Traseu canalizare casa veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeSB
    Incepator
    • 05.oct.2017
    • 11

    Traseu canalizare casa veche

    Mi-am cumparat o casa veche intr-un sat din judetul Sibiu.

    In fata portii am apa si canalizare, fiecare cu canalul propriu. Casa nefiind locuita de cativa ani vechii proprietari nu au tras apa si canal in casa asa ca aceasta sarcina imi revine mie. Mai jos este schita casei si descrierea unde vreau sa fac baia si bucataria. Peretii exteriori ai casei sunt din caramida si au grosimea de 60 cm. Sub camera si viitoarea baie exista pivnita. Traseul de la baie pentru canalizare este destul de clar, cobor in pivnita si apoi ies in strada cu canalizarea. Pentru bucatarie ma gandeam sa dau gaura in diagonala, sa cobor din bucatarie direct in pivnita de sub camera si apoi sa urmez linia peretlor si sa ajung sub viitorul WC unde se va lega cu canalizarea baii. Aste presupune sa fac un cot drept ( 90 grade) la un moment dat si nu stiu daca este recomandat la o canalizare cu diametrul de 50mm cum estimez sa pun la bucatarie. Ar trebui sa indulcesc acest cot de 90 grade cu doua de 45 sau exista alta solutie?

    In pivnita as vrea sa pun masina de spalat si o cadița in care sa spal diverse, cizme murdare, etc. Din ce am vazut canalizarea este cu 30-40 cm mai sus decat podeaua pivnitei. Ce solutie recomandati pentru a pompa apa menajera de la masina de spalat si cadița pe care intentionez sa le montez in pivnița?
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de GeorgeSB; 11.oct.2017, 12:42.
Procesare...