Izolatie cu pluta incalzire in pardoseala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adiran
    Incepator
    • 22.iul.2015
    • 16

    Izolatie cu pluta incalzire in pardoseala

    Buna ziua, luna viitoare urmeaza sa achizitionez sistemul de incalzire in pardoseala de tip film.Doresc sa termoizolez sub el cu folie pee aluminizata de 3 mm, apoi cu pluta de 2mm.Pot aparea probleme cu aceasta combinatie?

    Se va monta parchet laminat.

    Multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Izolatie cu pluta incalzire in pardoseala

    Ar trebui sa montati intai pluta si apoi folia PEE cu stratul de aluminiu in sus. Ulterior asezati filmul de incalzire.

    Comentariu

    • Adiran
      Incepator
      • 22.iul.2015
      • 16

      #3
      Răspuns la: Izolatie cu pluta incalzire in pardoseala

      Va multumesc pentru raspus. Asa voi face.

      O zi buna

      Comentariu

      • Valy91
        Incepator
        • 17.iul.2018
        • 85

        #4
        Salutare
        doresc sa realizez o incalzire in pardoseala la parter. Casa este p+e. Soclul este la 1m fata de pamant. Cand sa turnat planseul de beton sa folosit o folie de PE dar nu stiu cat de groasa sau rezistenta. La incalzirea in pardoseala ma-am gandit in felul urmator :
        -sa pun 3 cm de de vata bazaltica Natur Board Standard de la Knauf si apoi sa asez polistirenul cu nuturi si 4.5-5 sapa.
        Intrebarea mea este : Ar trebui sa mai pun o folie de PE inainte sa a aseza vata pe planseu sau peste vata ? Polistirenul cu nuturi are deja membrana. Ru ma gandeam sa ii pun prima oara o folie de PE si apoi vata si dupa polistirenul. Va multumesc si ma scuzati daca am gresit topicul

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Sortimentul mentionat de dvs. este destinat izolatiei la pereti de compartimentare. Pentru o izolare suplimentara, de altfel recomandata pentru cazul unei incalziri prin pardoseala, va recomand sa adaugati un strat de polistiren extrudat inante de a monta placile cu nuturi.

          Comentariu

          • Valy91
            Incepator
            • 17.iul.2018
            • 85

            #6
            Ma scuzati nu am scria complet numele produsului. Eate vorba de NaturBoard POD Standard , in fisa tehnica a produsului spune ca sunt anumit pentru pardoseli flotante. Deci ce ar fi mai ok sa fac cu polistiren sau vata ? Si daca ar fi cu vata ar trebui sa aplic o folie de PE prima data pe planseu? Va multumesc

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Asa da, este corect acum. Produsul respectiv se poate utiliza sub sape. Pentru pardoseala dvs. incalzita raman la parerea ca este mai util sa utilizati polistirenul extrudat sub care nu utilizati nicio folie. In cazul unui strat de vata se poate aseza o folie pentru protectia la umezeala dinspre sol.
              Ultima editare de Gemini; 19.nov.2019, 10:28.

              Comentariu

              • Valy91
                Incepator
                • 17.iul.2018
                • 85

                #8
                Multumesc mult pentru detali si informatii. Numai bine

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Izolatia de pe placile cu nuturi este din polistiren, adauga inca un strat de polistiren extrudat corelat cu izolatia de pe nuturi. Vrei neaparat placi cu nuturi? Ele ajuta mesterul care instaleaza tevile dar pe tine nu prea tare, adica vor costa ceva si nu este putin. Se poate face sistemul si fara nuturi, direct pe izolatie, in sistemul cu cleme.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Valy91
                    Incepator
                    • 17.iul.2018
                    • 85

                    #10
                    Stiu dar placile cu nuturi le am deja cumparate de mai demult si nu am incotro. Eu voi monta sistemul de teava si am vrut doar sa vad daca pot monta si vata in loc de polistiren, pentru ca am vazut niste detalii in care era montat un rand de vata si peste placi din polistiren/ sau cu nuturi.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Puteti utiliza si placi de vata sub placile cu nuturi, tehnic vorbind.

                      Comentariu

                      • Valy91
                        Incepator
                        • 17.iul.2018
                        • 85

                        #12
                        In cazul asta trebuie sa pun o folie PE pe planseu si dupa vata corect?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Depinde ce straturi aveti sub placa. In mod normal, daca nu sunt sanse sa ajunga umezeala pe placa nu trebuie asezata nicio folie.

                          Comentariu

                          Procesare...