PROBLEMA Geam termopan aburit in interior !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • inregistraremail
    Incepator
    • 13.aug.2017
    • 8

    PROBLEMA Geam termopan aburit in interior !

    Buna seara,

    Recent am cumparat un apartamant iar 2 geamuri de termopan sunt aburile si incetosate.
    Care este cauza de au ajuns in acceasta situatie ? Se mai poate face ceva la ele sau trebuie inlocuite gemurile cu probleme ?

    Am atasat poze :

    Multumesc
    Fișiere Atașate
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 909

    #2
    Răspuns la: PROBLEMA Geam termopan aburit in interior !

    Daca urmele respective sunt intre cele doua foi de sticla inseamna ca pachetul are etansarea compromisa, acel cordon de butil este compromis. Solutia este schimbarea sticlei. Se desfac baghetele, se masoara geamul existent, se comanda altul, se inlocuieste. Pretul unui geam tine de tipul pachetului este cuprins intre 15-30 Eur/mp, pretul mai mare pentru pachete mai groase (tripan si control solar).

    Comentariu

    • inregistraremail
      Incepator
      • 13.aug.2017
      • 8

      #3
      Răspuns la: PROBLEMA Geam termopan aburit in interior !

      Da problema este intre cele doua foi de sticla, am banuit ca asta ar fi problema !

      Comentariu

      • anti77
        Incepator
        • 12.apr.2012
        • 49

        #4
        Răspuns la: PROBLEMA Geam termopan aburit in interior !

        Din punct de vedere al pierderilor termice nu se renteaza schimbul. Un pachet de sticla compomis are pierderi in plus de ~0.3 W/m2K, fata de unul care chiar are argon intre foi. Adica dupa ce se schimba, veti economisi cam 9 lei pe AN la incalzire daca va incalziti cu curent, la termoficare/sau centrala gaz vreo 6 lei pe an pe metru patrat de sticla.

        Comentariu

        Procesare...