Mucegai pentru prima data

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • CaiusC
    Incepator
    • 30.nov.2017
    • 13

    Mucegai pentru prima data

    Buna ziua,

    Pentru prima data in 10 ani de cand am apartamentul, mi-a aparut mucegai in dulapurile de haine care sunt "lipite" (distanta de vreo 5 cm pana la perete) de un perete exterior.

    Nu am mai vazut niciodata asa ceva si nu sunt sigur ce trebuie facut.

    MultumescClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	24251960_1600701860010141_958209623_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	71,8 KB 
ID:	642228Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	24203678_1600701873343473_783744718_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	69,5 KB 
ID:	642229
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Mucegai pentru prima data

    Ce s-a intamplat in ultimii ani legat de vreo renovare, izolatie, modlaitatea de incalzire a apartamenului? Acel perete cu probleme cum este pozitionat? Va rog sa ne spuneti mai multe despre situatia exacta.

    Comentariu

    • CaiusC
      Incepator
      • 30.nov.2017
      • 13

      #3
      Răspuns la: Mucegai pentru prima data

      Nu am facut nici o modificare la perete de cand am cumparat apartamentul.

      Pana acum cateva luni era un perete liber, iar acum este acoperit de acel dulap, care este cam la 5 cm de el. Nu stiu daca conteaza.

      E perete de exterior, dar habar n-am cum e pozitionat. Pot sa ma uit daca credeti ca e important.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Mucegai pentru prima data

        Presupun ca nu este termoizolat pe exterior. Din ce este realizat acel perete, zidarie, beton?
        Explicatia este legata de slaba rezistenta termica a peretelui, in conditiile in care l-ati acoperit cu mobilier, circulatia aerului cald in camera nu a mai avut loc in acea zona iar in conditiile date s-a format o zona unde mucegaiul s-a putut dezvolta (temperatura - umiditatea optima pentru mucegai).
        Acum nu puteti decat sa indepartati mobila, sa o mutati pe un perete interior si sa curatati mucegaiul cu o solutie antimucegai.

        Comentariu

        • CaiusC
          Incepator
          • 30.nov.2017
          • 13

          #5
          Răspuns la: Mucegai pentru prima data

          Din cate am citit, daca as pune un strat cat de subtire de polistiren in interior, nu ar mai aparea. Este adevarat ?

          Comentariu

          • lmacsen
            Membru
            • 26.sep.2015
            • 298

            #6
            Răspuns la: Mucegai pentru prima data

            de ce subtire si de ce in interior? Este posibil sa se dezvolte mucegaiul sub stratul ala de polistiren si tu nu o sa stii. o sa traiesti cu el in camera.

            Comentariu

            • CaiusC
              Incepator
              • 30.nov.2017
              • 13

              #7
              Răspuns la: Mucegai pentru prima data

              Subtire pentru ca inauntru si pentru ca nu grosimea lui impiedica formarea mucegaiului. Intre stratul de polistiren si perete se pune adrziv, deci nu cred ca s-ar forma mucegai acolo, nu ?!
              Ah, si inauntru pentru sunt la etajul 3 si e cam greu sa izolez in exterior.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Mucegai pentru prima data

                Ideal este sa aveti acel perete izolat exterior, fatada blocului intreaga. Daca aplicati izolatie la interior, depinde ce sistem se va utiliza si cat de etansa este izolatia, inclusiv rosturile. O izolatie, fie si interioara, poate imbunatatii situatia si sa scapati de problema. O solutie ce functioneaza este cea cu gipscarton si vata cu bariera, inseamna un minim de 5cm pierduti pe acel perete, alta cu polistiren extrudat de 2cm dar trebuie sa fie lipit intotalitate si apoi finisat. La a doua varianta, teoretic, riscurile sunt mai mari ca sa apara anumite probleme legate de mucegai, depinde de atentia la detalii la punerea in opera si de conditiile de umiditate interioara.

                Comentariu

                Procesare...