Ajutor in alegerea tamplariei

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • serbanica
    Incepator
    • 18.sep.2006
    • 11

    Ajutor in alegerea tamplariei

    Buna ziua,

    Sunt in faza in care trebuie sa aleg pentru tamplarie si geamuri pentru o casa si am urmatoarele oferte. Ma puteti ajuta cu alegerea ?

    1. Rehau Synego, Sticla 42 - aprox 3550 EUR
    2. Salaqmander SL76, Sticla de 44 - aprox 3300 EUR

    Persoana care se ocupa cu tamplaria mi-a spus ca ar putea sa monteze sticla de 44 pe profilul Salamander SL76. E ok asa ? Din cate stiu Salamader specifica sticla de maxim 40 pe acest profil.

    Multumesc.
  • anti77
    Incepator
    • 12.apr.2012
    • 49

    #2
    Răspuns la: Ajutor in alegerea tamplariei

    Prea putine date. Sticla ce configuratie are? Cu ce gaz este umplut intre foi? Este pentru renovare, sau la o casa noua? Care-i scopul urmarit prin aceste ferestre, termoizolarea, izolare fonica, schimbarea aspectului cladirii? Ce orientare are fereastra, sud?

    De ex. daca vorbim de doua foi de sticla 4mm float/clar, cu distanta de 34mm intre foi umplut cu aer, pierderea termica este de 2.8W/m2K, adica cu mult peste ferestrele duble vechi, care au un coeficient intre 2.02 si 2.35 W/m2K. In bani asta inseamna undeva pe la 30 lei pe an dat in plus la incalzire pe fiecare metru patrat de sticla.

    PS. Salamander e cunoscut pt. pantofi. Rehau totusi este o firma care se ocupa numai cu fabricarea materialelor plastice.
    Ultima editare de anti77; 29.nov.2017, 15:34.

    Comentariu

    Procesare...