Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mariussdr
    Incepator
    • 06.sep.2017
    • 8

    Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

    Salut dragii mei.
    Am o problema care ma tine in loc
    Pe scurt. Spatiu are 140 mp, incaperi nu sunt inchise cu usi.
    Destinatia cabinet medical, unde urmeaza sa se puna linoleum natural. Pentru a pune acel linoleum trebuie sa avem o umiditate in sapa de 2%.
    Am turnat o sapa de egalizare peste tot. Peste sapa de egalizat am izolat cu polistiren extrudat AUSTROTHERM de 4 sau 5 cm toata suprafata cat si perimetral vreo 20 m pe pereti. Placile de polistrien au fost si lipite intre ele cu spuma de polistiren Peste polistren am pus plasa de buzau si am turnat sapa umeda de aproximativ 8-9 cm.
    Sapa este turnata de de aprox 3 luni si umiditatea scade foarte greu. De 2 luni si ceva tinem deschise usile. Avem hidrometru cu bila si masuram zilnic.
    De 2-3 saptamani avem un dezumidificator industrial de 80l/24h. Scoatem din incapere la 24 ore aproximativ 33 litri.
    Umditatea in sapa este de 67, 63, 58, 72 depinde de zone. Acum aprox 45 zile umiditatea in sapa era si de 87, 83.
    Ce putem face sa fortam putin lucrurile?
    Citeam ceva legat de ciment, ca ar trebui indepartat si maturat foarte bine? E posibil sapa sa nu elimine toata apa din cauza laptelui de ciment? In zonele unde sapa are lapte de ciment umiditatea e mai mare cu putin iar in zonele unde se vad pietricelele de deasupra umiditatea e mai mica.
    Umiditatea in incaperi in timpul zilei e 60% iar seara urca la 67%, depinde. Temperatura interioara 26 grade. Am incalzit incaperea si cu convectoare electrice, sperand sa creasca umiditatea in aer si aparatul sa o poata scoate mai repede.
    E interesant ca tot scot apa cu acel dezumidificator, zici ca e fantana in spatiu
    Help please
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

    Ce fel de spatiu? Aveti foto de la fata locului?
    Cat ati izola tperimetral si de ce? Cladirea are vreo problema legata de umezeala inperetipardoseala?

    Comentariu

    • Mariussdr
      Incepator
      • 06.sep.2017
      • 8

      #3
      Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

      Spatiu comercial la parterul unui bloc. Povestea e mai lunga. La subsol era mizerie... lumea cand tragea apa , toata se ducea in subsol. Am curatat noi tot subsolul, am refacut instalatiile sanitare la aproape tot blocul si in subsol sa eliminam umezeala.
      Am izolat si permietral, adica am pus si pe perete polistiren cu gandul ca daca peretii iau umezeala din placa blocului sa nu intre umezeala in sapa noastra. Am multi colegi doctori care nu au respectat umezeala in sapa inainte de a pune covor pvc si tot s a umflat...
      Va atasez poze (nu pot atasa pozele, va pun linkuri)






      Comentariu

      • Mariussdr
        Incepator
        • 06.sep.2017
        • 8

        #4
        Ce e drept.... spatiul a are doar usa si un geam mai mare 150x300 in spate...dar in rest nu se poate ventila... si de asta am apelat la dezumidificator. care isi face treaba...dar totusi sunt 3 luni. e normal asa ceva? M ar ajuta daca punem caloriferele si centrala in functiune? si sa dam drumu la caldura? Nu le am pus pentru ca cei care monteaza linoleum trebui sa urce cu el pe perete 10 cm.... si le este incomod la montaj. Peste aceasta sapa se mai toarna o sapa autonivelanta inainte de a monta linoleum

        nu aveti nici o solutie pentru mine?
        Puteti zice mai multe despre acest lapte de ciment..e posibil din cauza lui sa se usuce asa greu? Ar trebui indepartat pentru a deschide porii? Asa am citit pe undeva....
        Ultima editare de Gemini; 07.sep.2017, 08:32.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #5
          Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

          Daca nu aveti o sursa de apa pe undeva...eu zic ca acea sapa trebuia sa fie uscata de mult...

          Comentariu

          • Mariussdr
            Incepator
            • 06.sep.2017
            • 8

            #6
            Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

            Exclus sursa de apa. Nu mai are pe unde sa patrunda apa. Ea este uscata...dar nu de 2% , adica in jur de 50. Si nu stiu cu ce as putea sa vin in plus sa grabesc uscarea.
            Am observat ca umiditatea masurata in spatiile unde este lapte de ciment, valoarea este 68, iar daca o raclez pana ajung la pietricele, valoarea scade la 58.
            E posibil ca laptele de ciment sa ingreuneze evaporarea apei din sapa? Unde nu am lapte de ciment am valori sub 60 in mare parte.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

              Ce straturi sunt sub acea sapa ca tare ma tem ca nu exista unul de rupere a capilaritatii ?
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

                Este posibil sa se ingreuneze evacuarea apei din sapa din cauza acelui strat de lapte de ciment. Nu ar fi trebuit sa fie daca sapa era trasa bine.
                Nu aveti ce face, folositi dezumidificatorul incontinuare si daca este rece, se poate ajuta putin cu incalzirea. Altceva nu s epoate face deocamdata. Cum s-a spus, este totusi mre umiditatea din sapa.
                Spre final, se poate face un tratament de inhibare umiditate dar nu la aceasta valaore a umiditatii, ci undeva sub 10%.

                Comentariu

                • Mariussdr
                  Incepator
                  • 06.sep.2017
                  • 8

                  #9
                  Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

                  Nu stiu daca m ati inteles. Pai eu valoarea in sapa masurat cu aparatul GANN HYDROMETRE COMPACT B o am de 60-70 maxim care convertit in CM din tabel inseamna mai putin de 3.2% CM.
                  Va atasez poza cu tabelul din manualul aparatului si valorile mele si valorile ideale ( http://www.gann.de/Portals/0/Attachm...30_V1.0_GB.pdf) )
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	higro.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	226,8 KB 
ID:	628919

                  Comentariu

                  • Solsol
                    Incepator
                    • 07.iul.2017
                    • 3

                    #10
                    Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

                    Daca aveti valori ale umiditatii remanente in sapa prea ridicate pentru aplicarea optima a stratului de uzura dorit puteti urgenta lucrarea prin instalarea unei bariere de vapori.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #11
                      Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

                      Probabil nu ne-am inteles in exprimare, se mai intampla. La 3-4% umiditate in sapa este foarte bine. Se poate adauga un tratament de inhibare umiditate si se poate contunua lucrarea. Ar fi util sa masurati cu un higrometru cu carbid, cei care monteaza mocheta ar trebui sa aiba tot sistemul la indemana pentru a o monta in conditiile optime.
                      Oricat ati incerca sa mai scadeti umiditatea sub aceasta valaore, cu dezumidificator, nu o sa reusiti .

                      Comentariu

                      • Mariussdr
                        Incepator
                        • 06.sep.2017
                        • 8

                        #12
                        Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

                        Intr o incapere an indepartat tot laptele de ciment si de la valoarea de 67 acum am peste tot 54, 55..deci aproape 2%. Va rog dati mi o idee cum pot indeparta tot laptele de ciment mai rapid? Am stat 4 ore sa l indepartez dintr o incapere de 9mp. Totul cu o perie de sarma cu sarma rara. Am incercat si cu perie rotat8va de sarma la flex dar nu se poate, sar pietricere si iese f mult praf. Ce varianta as avea? O masinarie ceva. Multumesc

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #13
                          Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

                          Postat în original de Mariussdr
                          Salut dragii mei.
                          Am o problema care ma tine in loc
                          Pe scurt. Spatiu are 140 mp, incaperi nu sunt inchise cu usi.
                          Destinatia cabinet medical, unde urmeaza sa se puna linoleum natural. Pentru a pune acel linoleum trebuie sa avem o umiditate in sapa de 2%.
                          Am turnat o sapa de egalizare peste tot. Peste sapa de egalizat am izolat cu polistiren extrudat AUSTROTHERM de 4 sau 5 cm toata suprafata cat si perimetral vreo 20 m pe pereti. Placile de polistrien au fost si lipite intre ele cu spuma de polistiren Peste polistren am pus plasa de buzau si am turnat sapa umeda de aproximativ 8-9 cm.
                          Sapa este turnata de de aprox 3 luni si umiditatea scade foarte greu. ........
                          Help please
                          Cred ca ai izolat peste sapa de nivelare inca uda ...
                          Apoi ai pus polistirenul si ai turnat BETON , ca aia nu este sapa ...
                          Cred ca uscarea va mai dura , pina reuseste sa iasa si apa din primul strat , sau daca te grabesti , posibil sa apara igrasie .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Mariussdr
                            Incepator
                            • 06.sep.2017
                            • 8

                            #14
                            Sapa de nivel de sub polistiren a stat 6 luni... si cum ar fi posibil sa treaca umezeala prin polistiren?

                            Si puteti sa i stergeti postarea si lui Mircea G ca el e offtopic. Mai bine ramaneti la instalatiile de gaz si verificari.
                            Ultima editare de Gemini; 08.sep.2017, 06:51.

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              #15
                              Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

                              Dacă te miri că curca-n lemne cum trece apa , de parcă polistirenul ăla ar fi o membrana etanșă , sau cum iese atîta apa din sapa care nu este sapa ...
                              Ultima editare de Gemini; 08.sep.2017, 06:51.
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              Procesare...