Disjunctor diferential 32A in BMP

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adiran
    Incepator
    • 22.iul.2015
    • 16

    Disjunctor diferential 32A in BMP

    Buna ziua, disjunctorul din bmp este de 32A 30ma( diferential), in tabloul electric ce doresc sa il montez in locuinta, cel mai mare disjunctor este de 25A.
    Daca pun o diferentiala de 32A 10ma in tabloul electric ca general, e okay? stiu ca generalul trebuie sa fie mai mare decat restul disjunctoarelor.

    As merge pe 10ma deoarece stiu cum este sa te curentezi la 30ma, e nasol.


    Multumesc frumos
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Disjunctor diferential 32A in bmp

    In BMP probabil aveti de 300mA. Pe circuitele din locuinta se pun de 30mA si eventual pe circuite critice gen cada cu hidromasaj puteti folosi strict acolo 10mA.

    Impamantarea buna ajuta si ea mult in situatii problematice.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Adiran
      Incepator
      • 22.iul.2015
      • 16

      #3
      Răspuns la: Disjunctor diferential 32A in bmp

      Da, in bmp este de 300mA.Am tot cautat sa vad de ce se pune de 30ma si nu 10ma in tabloul electric dar nu gasesc un raspuns detaliat.Tot ce gasesc este ca "e prea sensibila".

      Va multumesc pentru raspuns, mai am o intrebare despre um contor monofazic digital.

      Se poate folosi acest contor pentru a " monitoriza" consumul a doua circuite separate?
      Daca da, cum se leaga?
      Produsul este acesta


      Contor monofazic digital 45A 1M 02-553/DIG la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Accesorii distributie electrica pe site.
      Ultima editare de Adiran; 06.oct.2017, 13:33.

      Comentariu

      • Armata
        Membru
        • 14.sep.2008
        • 250

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Disjunctor diferential 32A in bmp

        Daca totul ar fi perfect, nu ar fi probleme deosebite cu un general de 10ma. Dar cum nu totul este perfect, in diverse aparate mai apar mici scapari de curent. Cumulate, aceste scapari pot declansa foarte des o protectie generala de 10ma. De aceea se spune ca e prea senisibila. Nu cred ca e o placere sa te trezesti frecvent pe intuneric.
        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

        Comentariu

        Procesare...