Problema constructie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • UnOarecare
    Incepator
    • 12.sep.2017
    • 1

    Problema constructie casa

    Buna ziua,

    Sunt nou pe forum, si am o mare problema la constructia casei.
    Nu sunt in domeniu, de aceea am angajat o firma.
    Suntem in faza de constructie la rosu a unei case P+M, iar lucrarile executate de firma pe care am angajat-o nu sunt cele mai calitative. Zidaria nu este cea mai aspectoasa, peretii nu sunt cei mai drepti, placa peste parter are crapaturi (dirigintele de santier si constructorul spun ca sunt doar de suprafata, nu si proiectantul), insa problema cea mai mare este ca, dupa turnarea placii peste parter, am observat dupa scoaterea cofrajelor exterioare ca la unul din stalpi nu a ajuns beton mai deloc (practic 90% din stalp e gol, doar armatura e in interior). La ceilalti stalpi nu stim inca situatia fiindca sunt acoperiti de polistiren (stalpii fiind de 25 x 25, iar peretii de caramida de 30 grosime).
    Motivul principal pentru lipsa betonului din stalp (din punct de vedere al constructorului) este aglomerarea de bare de armatura din acel nod care nu a mai permis intrarea betonului. Nu stiu exact cate bare sunt in acest nod, insa din ce am inteles am si noduri in care sunt proiectate a incapea chiar si 14 bare de 16mm diametru.
    Intrebarile mele sunt:
    1) Se poate remedia aceasta situatie?
    2) Cum se poate face acest lucru?
    3) Este ok din punct de vedere al proiectului sa existe o asemenea aglomerare de 14 bare de diametru 16mm (intrate pe verticala) intr-un singur stalp, adica este posibila turnarea betonului printr-o asemena aglomerare?
    Va atasez niste poze cu problema principala.

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-09-12 10.57.39.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	414,7 KB 
ID:	642097Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-09-12 10.57.44.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	411,2 KB 
ID:	642098Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-09-12 10.57.49.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	380,0 KB 
ID:	642099Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-09-12 10.57.54.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	374,0 KB 
ID:	642100Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-09-12 10.58.01.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	284,0 KB 
ID:	642101Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-09-12 10.58.05.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	233,6 KB 
ID:	642102Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2017-09-12 10.58.10.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	385,0 KB 
ID:	642103
    Ultima editare de UnOarecare; 12.sep.2017, 20:18.
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    Răspuns la: Problema constructie casa

    Si-au batut joc de tine in ultimul hal.
    Nu exista alta solutie decat demolare si refacerea stalpilor. Nu au vibrat deloc, dar nici macar sa dea putin cu ciocanul in cofrag?
    Cine te-a pacalit ca ai 14 bare intr-un stalp 25x25 ? Uita-te pe proiect ca ai acolo detaliul.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: Problema constructie casa

      Ai de capul meu ce carpaci ordinari ai angajat . Bai , fara suparare dar unii parca v-o cautati cu lumanare ! Macar o fost IEFTINA manopera ??!!
      Demoleaz-o rapid si fa-o cum trebuie sau lasa-te pagubas ; nici un strat de rupere a capilaritatii sub ziduri , de zidit si beton nu are rost sa zic ca e " perfecta " ...
      Ultima editare de coby; 14.sep.2017, 00:55.
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Problema constructie casa

        Bien ati venit pe forum!
        Dincolo de problemele care nu sunt deloc usoare si reprezinta un pericolpentru casa dvs., totusi, inainte de a continua lucrarile nu ati observat neconformitatile? Ati ajuns sa aveti planseul turnat peste ceva cu probleme.
        Nu va urmareste nimeni lucrarile, un diriginte de santier?
        Inteleg ca se lucreaza cu necalificati dar macar seful sa stie ce face si sa ii indurme pe ceilalti sa iese o lucrare corecta cel putin.

        Comentariu

        • cotycla
          Membru
          • 01.nov.2012
          • 130

          #5
          Răspuns la: Problema constructie casa

          Atasezi si niste poze cu placa de beton.....

          Zidaria si stalpii se mai pot consolida......dar placa nu

          Problema cea mai mare e ca nu ai nici un strat de rupere a capilaritatii sub ziduri(carton asfaltat)....si nici nu ai fundatia hidroizolata.
          Ultima editare de cotycla; 15.sep.2017, 07:25.

          Comentariu

          Procesare...