+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 29

Subiect: Montare perdele pe sina

Montare perdele pe sina

Salutari,

Tocmai s-a terminat zugravitul camerei mele si am ocazia sa mai schimb unele lucruri. Pana acum am avut perdea prinsa pe o bara de lemn (scuzati exprimarea nu stiu exact cum ii spune, a fost cumparata din magazin cu tot cu inelele de lemn pt prinderea perdelei si sistemul de fixare in perete). As vrea a renunt la ea si sa-mi montez perdea pe sina.
    Intrebarea mea este cum se pune sina? Dintr-un capat in celalalt al camerei sau numai cat este fereastra? De la fereastra pana la pereti mai este inca cel putin 1 m in si in stanga si indreapta.
    As avea nevoie de sfaturi in sensul asta. Daca e bine ca am ales asa, daca nu.

multumesc anticipat

Salut,
    Cred ca raspunsul se afla in "mainila" tale. Daca perdeaua/draperia pe care vrei sa o pui la geam va fi suficient de mare atunci sina va fi obligatoriu pana la perete.
    Cred ca trebuie sa ceri sfatul unei femei si sa te hotarasti ce fel de perdea/draperie pui la geam si abia dupa asta te gandesti cum o prinzi.
    Si oricum daca sina este mai lunga, se poate taia...

Poti sa o montezi cum doresti; ori din cap in cap ori doar pe o anumita lungime.

Mai este important daca vrei sa o prinzi pe tavan sau pe perete.

Pe tavan prin simpla utilizare a diblurilor
    Pe perete se poate monta pe o sina care are si celel doua capete pe semirotund.
    Sina este si cu 2 canale (perdea+draperie).
    Pe partea frontala a sinei (dar numai la sina mai scumpa, nu cea romaneasca) se poate atasa o banda PVC pentru mascare.
    Atasez cateva poze sa-ti faci o idee.
    P.S. Sa nu comentati faianta din bucatarie pentru ca este asa cum am cumparat apartamentul.
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_0166_447.jpg‎ 
Afișări:	2843 
Mărime:	65,5 KB
ID:		30687   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_0165_468.jpg‎ 
Afișări:	2779 
Mărime:	59,3 KB
ID:		30688   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	img_0164_776.jpg‎ 
Afișări:	2809 
Mărime:	70,2 KB
ID:		30689  
    VYS Blog - 100 % D I Y
    Cel mai bun Blog de constructii si amenajari

pararea mea este sa montez sina cat tine geamul pt. daca iti ramane un 1m e pacat sa il astupi cu perdele.asa am procedat eu prima data .acum sunt in renovare si eu adica imi gletuiesc pereti .am dat jos calciul .iar la peretele cu geam am o grinda si ma gandesc sa imi montez jaluzele .aceasta problema mai ramane in studiu .

Citat Postat în original de viorel.stanculescu
    Poti sa o montezi cum doresti; ori din cap in cap ori doar pe o anumita lungime.

Mai este important daca vrei sa o prinzi pe tavan sau pe perete.

Pe tavan prin simpla utilizare a diblurilor
    Pe perete se poate monta pe o sina care are si celel doua capete pe semirotund.
    Sina este si cu 2 canale (perdea+draperie).
    Pe partea frontala a sinei (dar numai la sina mai scumpa, nu cea romaneasca) se poate atasa o banda PVC pentru mascare.
    Atasez cateva poze sa-ti faci o idee.
    P.S. Sa nu comentati faianta din bucatarie pentru ca este asa cum am cumparat apartamentul.
    viorel mie chiar imi place cum arata si chiar daca nu ar fi pe placul meu nu prea comentez pt ca gusturile nu se discuta.nu se discuta pt ca fiecare simte si vede altfel lucrurile,eu cel mult ma inspir.

Carmen, este corect ce spui, si mie imi place sina+perdeaua dar (ca sa fiu sincer) faianta o urasc; astepty momentul potrivit sa o distrug si sa refac integral bucataria. Probabil peste 1 an daca merge totul bine si cu siguranta nu o sa o mai imbrac pe toata in faianta (ma gandesc ca cel putin grinzile - 2 buc - sa le dau cu lavabila colorata).
    VYS Blog - 100 % D I Y

eu nu sunt adepta faiantei pana sus acum 2 ani am facut baia pana la 1/2.problema a fost atunci cand am luat placile mi-a placut la nebunie iar dupa montare nu.toti cei care vad baia spin ca arata bine .cand am am tinp am sa pun poze cu ea.problema ca eu am optata la grezie de alta culoare si poate din cauza asta am eu asa o nemultumire.

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte.
    Ideea de baza este ca nu stiu exact ce vreau si intrebam ca sa stiu ce cred si altii despre o perdea din perete in perete desi geamul nu este atat de lat. Pana sa vad pozele postate de Viorel nu stiam ca exista si astfel de sine care se pot prindein perete si sincer am ramas placut impresionat.
    Viorel, prin "straine" vroiai sa zici ca nu se gasesc pe la noi sau ca sunt produse pe alte meleaguri?
    Ce credeti ca s-ar potrivi la o camera in care sta un student (eu ) cu un birou, o canapea si un dulap de haine ? Sa postez eventual o poza cu peretele pe care este geamul ca sa va puteti face o idee mai buna ?

Sunt produse in afara dar le gasesti in magazine in tara (PRAKTIKER)
    Sunt putin scumpicele.
    Pune o poza sa ne dam cu parerea.
    VYS Blog - 100 % D I Y

Iata si cateva poze cu peretele. Nu prea am reusit sa il prind pe tot intr-o singura poza. Primele poze (care sunt de fapt ultimele) sunt mai intunecate pt ca nu mi-a trecut prin cap sa folosesc blitz-ul.

Si inca o poza in partea cu tevile. Acolo se da jos vopseaua de pe ele ca muulte straturi de vopsea mai erau. M-am gandit sa le vopsesc in aceeasi culoare ca si peretii. Ce credeti?

Si ca sa revenim la adevaratul subiect al acestui topic, acuma ca puteti sa vedeti cat este spatuil intre geam si perete ce imi recomandati? Nu trebuie sa fie neaparat perdea. Ce ati face in locul meu?

Culoarea tevilor depinde de preferintele personale: albe, asortate cu zugraveala, asortate cu mobila. Ai de ales dar eu sunt pentru o nuanta identica cu zugraveala.

Daca am apreciat bine, camera ta are o latime (pe peretele cu geam) de ~3m din care jumatate geam restul perete.
    Dupa parerera mea, o perdea din capat in capat nu este adecvata pentru ca va induce senzatia de miscorare a spatiului. As merge pe o perdea (chiar pe sina de PVC) care sa fie putin mai mare ca geamul (latimea) si sa fie pana deasupra caloriferului. Mai este si varianta cu jaluzea de aceeasi marime.
    VYS Blog - 100 % D I Y

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Jaluzele sau perdele?
    De nicolle_rox în forumul Tamplarie
    Răspunsuri: 20
    Ultimul post: 20.12.2013, 00:04
  2. Montare sina perdele
    De meculescu în forumul Amenajari interioare
    Răspunsuri: 46
    Ultimul post: 19.09.2013, 22:32