Vata minerala de sticla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sica7777
    Incepator
    • 24.iul.2012
    • 6

    Vata minerala de sticla

    Buna, am o intrebare la dvs. Am un apartament in bloc nou (1,5ani) etaj intermediar, insa constructorul a decis sa placheze toate tavenele, indifferent ca e etaj 1 sau ultimul etaj cu rigips (in bai din acela verde anti umezeala in apartament din cel mov fono cred), asa a spus el ca vor fi drepte tavanele. In spatiul format (intre placa beton si rigips) spatiu de max 5 cm (eu cred ca e si mai putin) constructorul mi-a propus si mie si vecinilor sa monteze vata de sticla cu izolare fonica. Eu am fost de acord, datorita avantajelor izolatiei fonice. Mentionez ca blocul s-a construit bine, cu material de calitate (geam tripan, vopsele si izolatie exterioara Caparol, adeziv CM17 etc) si din cate imi dau seama totul pare foarte ok construit, eu unul fiind foarte multumit.

    Acum am inceput sa vad prin casa bucati foarte fine de sclipici (probabil erau insa acum incep sa le vad si sa le dau atentie, am gasit si in pat si in praful de pe monitor etc). Strada din fata blocului nu e betonata, este cu nisip si pietruita (la capat se construieste si trec camioane, e praf clar) iar atat in balcon cat si jos la intrarea in scara (chiar si in masina) am intalnic sclipici, cred eu identic (sau asa mi se pare). Mie extrem de teama ca acel sclipici sa nu fie din vata de sticla pt ca atunci e grav, desi nu ar ttrebui sa-l intalnesc pe balcon sau la intrarea in bloc. Dati mi va rog un sfat. Eu m-am uitat la vata (constructorul a umplut si zona unde se afla conductele si contorul de apa cu vata) si nu vad sclipici, dar am citit ca la manipulare poti sa ai iritatii deci ceva ramane din fibrele acelea.

    Toate corpurile de iluminat si niste sine pt usi glisante le-am montat eu cu suruburi molie cu cleste special. Constructorul mi-a lasat niste gauri pe unde ies firele din tavan (2x2 cm maxim sau chiar mult mai mici) si le-am astupat eu cu glet cu uscare rapida (domostiuc). Unde a fost cazul si au fost ceva mai mari am gletuit/s-a uscat/am regletuit. Nu am gauri de care sa stiu sau mari in rigips, vata este in cantitate mica, rigips ul arata foarte bine peste tot. Nu e spart, poate sa mai fie vreo gaura foarte mica de surub sau pe langa firele de current. Citeam ca ar trebui sa fie o membrane sub vata insa eu nu cred ca am asa ceva, iar pe site Isover la pereti falsi apare ca se pune vata direct sub rigips, fara membrana.

    Va rog ajutati ma cu un sfat, ar trebui sa-mi fac problem sau nu? Multumesc mult
  • sica7777
    Incepator
    • 24.iul.2012
    • 6

    #2
    Răspuns la: Vata minerala de sticla

    E posibil sa fie din praful de afara, din moment ce gasesc si afara pe usa intrare in bloc de exemplu. Insa este oare posibilitatea ca vata sa ajunga in casa? Cum ar trebui sa verific? Mai citisem ca ar intra particule de microni, iar ce vad eu e clar mai mare. Daca intra particule de microni iar nu e bine. As da-o jos dar este extreme de complicat sa scot toata mobila din casa, pt ca vata se baga peste tot si ar trebui golit apartamentul + deranjul si distrugerea unui tavan care e nou si arata perfect. Nu stiu cum se comporta vata, inteleg de pe unde am citit ca nu se misca si doar la manipulare pot fi problem, dar totusi ma gandesc ca rigips ul nu inchide ermetic si ar putea patrunde current, desi la o casa de exemplu unde se pune sub tigla e si mai mare circulatia aerului decat la mine unde deasupra e placa de beton. Va rog ajutati ma cu un sfat. Multumesc

    Comentariu

    • doru_marciuc
      Living Legend
      Expert amenajari
      • 01.oct.2012
      • 1393

      #3
      Răspuns la: Vata minerala de sticla

      Postat în original de sica7777
      E posibil sa fie din praful de afara, din moment ce gasesc si afara pe usa intrare in bloc de exemplu. Insa este oare posibilitatea ca vata sa ajunga in casa? Cum ar trebui sa verific? Mai citisem ca ar intra particule de microni, iar ce vad eu e clar mai mare. Daca intra particule de microni iar nu e bine. As da-o jos dar este extreme de complicat sa scot toata mobila din casa, pt ca vata se baga peste tot si ar trebui golit apartamentul + deranjul si distrugerea unui tavan care e nou si arata perfect. Nu stiu cum se comporta vata, inteleg de pe unde am citit ca nu se misca si doar la manipulare pot fi problem, dar totusi ma gandesc ca rigips ul nu inchide ermetic si ar putea patrunde current, desi la o casa de exemplu unde se pune sub tigla e si mai mare circulatia aerului decat la mine unde deasupra e placa de beton. Va rog ajutati ma cu un sfat. Multumesc
      Bariera de vapori se monteaza la peretii si tavanele reci (spre exterior). Tavanele dintre etaje nu au nevoie de aceasta folie. Particulele de sticla, pot fi antrenate spre interior de curentii de aer (nu e cazul) sau vibratii ale planseului. Pentru a scapa de ipotetica problema, ar fi suficient sa inchideti etans toate gaurile din gipscarton (prinderi, strapungeri, etc), cu acryl. Nu stiu insa, cum s-ar putea rezolva etanseitatea gaurilor pentru spoturi, daca acestea exista.
      Inainte de a intreprinde ceva serios, ar fi bine sa va asigurati ca praful contine particulele mentionate. Daca da, nu puteti neglija.

      Comentariu

      • sica7777
        Incepator
        • 24.iul.2012
        • 6

        #4
        Răspuns la: Vata minerala de sticla

        Va multumesc pt raspuns. Nustiu insa cum as putea sa ma asigur ce sunt exact aceste particule.
        Am fost acum la cineva care are un apartament cu pereti din placi de beton, isi monta centrala si praful din casa continea acel ceva sclipicios ce am gasit si la mine sau asa arata. DE aici ma gandesc ca poate stand langa acel drum pietruit sa am si eu astfel de particule din praf de pietre sau beton. Le vad doar luminand cu ledul de la telefon. Insa tot nu sunt linistit.
        Mai mult fiica mea are o gramada de haine cu sclipici si nu va veni sa credeti ca am luat astfel de sclipici si l am pus pe ochiul de aragaz si nu arde. Citeam ca e polipropilena dar...nu arde
        In fine nu am spoturi. Am doar gaurile din care ies firele de curent pt corpurile de iluminat si mai am suruburile molie, care sunt in jur de 33 din care 4 sunt carlige in molie iar restul surub. Nu prea pot sa etansez aceste suruburi sau ce sa le fac?

        Comentariu

        Procesare...