Forare put livada

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • d1nte20
    Incepator
    • 29.aug.2017
    • 3

    Forare put livada

    Buna ziua

    Am nevoie de o parere de profesionisti . Vreau sa infiintez o livada de 1000 pomi si ma confrunt cu dilema putului . As dori daca sunteti binevoitori sa imi raspundeti la cateva intrebari .

    1. Adancime foraj a 3 panza freatica ~ 70 ? tub 200mm sau 160 mm e de ajuns ?
    2.Sfaturi achizitie pompa
    3.Un cost real al instalatiei complete ? cu tot cu filtre etc ..
    4. Tin sa mentionez ca nu am curent pe proprietate inca (curentul fiind la aprox 100m) oare merge un generator de 4.3 kw mono ?
    5. In zona mea pretul per m foraj variaza 180~200~250 , la ce ar trebui sa fiu atent sa nu imi iau teapa ?

    Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra .
    O zi/seara placuta !
  • Consultant sanitare
    Moderator
    • 16.oct.2006
    • 1554

    #2
    Răspuns la: Forare put ! Help

    Forarea la panza 3 sau stratul acvifer este una de dorit pentru a avea o apa cu debit suficient. Neceasrul dvs. de apa trebuie determinat si apoi comparat cu posibilitatea de forare in zona, nu cunostem debitele.
    Costul real pentru ce anume? Instalatia trebuie definita pentru a afla costurile, mai ales ca preturile in functie de multe aspecte.
    Exista pompe de maxim 1,5kW pentru aceasta adancime, la debite de circa 3mc/h si in consecinta, generatorul face fata daca acest debit este in regula pentru aplicatia dvs.
    Realizarea putului ar trebui sa se faca cu tevi speciale pentru puturi de adancime, tevi albastre, sa existe dop de fund, sa se etanseze panza ferfatica, sa se utilizeze sort intre tevi si foraj (margaritar), sa se pozitioneze corect filtrele putului.. apoi montarea corecta a pompei fata de filtre etc.

    Pentru inceput ar trebui sa vedeti ce debit ofera panza 3 si ce debit ati avea nevoie dvs. in livada.

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #3
      Răspuns la: Forare put ! Help

      Salutari si bine ati venit pe Forum.
      Nu sunt "profesionist", asa ca "ma bag si eu in seama"

      Postat în original de d1nte20
      tub 200mm sau 160 mm e de ajuns?
      Depinde de necesarul de apa si de debitul pe care il veti obtine prin forarea putului.
      De nivelul static si cel dinamic al putului.

      Eu am un put forat la 48 metri adancime, cu teva de 140 mm si un nivel static la -16 m din care scot apa 24 de ore, iar nivelul dinamic nu scade sub -17 metri.

      Sfaturi achizitie pompa
      Greu de dat, in conditiile in care nu ati mentionat distanta pana la care vreti sa pompati apa sau macar ce vreti sa faceti.
      Veti uda direct cu pompa sau veti avea un "vas tampon"
      Un cost real al instalatiei complete ? cu tot cu filtre etc ..
      Instalatie cpmpleta formata din ce?

      La mine, pentru alimentarea unei case, sistem hidrofor cu pompa submersibila
      - 6.720 lei (140 lei/ml) forat put cu teava de la Valrom
      - 630 lei pompa WK2400-80 ape curate Hmax=80m
      - 900 lei pentru celelalte materiale din sistemul hidrofor
      oare merge un generator de 4.3 kw mono ?
      Depinde de caracteristicile pompei.
      In zona mea pretul per m foraj variaza 180~200~250 , la ce ar trebui sa fiu atent sa nu imi iau teapa ?
      Sa foloseasca teava din SpringKIT-ul de la Valrom, nu tubulatura maro pentru canalizare.
      Filtrele sa fie manufacturate de Valrom, nu din cele la care fantele sunt "taiate cu flexul".
      Sa foloseasca margaritar pe toata lungimea filtrului (eventual 1-2 metri inainte si dupa panza de apa unde se face captarea.

      Comentariu

      • d1nte20
        Incepator
        • 29.aug.2017
        • 3

        #4
        Răspuns la: Forare put livada

        60 mc3/zi sunt din mun botosani s-au forat puturi in zona unde sunt eu si am inteles ca pe la 49-55 m vecinii au apa constant . Pentru o udare de 2 ori pe saptamana sau hai 3 ori pe saptamana imi sunt necesari cam 60000 litri pentru toata suprafata sistemul v-a fi facut prin picurare iar la fiecare pom vor fi atribuite intre 2-8 l de apa per zi !
        Credeti ca imi ajunge 60m3/zi ? sau macar la 2 zile?
        Vreau sa va multumesc pentru ca ati raspuns asa rapid ! sincer multumesc pentru sfaturi

        Cei de la havarna Darabani foreaza puturi de medie-mare adancime .

        Comentariu

        • d1nte20
          Incepator
          • 29.aug.2017
          • 3

          #5
          Răspuns la: Forare put ! Help

          Livada v-a fi infiintata la 10 m de casa unde locuiesc lungime teren 171 X 81 m pomi vor fi plantati 2.5x 4m intre randuri iar la fiecare pom v-a fi necesar intre 2-8 l cam asa ar trebui .. vreo 60 m3-70 mc 3 pomii nu vor fi udati zilnic ci doar de 2-3 ori pe saptamana necesarul de 60m3 v-a fi la 2 -3 ori pe saptamana
          Ultima editare de d1nte20; 29.aug.2017, 15:16.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2107

            #6
            Răspuns la: Forare put ! Help

            Postat în original de d1nte20
            sistemul v-a fi facut prin picurare
            Cred ca in acest caz ar trebui un bazin de colectare din care apa sa intre in sistemul de udare prin picurare.
            Functie de nivelul dinamic al putului, veti alege o pompa submersibila cu care sa umpleti acest bazin.
            lungime teren 171 X 81 m
            Nu stiu daca exista pompe care sa scoata apa de la 20-25 de metri si sa o impinga 150 metri, iar daca exista sunt foarte scumpe

            Comentariu

            • Consultant sanitare
              Moderator
              • 16.oct.2006
              • 1554

              #7
              Răspuns la: Forare put livada

              Este irelevant consumul de 60mc pe saptamana.
              Procesul de udare prin picurare presupune un debit orar de apa care va fi furnizat prin sistemul de picurare. Ceva de genul 2litri/ora pe fiecare pom sau depinde cum este realizat sistemul respectiv. Debitul prin picurare este mai mic si conteaza foarte mult timpul de picurare. Prin urmare, va recomand sa alegeti intai sistemul de [picurare, sa ii cunoasteti debitul necesar de apa .. posibil sa fie in jur de 2-3mc/h.
              La acest debit, un put de adancime este perfect viabil si poate fi realizat.
              Debitul putului nu are nicio legatura cu diametrul de forare sau tubare. Debitul putului depinde de puterea izvorului si modul de realizare al putului.
              Este perfect posibila si utilizare avariantei cu rezervoare pentru a crea un vas tampon, o rezerva de apa. Din aceasta se poate alimenta prin cadere libera sistemul de picurare. Oricum aceste detalii se stabilesc dupa ce aveti dtaele sistemului de irigare si datele despre debitul putului.
              Ulterior se alege si o pompa submersibila corespunzatoare debitului putului si care sa poata deservi sistemul de irigare.

              Comentariu

              • Ionut Robu
                Incepator
                • 07.iul.2019
                • 3

                #8
                Sistemul de picurare este simplu. Din ce stiu eu exista furtun de picurare exact la 2 metri. Deci nu prea ai nevoie de un debit foarte mare. Indicat ar fii sa ii uzi dimineata. Seara daca ii uzi se pot imbolnavi. Iar ce tine de forajul de put pentru apa la livada iti recomand unul pe 200 mm
                Tot ce vrei sa stii despre constructia si renovarea casei, instalatii, design si amenajari interioare si exterioare, mobila, decoratiuni: Misiunea Casa

                Comentariu

                Procesare...