Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vilibit
    Incepator
    • 14.sep.2017
    • 7

    Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

    Nu stiu ce a fost in capul meu dar m-am angajat in fata nevestei ca o sa fac mobila in tot apartamentul. Acum regret . Dar trebuie sa merg mai departe. Probabil a contat mult si tot ce am citit aici pe forum. Am prins curaj vazand ca aici exista oameni avizati care iti pot da un sfat concret si la obiect.
    Am mai facut cate ceva pana acum dar nu la acest nivel. Cateva dulapuri suspendate pe ici pe colo, un pat, un birou, lucruri normale. Fara sertare, fara glisante ...
    Si m-am mutat. Si am zis ca fac eu mobila ... TOATA ... DIY.

    Bucataria trebuie sa fie in balcon. Am zis ca mai castigam o camera pentru cea mica. Mica e si bucataria căci mic e si balconul in care trebuie indesat un cuptor incorporabil, o plita, ghiuveta, centrala termica, hota si sa mai ramana si spatiu de bucatarit. Si ca lucrurile sa nu fie simple ...e stramba. Pe ici pe colo, fiind amenajata de un "meserias". Si nu am mentionat ca este open space. Nu mai am usa si gemurile intre balcon si sufragerie.

    Balconul are o latime variabila intre 111 in partea stanga spre 109 in drepta. Lungimea este de 328.
    M-am gandit ca in stanga si dreapta sa folosesc doua blaturi normale de 60 iar pe mijloc un blat de 50.
    Ghiuveta va fi Franke AIX 610 420x500 gasita aici pe forum intr-un post dedicat blaturilor inguste.

    Si pentru ca urma sa am o bucatarie mica mi-am luat un cuptor mare (Beko BIM32400XPS) si pentru ca are 82 litri, este perfect plana in partea superioara. Nu poate fi montat imediat sub blat sau poate fi montat dar nu mai incape plita (ptr 2cm la un blat de 3). Am vazut o poza pe aici cu un cuptor montat asa si bucata de desupra arata tare urat. Poate merge facut sertar !?
    Ar mai ramane compartimentarea, mai ales la colturi. Intre cuptor si marginea blatului de 50 imi ramane 1 cm de care nu stiu cum sa scap. Ma gandeam la un jolly de 10 latime in continuarea cuptorului si care sa se deschida cumva in interior dar nu stiu daca e practica. O sa pun maine o schita pentru confirmare.
    Pana atunci ... astept incurajari

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	060.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	130,7 KB 
ID:	642106Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	061.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	134,7 KB 
ID:	642107Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	062.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	194,8 KB 
ID:	642108Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	063.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	146,4 KB 
ID:	642109Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Balcon.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	598,2 KB 
ID:	642110
  • vilibit
    Incepator
    • 14.sep.2017
    • 7

    #2
    Răspuns la: Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Bucatarie dreapta.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	370,1 KB 
ID:	628967
    Am atasat si schita coltului din dreapta.

    Cum am gandit:
    - pentru ca aveam un spatiu de 1-2cm intre cuptor si linia ușilor corpului 3 m-am gândit sa nu folosesc o "șipcă" de 2 cm (nici nu știu cum puteam sa o prind) si am acoperit-o cu o placa de 10 care pare ma solida.
    - ca sa utilizez cat mai mult spațiu din colt am zis sa fac una sau doua polițe pe glisiere (am desenat doar una) intre doi pereți.
    - pentru ca am nevoie de fiecare spațiu find o bucătărie mica, în spațiul de lângă cuptor am zis sa pun un joly.

    Probleme si întrebări:
    - Nu știu dacă exista un joly de 10?
    - Acesta va glisa jumătate in interiorul corpului 3. E ok?
    - Usa corpului 3 se va închide peste joly. Nu ma deranjează prea mult ca trebuie sa deschid ușa corpului 3 ca sa umblu la Joly-ul de 10 dar parca nu pare in regula.
    - Usa joly-ului va fi mai mica decât celelalte usi.
    - Construcția coltului nu pare solida, 1- nu am găsit pe nimeni in Constanta care sa debiteze o placa in "L" pentru fundul dulapului de colt; 2-coltul blatului de 50 va rămâne in aer chiar deasupra ușii corpului 3;

    Cum vedeți amplasarea lucrurilor în situația aceasta?

    Comentariu

    • vilibit
      Incepator
      • 14.sep.2017
      • 7

      #3
      Răspuns la: Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

      In schema de instalare a cuptorului (Beko BIM32400XPS) apărea doar instalarea acestuia pe blat, fara plita deasupra.
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Mod Montare Cuptor Incorporat.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	237,3 KB 
ID:	628971
      Am sunat la linia de suport Artic/Beko si cei de la tehnic mi-au spus ca merge montata o plita deasupra dar:
      - trebuie sa am minim 10cm intre plita si cuptor
      - trebuie sa am 1cm intre perete si spatele cuptorului.
      - ar fi indicat ca intre plita si cuptor sa existe o placa izolatoare de pal sau altceva asemănător care sa izoleze plita de cuptor dar trebuie sa aiba o fantă in partea din spate.
      Deci cred ca îmi iau "la revedere" de la sertarul de deasupra. Sau poate merge unul mai scurt?
      Ultima editare de vilibit; 16.sep.2017, 20:22.

      Comentariu

      • Armata
        Membru
        • 14.sep.2008
        • 251

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

        Eu am cuptor + sertar(cu frontul de 10cm) iar deasupra plita(cu inductie). Cuptorul scoate toata caldura in fata prin fanta de ventilatie. Plita evacueaza caldura in jos, catre cuptor. De acolo si sugestia de o placa izolatoare. Dar fundul sertarului este o placa de pal, asa ca am rezolvat problema asta. Oricum, cand folosesc plita intensiv, las sertarul putin deschis astfel incat caldura generata de plita sa nu ramana in mobila.

        Pentru acel spatiu de 1-2 cm intre cupotor si linia corpului: grosimea unei placi de pal standard este de 1.8 cm. Mai degraba as dubla peretele respectiv(la atelier sau pur si simplu puse una langa alta) decat impovizatia aceea cu joly de 10.

        Nu cred sa fie cineva care sa debiteze in L. Dar nu cred ca mai e nevoie daca dublezi peretele. Coltul nu trebuie sa ramana in aer. Ar trebui sa pui o sipca de sustinere si in fata, asa cum ai pus in partea din spate. Nu inteleg motivul pentru care ai oprit-o deasupra joly-ului de 30. Chiar daca pastrezi acel joly de 10, pui sipca imediat cum se termina joly-ul
        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

        Comentariu

        • vilibit
          Incepator
          • 14.sep.2017
          • 7

          #5
          Răspuns la: Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

          Multumesc de raspuns.
          Ma oprisem cu sipca in joly-ul de 30 ca sa-mi ramana loc de glisare ptr joly-ul de 10 si ca acesta sa ramana la aceiasi inaltime cu usa.
          Acum mi-am dat seama ca e aiurea. O sa renunt la joly-ul de 10 si dublez peretele cuptorului.
          Revin cu detalii.

          Comentariu

          • vilibit
            Incepator
            • 14.sep.2017
            • 7

            #6
            Răspuns la: Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

            Am terminat bucataria. Si restul apartamentului. Eram dator cu cateva poze.
            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3723.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	82,6 KB 
ID:	629923Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3724.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	64,8 KB 
ID:	629924Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3725.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	61,7 KB 
ID:	629925Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_3726.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	57,6 KB 
ID:	629926

            Comentariu

            • musique
              Incepator
              • 08.oct.2010
              • 29

              #7
              Răspuns la: Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

              Felicitari, arata foarte bine. Deci, se poate

              Comentariu

              • vilibit
                Incepator
                • 14.sep.2017
                • 7

                #8
                Răspuns la: Imi mobilez apartamentul - bucatarie in balcon

                Postat în original de musique
                Felicitari, arata foarte bine. Deci, se poate
                Multumesc. A fost de munca, si mai mult de studiat dar a meritat. Mai ales financiar.

                Comentariu

                • oviduts
                  Incepator
                  • 29.ian.2019
                  • 1

                  #9
                  salut. puteti sa-mi spune-ti cum ati facut cu scurgerea de la chiuveta?! am vazut ca e mascata in perete, dar nu mi-am dat seama unde descarca.
                  multumesc anticipat.

                  Comentariu

                  • vilibit
                    Incepator
                    • 14.sep.2017
                    • 7

                    #10
                    Scuze, este c-am târziu si cred ca ai găsit deja o soluție .... dar ca idee:
                    Apa rece pentru chiuveta si centrala termica a fost adusa din bucătărie (actualmente transformata in camera copilului). Acolo tevile au fost pozate pe perete aparent si acoperite cu rigips, peste care am montat patul copilului iar in balon (actualmente bucătărie), țevile au ieșit printr-o gaura chiar in spatele aragazului si au fost zidite de-a lungul peretelui pana la chiuveta si centrala.
                    La fel si scurgerea. Aici ca sa am o panta cat de cat (lungimea fiind destul de mare) m-am înțepat in scurgerea principala cat mai jos chiar puțin sub nivelul podelei.
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de vilibit; 04.mai.2020, 13:22.

                    Comentariu

                    • Maribel
                      Incepator
                      • 20.sep.2020
                      • 1

                      #11
                      Bună! Și noi amenajam casa, bucătăria ca fi exact acest model doar ca, aragazul va veni în partea dreapta și as vrea ca frigiderul sa fie tot în balcon dar în stânga. Ma puteți ajuta cu o schiță pt mobila? Centrala va fi exact unde este aceasta iar lângă ea va fi hota

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        ...cu precizarea ca ce faceti in balcon nu se numeste bucatarie , ci poate chicineta ...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • ZiziKam
                          Banned
                          - Exclus de pe forum -
                          • 28.ian.2020
                          • 9

                          #13
                          Poate încercați să alegeți mobilier de bucătărie modular. Apoi, de la dulapuri individuale, puteți completa bucătăria visurilor dvs. pentru bani puțini

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Postat în original de Mircea G
                            ...cu precizarea ca ce faceti in balcon nu se numeste bucatarie , ci poate chicineta ...
                            Important e ca poate sa gateasca si sa elimine mirosurile mai rapid .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 12977

                              #15
                              Postat în original de Mircea G
                              ...cu precizarea ca ce faceti in balcon nu se numeste bucatarie , ci poate chicineta ...
                              Asta este din ciclul rautati gratuite.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              Procesare...