Hidroizolatie balcon inchis

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Andreea.Chi
    Incepator
    • 24.oct.2017
    • 2

    Hidroizolatie balcon inchis

    Buna ziua tuturor,

    va rog sa ma sfatuiti in vederea hidroizolarii unui balcon inchis. Se infiltreaza apa (curg picaturi) intr-un colt al tavanului, dar si in alte cateva locuri se vede ud. Presupun ca infiltratia cea mare este cauzata de degradarea balconului de deasupra (inca nu am luat legatura cu proprietarul, pt ca apart respectiv nu este locuit), dar celelalte locuri ma fac sa cred ca si la mine este o problema.

    Am contactat un meserias care mi-a spus ca poate incerca sa puna CP 27, dar ca nu poate garanta. Ce parere aveti, ce ma sfatuiti? Atasez fotografii cu balconul meu si cel de deasupra si va multumesc mult anticipat!

    Toate cele bune,
    Andreea
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie balcon inchis

    Probleme sunt indoua zone probabil, nu imi dau seama foarte bien din foto, cel putin pentru zona inferioara.
    Starea balconului de deasupra este intradevar cu probleme si pare ca o parte din probleme se datoreaza infiltratiilor pe zona superioara. Ar trebui reperat pe exterior balconul respectiv si etansata zona rostului de montaj care este legata de profilul din PVC. Din ce se vede in foto, este posibil sa aveti infiltratii si pe parapetul dvs., pe zona dintre tamplarie si parapet, aici verificati etansarea glafului exterior.
    Tot tavanul dvs. trebuie curatat si reparat. In plus, trebuie etansat din exterior cum am spus mai sus. Balconul de deasupra este inchis? Daca s-ar repara exterior balconul de deasupra este posibil sa se acopere zona respectiva pe unde se infiltreaza apa, pe sub placa de beton, si sa scapati de problema, tamplaria fiind montata prea in exterior si supusa acestui risc.

    Comentariu

    • Andreea.Chi
      Incepator
      • 24.oct.2017
      • 2

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie balcon inchis

      Buna ziua, va multumesc mult pentru raspuns. Balconul de sus este inchis, ieri l-am vizitat si vecinul nu are probleme (a izolat pe interior). Am contactat un alpinist utilitar si mi-a spus ca poate repara cu adeziv pt exterior si plasa de fibra balconul de sus. Sper sa se rezolve... va multumesc mult inca o data.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie balcon inchis

        Trebuie curatata toata tencuiala ce cade si retencuit. Adezivul pentru ceramic anu este o solutie pentru ca se aplica in strat subtire si poate sa se fisureze.
        Daca reparati si etansati zonele de rost montaj tamplarie, scapati de infiltratii.
        Balconul vecinului poate fi izolat si cu polistiren, minim 5cm, dupa reparatii si in acest fel poate sa iasa mai in afara, sa protejeze zona unde apar infiltratii.

        Comentariu

        Procesare...