Mucegai in coltul camerei pe parchet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ancamaria
    Incepator
    • 25.aug.2017
    • 2

    Mucegai in coltul camerei pe parchet

    Buna ziua,

    Detin un apartament la parter cu geamuri pozitionate spre partea de nord in care am facut renovare in vara aceasta. As avea nevoie de ajutor in urmatoarea problema: Intr-unul din dormitoare am doi pereti exteriori: unul pe casa scarii pe care l-am izolat pe exterior cu polistiren extrudat de 3 cm si un perete afara cel cu geamul pe care l-am izolat pe interior to tcu polistiren extrudat de 3. Jos este sapa de ciment turnata la inceputul lunii iulie pe care s-a amorsat cu lobda si s-a montat in octombrie acest an parchet de lemn masiv de fag de 15 si plinta de lemn. La coltul celor doi pereti exteriori jos am observat ca parchetul mucegaieste. Atat parchetul cat si plinta cam 10 cm de la colt. Specific ca subsolul nu este incalzit nici izolat termic si se simte destul de rece la picioare pe jos. Umiditatea in camera este intre 40-50% masurata cu higrometru. Pe interior pe pereti s-a tras plasa cu polistirol pe toti peretii glet si lavabila. Imi pueti da un sfat ce as putea face sa scap de mucegai? M-am panicat vazand ca a iesit mucegai la nici 2 luni de cand s-a montat parchetul. Parchetul a fost luat din fabrica, in restul casei nu sunt probleme. In restul camerei si pe restul peretilor nu sunt probleme doar coltul pare afectat. Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Mucegai in coltul camerei pe parchet

    Parchetul nu are nicio vina. Putem vedea o fot cu coltul respcetiv? Este o zona mai rece si daca nu circula prea bine aerul acolo, se produce condens si in timp se formeaza putin mucegai.

    Comentariu

    Procesare...