Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15121

    #16
    Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

    Nu stiu daca faceti bine ce faceti. Indepartarea acelui strat de la suprafata sapei o va face sensibila la uzura si vor apare denivelari. Nu va putea fi pusa mocheta direct, va trebui reparata sapa. Altfel decat chinuit, mecanic, nu se poate indeparta stratul. In loc de perie se sarma incercati cu o piatra de slefuit sau disc de razuit. Dupa cum spuneam, nu este nevoie sa il indepartati din punctul meu de vedere.

    Comentariu

    • Mariussdr
      Incepator
      • 06.sep.2017
      • 8

      #17
      Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

      Da, cred ca iar nu ne am inteles
      Peste sapa asta se toarna sapa autonivelanta si dupaceea se monteaza covorul pvc (linoleum). Si din ce am mai citit, tot trebuie indepartat acel strat pentru ca sapa autonivelanta sa aiba aderenta mai buna la sapa noastra.
      Dupa ceva "sapaturi pe net" am vazut ca procedeul asta de indepartarea a acelui strat se face cu monodisc la care se ataseaza un disc special. Am cautat sa inchiriez dar nu prea am gasit in zona mea....
      Dar m am gandit sa fac o improvizatie care o sa o prezint si voua macar topicul asta sa ramana cu ceva si cine citeste sa aibe de invatat

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15121

        #18
        Răspuns la: Umezeala in sapa dupa 2-3 luni de la turnare

        Acel strat poate sa ramana daca este aderent, asta din considerente de aplicare a sapei autonivelante. Exista amorsa pentru sapa autonivelanta si este obligatorie pentru a o turna. Cine toarna sapa autonivelanta ar trebui sa aiba dispozitivele pentru prelucrarea sapei de egalizare inainte de a amorsa si turna sapa de egalizare.

        Comentariu

        Procesare...