
        Daca toti cred ca o instalatie se face cu teava de 1/2 , uite ca nu merge ...
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • 10000
          Membru
          • 18.ian.2007
          • 118

          #5
          Răspuns la: Debit mic apa

          Cu alte cuvinte, la cada ar trebui teava mai groasa, bateriile de cada avand un debit mai mare. Deasemenea, daca sunt racordate ambele (cada si chiuveta) pe acelasi traseu de 1/2, comun, se explica.

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            Răspuns la: Debit mic apa

            presiunea cand ai instalatia inchisa nu este relevanta pt debit. Pt ca atunci cand dai drumul la un robinet devine P=0 bari pt ca tu nu ai sectiune suficienta
            Daca ai avea sectiune de 13mm cat inseamna 1/2"ti-ar merge bine ambele! dar tu ai colmatari sau un dop pe undeva pri n instalatie

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1387

              #7
              Răspuns la: Debit mic apa

              Posibil sa ai filtrul de intrare (sita) in apometru colmatat sau un corp strain la intrarea in robinetul sferic. Mai putin probabil sa ai depuneri, avind in vedere ca plasticul acela ceausist nu prea face depunere in asemenea masura incit sa se simta la debit. Inchide apa din subsol si rezolva problema. Un coleg de servici a stat 20 de ani cu presiune mica la bucatarie din cauza unei pietricele oprita la intrarea in robinetul sferic. Cind a vazut sotia lui cit de rapid s-a rezolvat mai sa-i dea una cu cu tigaia pt cei 20 de ani de chinuiala
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Armata
                Membru
                • 14.sep.2008
                • 251

                #8
                Răspuns la: Debit mic apa

                La mine sita din capatul bateriei de bucatarie a fost infundata de nisip de nu mai curgea aproape nimic. Verifica oriunde ai o componenta cu sita metalica.
                Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                Comentariu

                • theborg
                  Membru
                  • 17.apr.2012
                  • 181

                  #9
                  Răspuns la: Debit mic apa

                  Robinetii de la intrare i-am schimbat acum cateva luni pentru ca nu mai inchideau. Nu am fost acasa in momentul schimbarii ca sa ma uit si la apometre. Ramane sa dau jos apometrele sa vad daca asta e problema.

                  Comentariu

                  • theborg
                    Membru
                    • 17.apr.2012
                    • 181

                    #10
                    Răspuns la: Debit mic apa

                    Am verificat apometrele si nu erau colmatate. Avand in vedere ca voi renova curand si va trebui oricum sa refac instalatia de apa vreau sa va intreb daca voi avea un debit marit prin modificarea tevii actuale de 1/2 cu una de 3/4 pe traseul de la apometru (punctul A) pana la ultima ramificatie (punctul B)?
                    Multumesc!Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	inst.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	140,2 KB 
ID:	629191

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2107

                      #11
                      Răspuns la: Debit mic apa

                      Daca tot faci renovarea, de ce nu schimbi tevile din ramificatia coloanei principale

                      Comentariu

                      • theborg
                        Membru
                        • 17.apr.2012
                        • 181

                        #12
                        Răspuns la: Debit mic apa

                        Nu vreau sa le schimb pentru ca accesul inainte de apometre este cam anevoios si nu prea vrea sa se bage nimeni asa ca ramane in discutie doar modificarea de dupa apometre.

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2107

                          #13
                          Răspuns la: Debit mic apa

                          Postat în original de theborg
                          Nu vreau sa le schimb pentru ca accesul inainte de apometre este cam anevoios si nu prea vrea sa se bage nimeni asa ca ramane in discutie doar modificarea de dupa apometre.
                          Si nu rezolvi mai nimic.
                          In aceste conditii, poti sa lasi aceeasi dimensiune a tevilor ca acum.

                          Comentariu

                          Procesare...