Izolare pod existent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • raduit
    Incepator
    • 01.oct.2017
    • 3

    Izolare pod existent

    Buna ziua

    Am cumparat o casa gata construita si as dori sa izolez mai bine podul, vara se simpte destul de mult diferenta de caldura intre parter si etaj.

    La partea de acoperis am folie anticondens si folie polietilena indra fiind ultimul strat pe care se poate pune si mana . Cand pun mana pe folia de polietilena simpt tabla de aceea cred ca nu este nici un strat de vata minerala sau altceva mai gros .

    Podeaua este din dulapi de brad iar sub ei este un strat de vata minerala sau bazaltica, nu imi dau seama care e diferenta .

    Podul nu este locuibil dar as dori sa pun pe podea niste placi de OSB sau ceva care sa fie mai usor de calcat decat dulapii de lemn.

    O izolare mai buna a podului ar aduce un castig important de grade in termometru pentru etaj ?

    Ce imi recomandti sa fac pentru a avea o izolatie buna la pod si o podea usor de calcat ?
    Tot la podea imi fac probleme de cum scot planeitatea deoarece cateva scanduri s-au ridicat la capete. Eu ma gandeam sa geluiesc un pic la capete scandurile ridicate dupa care sa pun peste dulapii de lemn un strat de PEE aluminizata peste care sa montez OSB de 12-15.
    Ultima editare de raduit; 01.oct.2017, 18:51.
  • raduit
    Incepator
    • 01.oct.2017
    • 3

    #2
    Răspuns la: Izolare pod existent

    Am atasat poze cu partea interioara a acoperisului, triunghiurile din capete pod unde sunt placi OSB si o parte de podea .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	podea.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	217,3 KB 
ID:	629021Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	acoperis.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	71,0 KB 
ID:	629019Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	triunghi_laterale.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	688,5 KB 
ID:	629020

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15126

      #3
      Răspuns la: Izolare pod existent

      Izolatia este necesara intre parter si etaj, mai mult din considerente de izolare fonica iar deasurpa etajului, spre pod, ar trebui sa avem izolatie de minim 20cm daca nu mai mult.
      Tavanele etajului, spre pod cum sunt realizate? Izolarea sub acoperis, in pod, nu este neaparat necesara.
      Podul este pe tot etajul sau partial?
      Ultima editare de Gemini; 04.oct.2017, 06:42.

      Comentariu

      • raduit
        Incepator
        • 01.oct.2017
        • 3

        #4
        Deasupra etajului spre pod nu stiu exact de cat este izolatia dar distanta totala a despartirii(peretelui) dintre etaj si pod este de 26cm in care intra tavanul fals de rigips, dulapi, vata bazaltica si probabil inca ceva ce nu e la vedere.

        Da , podul este pe tot etajul.

        tavanul este asa de sus in jos : dulapi de 3cm, vata bazaltica e de 10 cm,dulapi apoi urmeaza o structura metalica si apoi tavanul fals
        Ultima editare de Gemini; 04.oct.2017, 06:42.

        Comentariu

        Procesare...