Izolatie mansarda

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Caplacap
    Incepator
    • 24.aug.2017
    • 8

    Izolatie mansarda

    Buna ziua,
    Trebuie sa izolez mansarda si planul este sa folosesc 2 straturi de 10 mm, unul intre capriori si celalalt perpendicular pe o structura din profile metalice.
    Pentru ca am vazut tavane inclinate a carei izolatie cu vata de sticla la sul "plecase" in timp la vale doresc sa montez placi semirigide.
    Am vazut destule tipuri de placi insa am nevoie de sfatul cunoscatorilor:
    - ce placi semirigide din vata de sticla recomandati pt stratul dinspre exterior ?
    - ce placi semirigide din vata bazaltica recomandati pt stratul dinspre interior ?
    Multumesc.
    C
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: Izolatie mansarda

    Eu am montat KNAUF TP116 (grosimea totala 15 cm - 3 starturi de 5 cm).
    Montaj usor si umplere buna a spatiului dintre grinzi.
    Pentru siguranta, pe grinzi a fost facut si un caroiaj de sarma.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de fanero; 24.aug.2017, 14:09.

    Comentariu

    • Caplacap
      Incepator
      • 24.aug.2017
      • 8

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Izolatie mansarda

      Postat în original de fanero
      Eu am montat KNAUF TP116 (grosimea totala 15 cm - 3 starturi de 5 cm).
      Montaj usor si umplere buna a spatiului dintre grinzi.
      Pentru siguranta, pe grinzi a fost facut si un caroiaj de sarma.
      Multumesc pentru raspuns.
      Am vazut ca este recomandata pentru pereti verticali si fatade, montata intre profile asezate vertical. Nu stiu daca montate pe orizontal intre grinzi, de la coama spre baza acoperisului, o placa in continuarea celeilalte " pe lung " vor avea stabilitate in timp...
      Discutand acum, ma gandesc ca o varianta ar fi sa montez niste grinzi transversale sau profile metalice intre grinzile longitudinale pentru a fi sigur ca raman pe pozitie in timp.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Izolatie mansarda

        Vata montata corect nu pleaca sau poate a fost utilizata o calitate universala, la care adaugam montajul incorect.
        In principiu sortimentele de mansarda sunt suficient de bune pentru a permite o lucrare buna. Pot fi utilizate si placi semirigide daca doriti.
        Ati facut un inventar al produselor disponibile in zona dvs., de la producatorii importanti? De exemplu gasiti la Knauf anumite produse foarte bune, Unifitt, Naturrol. Placile lor din fibra de sticla sunt Ekoboard.
        Va recomand sa va mai ganditi la cele 2 straturi de 10cm, poate reusiti sa suplimentari cumva izolatia.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2467

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Izolatie mansarda

          Postat în original de Caplacap
          ma gandesc ca o varianta ar fi sa montez niste grinzi transversale sau profile metalice intre grinzile longitudinale pentru a fi sigur ca raman pe pozitie in timp.
          Nu strica, insa eu nu am pus si vata a stat foarte bine.
          Grinzile de la acoperis au dimensiunea 5x15 cm.
          Peste carioajul de sarma am pus folie anticondens si profilele metalice pentru rigips (apoi rigips. Nu am mai umplut spatiul profilelor cu vata minerala)

          Comentariu

          • Caplacap
            Incepator
            • 24.aug.2017
            • 8

            #6
            Răspuns la: Izolatie mansarda

            Postat în original de Gemini
            Vata montata corect nu pleaca sau poate a fost utilizata o calitate universala, la care adaugam montajul incorect.
            In principiu sortimentele de mansarda sunt suficient de bune pentru a permite o lucrare buna. Pot fi utilizate si placi semirigide daca doriti.
            Ati facut un inventar al produselor disponibile in zona dvs., de la producatorii importanti? De exemplu gasiti la Knauf anumite produse foarte bune, Unifitt, Naturrol. Placile lor din fibra de sticla sunt Ekoboard.
            Va recomand sa va mai ganditi la cele 2 straturi de 10cm, poate reusiti sa suplimentari cumva izolatia.
            La ce va referiti cand mi-ati recomandat sa ma gandesc la suplimentarea izolatiei ? 2 straturi de 10 cm nu sunt suficiente ?

            Comentariu

            • Caplacap
              Incepator
              • 24.aug.2017
              • 8

              #7
              Răspuns la: Izolatie mansarda

              Pe langa intrebarile initiale, acum mai am una: daca stratul de izolatie are 20 cm mai este necesar spatiu intre rigips si bariera de vapori (care probabil va fi folie aluminiu) ?
              Si eu credeam ca nevasta-mea pune multe intrebari...

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Izolatie mansarda

                Cei 20 cm sunt un minim care nu sunt chiar suficieinti pentru un confort foarte bun. Daca este posibil, mai adaugati un strat de 5/10cm. Acel spatiu este recomandat daca poate fi realizata corect partea de etansare a foliei.

                Comentariu

                • Caplacap
                  Incepator
                  • 24.aug.2017
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Izolatie mansarda

                  [QUOTE=Gemini;623883 Acel spatiu este recomandat daca poate fi realizata corect partea de etansare a foliei.[/QUOTE]
                  Mulțumesc pentru răspuns. Care ar fi varianta tehnica sa fac acel spatiu dupa ce pun folia pe profile ?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #10
                    Răspuns la: Izolatie mansarda

                    In acest caz folia nu se pune pe profile ci pe vata, acestea aflandu-se in spatele profilelor.

                    Comentariu

                    • Caplacap
                      Incepator
                      • 24.aug.2017
                      • 8

                      #11
                      Răspuns la: Izolatie mansarda

                      Si cum prind folia de Al ?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Izolatie mansarda

                        Depinde cum este structura de lemn si cum va fi realizata structura pentru gipscarton. Exista si posibilitatea de a utiliza pentru stratul secundar de vata produse caserata.
                        Altfel, folia bariera de vapori trebuie montata tinand cont de modul de prindere al structurii metalice pentru gipscarton, inainte de aceasta sau odata cu aceasta, dupa cum este prinderea profilelor realizata, tipul clemei (ancora sau brida). Fiecare strapungere pe brida/ancora se va etansa suplimentar cu banda de aluminiu autoadeziva.

                        Comentariu

                        • Caplacap
                          Incepator
                          • 24.aug.2017
                          • 8

                          #13
                          Răspuns la: Izolatie mansarda

                          O sa pun primul rand intre capriori si al doilea pe o structura din profile perpendicular pe capriori.
                          Daca as opta pentru montarea foliei inainte de profile asta inseamna ca vata se va sprijinii doar pe ancore sau pe bride si nu stiu daca este in regula in timp

                          Comentariu

                          • Caplacap
                            Incepator
                            • 24.aug.2017
                            • 8

                            #14
                            Răspuns la: Izolatie mansarda

                            Salut,
                            Am rezolvat cu vata (Knauf Naturboard in 2 straturi de 10 cm) si cu sistemul de profile (ancore speciale pt prindere pe lemn tot de la Knauf) acum am nevoie de un sfat pentru folia bariera de vapori cu Al.
                            Ce produs recomandati ?
                            Multumesc anticipat.
                            C

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              #15
                              Răspuns la: Izolatie mansarda

                              O recomandare de tip exact este greu de facut pentru ca nu puteti aproviziona cu orice si de oriunde. Ar trebui sa vedeti oferta in magazinele de profil din zona dvs. De unde ati cumparat vata nu aiu si bariera de vapori?

                              Comentariu

                              Procesare...