Hidroizolatie parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinadanciu
    Incepator
    • 18.oct.2009
    • 12

    Hidroizolatie parter

    Buna ziua. Am sa incerc sa expun cat mai succint problema noastra. Locuim la parter iar acum doi ani am fost nevoiti sa scoatem parchetul laminat deoarece pusese montat peste cel vechi din lemn si mucegaise. Noi ne-am gandit ca va tine cald dar am facut mai mult rau. Fiind luna februarie o solutie la acel moment de a acoperi golul de 10cm de la placa pana la usa, a fost sa punem un strat de polistiren expandat sj pe deasupra unul extrudat. Acum insa iar avem santier, deoarece am scos iar parchetul si placile de extrudat au mucegai mai ales la imbinari. Polistirenul expandat care e primul strat nu e mucegait. Este posibil sa traga umiditate din placa si sa fie afectat extrudatul si expandatul nu? Ce solutie avem acum? Sa punem folie anti condens? Si unde? Sau ce altceva am putea face? Va multumesc anticipat!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie parter

    Da, expandatul absoarbe mai multa umezeala si se degradeaza primul. Subsolul este curat, aveti apa in el?

    Comentariu

    • alinadanciu
      Incepator
      • 18.oct.2009
      • 12

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie parter

      In subsol nu e apa, e ceva umezeala, dar nu din cauza ca ar fi tevi sparte.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie parter

        Ar trebui ca subsolul sa fie ventilat si sa eliminati sursa de umezeala excesiva. Inainte de a aseza vreo izolatie aplicati o folie de polietilena pe pardoseala. Este recomandat sa turnati o sapa de egalizare peste izolatie.

        Comentariu

        • alinadanciu
          Incepator
          • 18.oct.2009
          • 12

          #5
          Răspuns la: Hidroizolatie parter

          Noi avem polistirenul expandat lipit de placa de beton. Cineva ne-a spus sa turnam mortar hidroizolant peste acel strat, polistiren extrudat si apoi folie de polietilena. Ar fi bine asa?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Hidroizolatie parter

            Nu stiu despre ce mortar hidroizolant vorbiti dar daca polistirenul este afectat de mucegai, situatia se poate agrava. Ar fi bine sa eliminati acel polistiren expandat, nu isi regaseste locul la pardoseala.

            Comentariu

            Procesare...