Piepteni disjunctoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adiran
    Incepator
    • 22.iul.2015
    • 16

    Piepteni disjunctoare

    Buna seara, construiesc un tablou electric pt. locuinta, 18 disjunctoare 1P+N.Nu am gasit pieptane mai mare de 12m asa ca am luat 4.
    Pieptenii sunt 1P, asa ca m-am gandit sa folosesc 1 pt faza, 1 pt nul.Se poate sa conectez ex: in borna ultimului disjunctor (unde se termina primul pieptane) un alt pieptane care sa faca legatura cu restul disjunctoarelor? adica o prelungire de pieptan, sau trebuie neaparat sa fie unul singur pt 18 module?

    Si daca folosesc 2 piepteni 1P pt disjunctor 1P+N are ceva?


    Multumesc
    Ultima editare de Adiran; 04.oct.2017, 19:42.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Piepteni disjunctoare

    Cel mai bine este sa folositi solutia dedicata.
    In caz contrar trebuie sa va asigurati ca suprafetele de contact sunt destul de mari cat sa transmita curentul solicitat, respectiv cand strangeti suruburile sigurantelor sa stranga uniform pe suprafata cat mai mare a pieptanului. Atentie si la deformari sa nu apropie pieptanii intre ei pe zone neizolate.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • RaspoElectric
      Membru Marcant
      • 17.feb.2009
      • 707

      #3
      Răspuns la: Piepteni disjunctoare

      Este piaptan pt sigurante 1P+N la metru.Se poate comanda de pe net.
      Puteti face si cu 1P.Legatutura intre piepteni se va realiza( cu 2 poli dintr-un piaptan sau cu conductor 6 mmp) in spatele piaptanului (in jugul de strangere)ca sa pastrati aliniamentul piaptanului fata de celelalte sigurante.
      Cu respect ... Ovi
      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

      Comentariu

      • Adiran
        Incepator
        • 22.iul.2015
        • 16

        #4
        Răspuns la: Piepteni disjunctoare

        Va multumesc pentru raspunsuri Domnilor.

        O zi buna va doresc!

        Comentariu

        Procesare...