Modificare distribuitor caldura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • m_3
    Incepator
    • 31.oct.2010
    • 46

    Modificare distribuitor caldura

    Buna ziua.

    Asa cum am zis si in titlu, doresc sa modific distribuitorul de caldura, astfel incat sa separ in doua incalzirea in casa (zona dormitoare si bai pe o pompa, iar zona de hol, bucatarie, living, birou pe alta pompa - casa fiind pe un singur nivel). Distribuitorul este cu 10 plecari, de 1 tol, imbinat la mijloc, unde mi-ar fi foarte usor sa intercalez un robinet de 1 tol pe care sa il inchid, rezultand astfel doua distribuitoare cu 5 plecari, fiecare cu pompa lui, comandata de termostat de ambient.

    Schema existenta arata ca in prima imagine. Practic, intrebarea mea este urmatoarea: mai este necesar sa despart in doua si returul instalatiei, sau este suficient doar turul, returul putand sa ramana comun? Ca sa va dati seama, am atasat inca doua imagini, cu schema in varianta 1 (doar cu turul despartit) si varianta 2 (cu turul si returul despartite in doua).

    Rog pe cei avizati sa se uite putin peste atasamente si sa isi dea cu parerea daca este OK varianta 1, sau sa merg mai bine pe varianta 2.

    Multumesc anticipat.
    Fișiere Atașate
  • m_3
    Incepator
    • 31.oct.2010
    • 46

    #2
    Răspuns la: Modificare distribuitor caldura

    Chiar nu stie nimeni sa ma lamureasca? Nu de alta, dar in weekend m-as apuca de treaba si cum traseul trece pe sub un rand de vreo 2 metri de gresie, nu as risca sa pun totul la loc si sa vad dupa aia ca nu functioneaza si sa fiu nevoit sa scot iar gresia sa mai adaug o teava de retur...

    Comentariu

    Procesare...