Finisare dupa montare profil PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VladCarlsson
    Incepator
    • 17.oct.2017
    • 1

    Finisare dupa montare profil PVC

    Buna ziua,

    As dori sa-mi recomandati ceva pentru finisarea spatiului dintre profilul PVC si zidarie. In momentul de fata singurul lucru (cu exceptia suruburilor) ce ma protejeaza de factorii exteriori (vant, apa) este spuma poliuretanica. Am fost la un magazin specializat si mi s-a recomandat BISON Silicone Universal pentru interior si BISON Silicone Neutral pentru exterior. Nu vreau sa fac vreo prostie asa ca as prefera sa cer ajutorul aici. As dori sa mentionez ca in partile laterale spatiul este foarte mic pentru a folosi un glet pentru reparatii de aceea m-am gandit sa apelez la o alternativa. Pe internet am observat ca se poate utiliza Ceresit Acrylic CS7/CS11 dar nu am gasit nicaieri acel produs, nici macar la Dedeman (pe stoc).
  • 10000
    Membru
    • 18.ian.2007
    • 118

    #2
    Răspuns la: Finisare dupa montare profil PVC

    Nu inteleg ce profil PVC si ce zidarie? Poti posta o foto? Profilele PVC au legatura cu finisajele si nu cu zidaria.

    Comentariu

    • anti77
      Incepator
      • 12.apr.2012
      • 49

      #3
      Răspuns la: Finisare dupa montare profil PVC

      CT127 glet pe baza de ciment alb se poate aplica in strat foarte subtire la interior. Daca ajunge apa de la condens pe el, nu apare mucegaiul, pe cand pe orice produs siliconic va aparea dupa un timp.

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 909

        #4
        Răspuns la: Finisare dupa montare profil PVC

        Orice tip de etansant acrilic este util, nu numai cel de la Ceresit. Gasiti diverse tipuri de etansanti, acrilici, polimerici etc. pentru rosturi mici se preteaza foarte bine. Un alt exemplu de la Ceresit este FT101, daca culoarea acestuia nu este una potrivita poate fi vopsit.
        Apa nu trebuie sa ajunga spre interior prin rostul de montaj al tamplariei.

        Comentariu

        Procesare...