Igrasie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Andreea Toma
    Incepator
    • 06.oct.2017
    • 1

    Igrasie

    Buna ziua,am nevoie de un sfat!Recent m-am mutat intr-o chirie la parter (sub noi este un beci f vechi)De cand a inceput frigul,a aparut si igrasia cam la 50 cm de pardosea! Nu este exagerat de multa dar avand in vedere ca am un copil de 2 ani...mi-e frica ptr sanatatea lui! Dimineata geamurile sunt ude pe interior de aceea ma gandesc ca si umiditatea e f mare!pe langa faptul ca o sa imi achizitionez un dezumidificator zilele astea ,vreau sa izolez cei 2 pereti cu polistiren extrudat pe interior!Ce parere aveti?Daca se formeaza mucegai intre polistiren si perete,ne afecteaza la fel sanatatea ca si cum ar fi afara mucegaiul?va multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Răspuns la: Igrasie

    Ar trebui vazut daca beciul este ud sau sunt scurgeri de apa din instalatii. O idee ar fi sa izolati cumva pardoseala mai bine, ea generand in principal temepratura scazuta. Dezumidificatorul este bun si trebuie asigurata o incalzire cat mai buna. Izolatia se poate face daca este necesar insa nu este sigur ca nu mai apare mucegaiul daca o faceti pe cateva zone interioare. Da, mucegaiul poate sa va afecteze si cu izolatia montata si acesta se poate dezvolta in fata si in spatele izolatiei daca sunt conditii.
    Ultima editare de Gemini; 09.oct.2017, 10:05.

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2467

      #3
      Răspuns la: Igrasie

      Postat în original de Andreea Toma
      Recent m-am mutat intr-o chirie la parter (sub noi este un beci f vechi)De cand a inceput frigul,a aparut si igrasia cam la 50 cm de pardosea!
      De ce nu cautati un alt apartament in care sa va mutati.
      Mai simplu si mai sanatos.

      Comentariu

      Procesare...