Nul de lucru conectat cu nul protectie (impamantare)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu2000
    Incepator
    • 16.mar.2014
    • 8

    Nul de lucru conectat cu nul protectie (impamantare)

    la un apartament anii 80 (tablou tip vechi cu sigurante ce se desurubeaza) la priza de la baia mica (unde vreau sa montez masina de spalat) am 3 fire de aceeasi culoare
    Am identificat faza, am identificat siguranta corespunzatoare fazei, iar pentru identificarea nulului de lucru am incercat sa scot cate una sigurantele a.i. sa nu mai am tensiune faza-nul lucru ci doar pe faza-impamantare; problema e ca la intreruperea aceleiasi sigurante (cea de nul, nu cea de faza) nu mai am tensiune nici pe faza-nul nici pe faza-impamantare .. deci concluzia mea e ca nulul de protectie (impamantarea) e conectata impreuna cu nulul de lucru si trec prin siguranta din tablou


    mentionez ca am chemat si un electrician autorizat si le-a montat la nimerala firele ramasa aferente nul+impamantare..

    ce risc implica asta si ce trebuie sa fac?
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #2
    Răspuns la: null de lucru conectat cu null protectie (impamantare)

    Nu e nici un risc. Chiar din firida de distributie de pe palier, nulul de lucru e legat la pamant ca sa nu poti face magarii si sa pacalesti contorul.

    Comentariu

    • mbostangiu
      Membru Marcant
      • 31.dec.2011
      • 594

      #3
      Răspuns la: null de lucru conectat cu null protectie (impamantare)

      N-as spune ca nu sunt riscuri. In mod normal ar trebui sa vina de la firida 3 conductoare separate. In anii 80 se faceau instalatii in general cu conductoare de aluminiu insa conductorul de impamantare era din cupru (poate il identificati asa). Puneti ceva poze cu firele de la tablou.
      “Quality means doing it right when no one is looking.”

      Comentariu

      Procesare...