Profil pvc, geam, feronerie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • artistul87
    Incepator
    • 07.oct.2017
    • 34

    Profil pvc, geam, feronerie?

    Salutare tuturor!
    Anul acesta am finalizat casa la rosu. Săptămâna viitoare urmează să mă apuc de tencuială și apoi aș vrea să montez ferestrele. Aș avea câteva întrebări și v-aș fi recunoscător dacă m-ați putea sfătui. Anexez planul casei pentru detalii. Mentionez ca acoperisul este in 4 ape si acopera si terasa fara pereti din fata casei. Geamurile de la living sunt ferite de lumina directa, oarecum. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Plan casa oficial 2.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	349,5 KB 
ID:	642171

    1) Casa e din Ytong gros de 25 cm. Săptămâna viitoare aș vrea să tencuiesc interiorul pentru a feri geamurile de anumite probleme și pentru a fi aerisita casa pentru uscarea tencuielii.
    Cum e mai bine să fac?
    a) tencuiesc și golurile de geam și apoi montez ferestrele (am înțeles că acea tencuiala va fi punte termică)
    b) tencuiesc interiorul, las cum sunt golurile de geam, montez ferestrele și apoi vin cu extrudat pe margine (meseriașii mi-au recomandat prima varianta invocand ca motiv că va crăpa în varianta asta)
    Voi izola cu 10 cm de polistiren anul viitor. Unde e mai bine să poziționez fereastra având în vedere că vreau și glaf interior pentru flori?

    2) Care ar fi cea mai bună soluție pentru geamuri în funcție de punctele cardinale având în vedere planul casei, livingul generos, terasa din față acoperită?
    Doresc o soluție pentru geam dublu de 24. Mă gândisem la 4 anotimpuri - 4S/Al16/F4 pentru toată casa, dar cred că mă puteți corecta.

    3) Am colindat orașul și am adunat următoarele oferte pentru cele 8 geamuri care însumează aproximativ 15 mp.

    a) Fereastra ADF Premium - Profil Salamander, 5 camere, 76mm, 2 garnituri, 1.5 armătura, feronerie Maco MM, geam 4S/Al16/F4 (așa am cerut oferta)
    Aceasta va fi montată de un partener local, ferestrele fiind produse la Piatra-Neamt.

    b) Veka Softline 70mm, geam 4SEvo+F4 (argon), feronerie Maco Multi-Matic (pret +20% față de Salamander)

    c) Rehau, Euro Design 70, geam 4Anot+Float4, feronerie Vorne (pret -10% față de Salamander)

    d) Aluplast, 5 camere, geam Low E+ Float 24mm, feronerie Vorne (pret -10% față de Salamander)

    e) Tamplarie din aluminiu cu bariera termica de la Alprof + geam la alegere. Merită aluminiul de pe site-ul Alprof cu geam mai bun la 50% preț mai mic decât Salamander?

    f) Profil Baufen sau Teraplast (pret -50% față de Salamander) - Știu că sunt profile mai slabe. Merită un profil ca acesta, dar cu camere mai multe și geam mai bun?

    g) Altă ofertă de la un producător local care lucrează cu Salamander, dar nu are reputația, sper eu bună din ce am citit, a celor de la Fereastra ADF.
    Am luat ca punct de reper oferta a) pentru că mi s-a părut o firmă mai serioasă.

    Mentionez ca cele 3 ferestre de la dormitor au dimensiunile 1600 l x 1200 h, iar la living sunt 2 ferestre - 2100 l x 1800 h, respectiv 1900 l x 1800 h.
    La living ar fi necesară armătură de 2 dacă ambele geamuri sunt împărțite în 2?

    Vă mulțumesc mult pentru tot și sper să fac alegerea cea mai bună! Orice sfat e binevenit.
    Ultima editare de artistul87; 16.oct.2017, 19:00. Motiv: omitere informatii
Procesare...