Racordare puffere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bmx
    Incepator
    • 04.dec.2007
    • 81

    Racordare puffere

    Salutari tuturor! Care ar fi schema recomandata de racordare a 2 puffere,de dimensiuni (volume ) diferite. De exemplu unul de 2000l cu unul de 800l.
    Multumiri!
  • elixir
    Membru marcant
    • 01.nov.2009
    • 368

    #2
    Răspuns la: racordare puffere

    in serie sau in paralel! se pare ca se prefera in serie, obtii o stratificare mai buna! sper ca ai un cazan pe masura!
    ceva de genul asta:
    scuze pentru calitatea desenului, nu am un program dedicat, e doar in paint!
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • bmx
      Incepator
      • 04.dec.2007
      • 81

      #3
      Răspuns la: racordare puffere

      Rapid raspunsul,pentru care -multumiri- in schimb doresc sa stiu daca are importanta ordinea in care se face racordarea. Adica primul,dinspre C.T. sa fie cel mic s-au invers.
      La incalzire,adica in regim de alimentare pufere nu cred ca are importanta in schimb la incalzire radiatoare ,adica atunci cand se scoate agentul termic din pufere,cred ca racirea nu se face uniform. Apa din rezervorul mai mic se raceste mai repede,nu va raci si apa ramasa in rezervorul cu volum mai mare?

      Comentariu

      • elixir
        Membru marcant
        • 01.nov.2009
        • 368

        #4
        Răspuns la: Racordare puffere

        daca le legi in serie, nu se vor raci diferit! la legarea in serie, cele 2 se vor comporta ca unul singur! daca le legi in paralel, atunci, da, cel mai mic se va goli ai repede!
        eu al lega im serie, primul fiind cel mic! grija la debitul cazan- puffer!
        gasesti foarte multe scheme de puffere pe site la Atmos! arunca un ochi acolo, poate gasesti ceva ce-ti place mai mult!

        Comentariu

        • bmx
          Incepator
          • 04.dec.2007
          • 81

          #5
          Răspuns la: Racordare puffere

          Revin din nou cu o intrebare. Instalatia cu 2 puffere, primul 800l,la care este racordat returul CT si retur radiatoare la baza puffer ( pe aceeasi teava). Tur CT racordat la pufer 2000l (partea superioara) . Turul spre radiatoare tot din partea superioara -puffer 2000l- Ambele pufere legate intre ele cu un racord intre partea de sus pufer 2000l si baza pufer 800l. Este un racord in serie a celor 2 pufere. Pana aici totul pare OK. Aceste pufere sunt racordate la o centrala pe lemne cu gazeificare 50 KW. Temperatura in pufere se poate ridica la 80-90 gr.,dar se raceste destul de repede,in cateva ore. (2-3) Da impresia ca apa nu se stratifica,ci este "amestecata". Oare nu racordul de pe retur face acest inconvenient? Am mentionat ca returul CT si returul dinspre radiatoare sunt parte comuna(legate pe aceeasi teava) si intra in puferul de 800l pe acelasi racord. Din pacate nu pot atasa o schita,dar cred ca m-am facut inteles.S-auzim de bine.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • bmx
            Incepator
            • 04.dec.2007
            • 81

            #6
            Răspuns la: Racordare puffere

            Am reusit cu schita!!!! Astept opinii.Numa bine

            Comentariu

            • elixir
              Membru marcant
              • 01.nov.2009
              • 368

              #7
              Răspuns la: Racordare puffere

              1. returul caloriferelor ar trebui sa intre in pufferul de 800l, undeva mai sus decat returul puffer- cazan.
              2. sper ca ai vana cu 3 cai intre caza/puffer si ventil de amestec intre puffer-calorifere.
              3. consumul in 2-3 ore al pufferelor ne duce cu gandul ca ala este consumul/pierderile casei! adica izolatie ... canci

              Comentariu

              • bmx
                Incepator
                • 04.dec.2007
                • 81

                #8
                Răspuns la: Racordare puffere

                Salut elixir! Mersi pentru raspunsuri. Situatia redata anterior este la un prieten. Da ,limitator temperatura retur este montat intre CT-puffere,insa nu are montata vana de amestec inspre radiatoare.Evident el incalzeste astfel casa cu temperatura apei din puffere,nu cu 50-70gr. Poate fi si acesta un motiv. In schimb, are o casa destul de mare,este izolata, dar are pierderi semnificative (o aripa a csei alimentata prin canal termic prin pamant).Ce zici, daca fac o suma a puterilor radiatoarelor montate in toata locuinta si o compar cu cantitatea de energie stocata in pufere, pot aproxima timpul de racire agent termic din pufere? Am intrebat daca este multumit de confortu termic pe care il atinge.Este multumit doar ca pune prea des pe foc.Daca nu are vana de amestec pe circuitul radiatoare si poate incalzi lociunta,inseamna ca montand vana de amestec,pot aparea doua situatii;1-timpul de recirculare pe radiatoare se mareste,in schimb nu se raceste pufferul (asa de rapid) 2-sa nu poata atinge nivelul de temperatura dorit in camere.Iti multumesc daca iti spui parerea.S-auzim de bine!

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  #9
                  Răspuns la: Racordare puffere

                  eu cred ca discutia trebuia sa inceapa de la necesarul de caldura(volum casa, izolatie).
                  apoi dimensiune calorifere, cazan, puffer.
                  dar totul incepe de la izolatie: daca e o casa ,,izolata"dupa modelul ,,nea gigi"cu 5 cm pe polistiren, si ala eps 50 iar la tavane izolatie zero, vorbim cam degeaba!

                  Comentariu

                  • bulba grig
                    Membru Marcant
                    • 27.oct.2011
                    • 364

                    #10
                    Răspuns la: Racordare puffere

                    Un SFAT , va rog . Doresc sa montez o rezistenta electrica intr-un puffer facut nu cumparat , de h 2m , diametru de 0,8 m . La ce inaltime ar trebui/fi buna -- introdusa/montata aceasta rezistenta ?

                    Comentariu

                    • bulba grig
                      Membru Marcant
                      • 27.oct.2011
                      • 364

                      #11
                      Răspuns la: Racordare puffere

                      O IDEEE !!??? Va multumesc !!!

                      Comentariu

                      • elixir
                        Membru marcant
                        • 01.nov.2009
                        • 368

                        #12
                        Răspuns la: Racordare puffere

                        tu intrebi ceva ce nu cred ca a mai facut cineva
                        ai un pufer de cca 1000l, ca greu de incalzit electric, si nu doar greu dar vine cu niste costuri nejustificate!
                        daca vrei sa te incalzesti electric, pui direct centrala electrica, eventual in paralel cu una pe lemne..

                        Comentariu

                        • bulba grig
                          Membru Marcant
                          • 27.oct.2011
                          • 364

                          #13
                          Răspuns la: Racordare puffere

                          Da , multumesc .

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Răspuns la: Racordare puffere

                            Postat în original de bulba grig
                            Un SFAT , va rog . Doresc sa montez o rezistenta electrica intr-un puffer facut nu cumparat , de h 2m , diametru de 0,8 m . La ce inaltime ar trebui/fi buna -- introdusa/montata aceasta rezistenta ?
                            Ia ghici ? Apa calda se ridica sau coboara ?????
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • bulba grig
                              Membru Marcant
                              • 27.oct.2011
                              • 364

                              #15
                              Răspuns la: Racordare puffere

                              Credeti ca nu stiu !??!! si daca nu as sti as da cu banu !!
                              glumeam , ideea era alta , dar nu mai conteaza , a picat planul . multumesc .

                              Comentariu

                              Procesare...