Sfaturi in alegerea sculelor electrice pentru mic atelier acasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #31
    Răspuns la: Sfaturi in alegerea sculelor electrice pentru mic atelier acasa

    Postat în original de alinescoo
    @dummy_ multumesc pentru pareri. Merge montata sub o masa sa devina freza de banc?
    Pentru Bosch e mai indicat modelul Bosch GMF 1600 CE , pentru Makita eu personal nu asi face-o freza de banc , e prea slaba ptr treburi de genul , e o mica bijuterie dar pentru lucari fine
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • florinx
      Incepator
      • 06.apr.2020
      • 1

      #32
      Salutare tuturor,

      Scriu in postul asta mai vechi pentru a tine toate informatiile la un loc, pentru viitorii interesati de subiect:

      Va rog sa ma ajutati cu un sfat ref. achizitionarea unui circular de mana pe care il voi monta pe un banc de lucru (90% din timp).
      Dupa ce am studiat un pic pareri, experiente si preturi am ajuns la decizia Makita / Bosch, urmatoarele modele in aceeasi categorie de pret:

      1. Makita N 590B - 2000W, panza 235mm, adancime 85mm
      2. Makita 5008MG - 1800W, panza 210mm, adancime 75.5mm
      3. Makita HS7611K - 1600W, panza 190mm, adancime 65mm
      4. Bosch GKS 190 - 1400W, panza 190mm, adancime 70mm
      5. Makita 5705R - 1400W, panza 190mm, adancime 66mm
      6. Makita 5903R - 2000W, panza 235mm, adancime 85mm - second hand, arata cam .. deh, sa zicem "lucrata"

      Voi folosi scula la lucrari pe langa casa (o pergola, cateva jardiniere, remodelare cusca catel, etc.) In principiu nu cred ca-mi trebuie neaparat panza de 235mm dar daca tot sunt preturile apropiate - de ce nu. Iar sculele cu panza mai mare au si motor mai puternic. Probabil insa de generatie mai veche, de sunt la acelasi pret cu cele mai mici. Preturile se invart intre 600-650 lei pentru oricare din modele (un pic mai putin pt 5903R care e second).

      As putea spune ca sunt fan Makita (se vede ce selectie am facut) - mai am filetanta, pendular, slefuitor cu banda tot Makita si sunt multumit. Alte scule folosite mai rar sunt Parkside, din Lidl - la 10-15 ori folosite pe an isi fac treaba (gen capsator electric, fierastrau sabie, slefuitor cu vibratii si altele asemenea). Nu ca n-as vrea sa iau de toate de la Makita dar deh, nu produc cu ele - pentru joaca sunt ok.

      Vin aici pentru un sfat de la cei care cunosc sculele de mai sus si eventuale diferente intre ele. Multumesc.

      Comentariu

      • Wells
        Incepator
        • 30.apr.2020
        • 2

        #33
        Daca doresti sa-ti creezi un mic atelier acasa trebuie sa stii exact de ce o sa ai nevoie initial. Stiu ca suna straniu, dar baza este cea mai importanta. Daca sa vorbim despre scule si unelte eu mereu comand totul de pe acest site https://2get.ro/catalog/gradinarit. Nustiu daca o sa te conving, dar chiar sunt foarte multumit de calitatea produselor prestate de ei, au un asortiment foarte vast si ofera si garantie la ele. Ultima achizitie pe care am facut-o a fost o sapa electrica care mi-a usurat viata. Sper ca te-am ajutat.

        Comentariu

        Procesare...