Inchidere tavan ext. acoperis

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabriel1*981
    Incepator
    • 15.ian.2012
    • 93

    Inchidere tavan ext. acoperis

    Buna! In primul rand imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie si sunt sigur ca am gresit si titlul,deci pe cand prindeam osb-ul mi-am dat seama ca odata ce prind si polistirenul de 2 cm ajung cam la jumatatea jgheaburilor nu ca ar veni urat dar gandesc ca nu este bine sa fie asa de aproape de jgheaburi,polistirenul ar veni impins in sus intre jgheab si osb etc...cum il mai finisez? Practic ar ramane o bucata de polistiren lipita de jgheab.
    As putea sa mai tai cativa cm. din capriori.
    Ar fi fost bune placile de aquapanel de exterior dar sunt scumpe, pe acea portiune de osb care are cam 18cm.si vine in contact cu jgheabul as putea sa pun plasa de rabit si apoi adezivul si pe urma decorativa? Imi este teama ca daca pun polistirenul lipit de tabla sa nu eie foc vara.
    Ar merge izolat numai cu vata acea portiune?
    Initial ma gandisem la lambriuri dar are vecinul din pvc de cativa ani si nu imi place cum arata in plus sa si decolorat.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	asset.jpeg 
Afișări:	2 
Mărime:	2,9 KB 
ID:	642224
    Ultima editare de gabriel1*981; 21.nov.2017, 01:23.
    Gabriel
  • gabriel1*981
    Incepator
    • 15.ian.2012
    • 93

    #2
    Răspuns la: Inchidere tavan ext. acoperis

    In timp ce nu reusem sa dorm mi-a venit idea ca in acea zona sa pun aquapanel de exterior
    Gabriel

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Răspuns la: Inchidere tavan ext. acoperis

      Va rog sa atasati o foto cu rezolutia mai mare. Este mica si nu o putem vedea detaliile. De ce ati montat OSP pe zona de pazie si nu direct scandura dedicata acestei zone, dreapta sau cu model? Daca este nevoie se poate taia din capatul capriorilor. Asteptam imagini mai clare pentru a discuta.

      Comentariu

      • gabriel1*981
        Incepator
        • 15.ian.2012
        • 93

        #4
        Răspuns la: Inchidere tavan ext. acoperis

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20170930_185251.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	251,0 KB 
ID:	629248Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	asset.jpeg 
Afișări:	2 
Mărime:	2,9 KB 
ID:	629247
        La noi in zona se inchide cu osb pe urma placarea cu polistiren si decorativa etc.
        Capriorii sunt la 70cm. Distanta intre ei.
        Nu stiu despre ce fel de scandura vorbiti nu ma pricep la acest aspect dar sunt interesat sa aflu ce solutii as putea aplica in locul osb-ului.
        Multumesc anticipat
        Ultima editare de gabriel1*981; 21.nov.2017, 08:55.
        Gabriel

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #5
          Răspuns la: Inchidere tavan ext. acoperis

          Ar fi fost de preferat sa izolati si sa inchdieti ulterior zona sageacului si paziei. Sageac partea orizontala placata cu OSB, pazie cea verticala. Cautati dupa termenul "pazie lemn" si o sa intelegeti. Acea zona placata cu OSB nu ar necesita placare cu polistiren dinconsiderente de termoizolare. Am vazut solutii care se practica astfel si se placa cu polistiren de 2cm pentru a finisa zona. Dupa parerea mea este o solutie improvizata si ar fi fost mai bine sa apelam la varianta standard, cu lemn, lambriu din lemn etc.

          Comentariu

          • gabriel1*981
            Incepator
            • 15.ian.2012
            • 93

            #6
            Răspuns la: Inchidere tavan ext. acoperis

            Ms.frumos nici nu stiam ce si cum se numesc zonele respective ca sa pot cauta.
            Din cate am vazut pe net ma atrag cele metalice din tabla,in acest caz mai trebuie sa inchid cu osb?
            Imediat ce voi avea timp vreau sa inchid pe dinauntru cu scandura ramasa doar acea parte caci intra porumbeii si zapada cand viscoleste etc.
            Gabriel

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Răspuns la: Inchidere tavan ext. acoperis

              Se poate aplica sageacul metalic fara OSB sau peste OSB. Ideea este de a avea spatiul efectiv necesar instalatii sageacului si paziei, acestea montandu-se pe un sistem de rigle de lemn ce se aplica pe capatul capriorilor.

              Comentariu

              Procesare...