Hidroizolare balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • agendu00
    Incepator
    • 16.dec.2017
    • 3

    Hidroizolare balcon

    Buna ziua,

    Acum 6 luni mi-am pus termopan pe balcon. Dupa o luna de fiecare data cand ploua se infiltra apa pe tavan.....
    Locuiesc la etajul 3 , iar vecinul deasupra mea are balconul inchis dar zidit pe interior si nu are termopane .

    Am citit aici pe forum si am vazut niste solutii (ceresit cr 65 si ceresit ft 101 ) , acuma intrebarea mea este : pot tencui pe interior cu Ceresit CR65 si placa cu polistiren dupa ? sau trebuie neaparat la exterior dat cu solutie bituminoasa....

    Va rog daca aveti niste solutii


    Va multumesc
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Hidroizolare balcon

    Se observa infiltratii de apa si acestea nu se pot rezolva doar prin lucrari la interior.
    Trebuie vazut cum este pozitionata tamplaria fata de marginea exterioara a balconului de deasupra. Puteti posta foto dine xterior, sa vedem cum arata zona respectiva de deasupra tamplariei dvs.?

    Comentariu

    • agendu00
      Incepator
      • 16.dec.2017
      • 3

      #3
      Răspuns la: Hidroizolare balcon

      Din pacate nu pot face poze la exterior , este streasina care este prinsa de tamplaria PVC .Tamplaria este pozitionata cam 20cm pe interiorul planseului

      Eu m-am gandit sa tencuiesc cu ceva produs hidroizolator pe interior ...ce parere aveti ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Răspuns la: Hidroizolare balcon

        Streasina este prinsa pe tamplarie dar problema dvs. este deasupra acesteia. Daca problema este legata de circulatia inversa a apei pe tavan, problemele pot sa fie pe zona de rost montaj tamplarie si acestea nu se rezolva la interior si nu cu acele materiale hidroizolante.
        Infiltratiile trebuie oprite de la exterior.

        Comentariu

        • agendu00
          Incepator
          • 16.dec.2017
          • 3

          #5
          Răspuns la: Hidroizolare balcon

          Bun si daca iau un alpinist utilitar ce reparatii ar trebui sa faca ? Sau cum se procedeaza ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Răspuns la: Hidroizolare balcon

            Inainte de a stabili ce se poate face si cum cine, trebuie sa analizam acele zone. Fara o vedere asupra zonei nu ma pot pronunta.

            Comentariu

            • Daniel_M100
              Incepator
              • 24.nov.2019
              • 3

              #7
              Buna ziua,

              Am infiltratii foarte mari, in colturile de sus ale tavanului, in colturile de jos.
              Am chemat un alpinist utilitar care mi-a lucrat pe exteriorul balconului dar problema nu s-a rezolvat, este fix ca inainte.
              Veciunul de mai sus are balconul uscat pe interior, nu pare sa aiba probleme.
              Ma puteti ajuta va rog?
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                #8
                Trebuie etansat la exterior. Nu aveti foto din exterior, sa vedem cum si ce aveti acolo?

                Comentariu

                • Daniel_M100
                  Incepator
                  • 24.nov.2019
                  • 3

                  #9
                  Buna ziua,

                  Atasat o serie de poze din exterior.

                  Dupa cum se poate observa au fost efectuat niste lucrari, din pacate nici macar nu a fost ameliorata problema.(a folosit CP 17)

                  Colturile au fost reparate si zona de deasupra pervazului.

                  In pozele postate anterior se poate observa ca infiltratiile sunt destul de serioase.

                  Alpinistul utilitar care a facut lucrarea mi-a spus sa iau o galeata de mastic aqua block cp30 (1kg) pentru a mai dau pe la colturi.

                  Eu nu ma pricep si nu stiu daca are rost sa fac asta, daca mastic aqua block cp30 ar rezolva problema.

                  Orice sfat este binevent.

                  Cum ar trebui procedat pentru o solutie buna, de durata?

                  Multumesc!
                  Fișiere Atașate
                  Ultima editare de Daniel_M100; 27.nov.2019, 10:32.

                  Comentariu

                  • Daniel_M100
                    Incepator
                    • 24.nov.2019
                    • 3

                    #10
                    Buna ziua,

                    Revin cu un update.

                    Alpinistul utilitar ca mi-a facut lucrarea mi-a spus ca infiltratiile vin de sus, de la vecin. (se infiltreaza prin tencuiala lui..?)

                    Este posibil sa fie de la asta ?

                    Multumesc!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Sgur, apa vine de la exterior, se prelinge pe marginea inferioara a balconului si ajunge in rostul de montaj al tamplariei pe unde intra la interir, pe tavanul dvs. Cel mai mult sunt expuse colturile neacoperite de acel profil exterior. Apa, dupa ce se scurge pe grosimea placii de beton nu trebuie sa vina spre tamplarie ci sa fie o pant acare sa duca apa la exterior. Ar trebui sa continuati acel profil sau sa montati un profil picurator sub placa cu o etansare la zona de contact cu betonul (etansant bituminos sau de alta natura - la tub) Se poate face si o mica izolatie cu polistiren extrudat de 1-2cm pastrand panta spre exterior. Cat timp ajunge apa in rostul tamplariei situatia ramane neschimbata.

                      Comentariu

                      • BiancaPavel
                        Incepator
                        • 29.iul.2020
                        • 2

                        #12
                        Buna ziua, se da urmatoarea problema:

                        Apartament vechi, ne-am apucat de renovari, am montat tamplaria PVC, iar in balcon se vede ca in trecut au fost ceva probleme cu infiltrarea apei. Ce e de facut in situatia de mai jos? Am inceput sa dam din tavanul umflat, si se vede ca fierul din placa de beton este mancat de rugina. Multumesc pentru orice raspuns.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Este suficient sa discutam in celalalt topic.

                          Comentariu

                          Procesare...