Lampa de urgenta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alex1411
    Incepator
    • 17.dec.2017
    • 1

    Lampa de urgenta

    Salutare. Am si eu o curiozitate. Am niste lampi de iluminat in caz de urgenta. Exista vreo posibilitate sa le pot conecta pe direct fara acumulator? As fi vrut sa anulez acumulatorul deoarece nu-l am inca. Multumesc!!
    Acumulator 2.4V 4500mAh 2xD, lampa neon 8w
  • mbostangiu
    Membru marcant
    • 31.dec.2011
    • 595

    #2
    Răspuns la: Lampa de urgenta

    Pentru informatii concrete ar trebui sa mentionati tipul lampilor. In mod normal ar trebui sa functioneze si fara acumulator ca lampa normala.
    “Quality means doing it right when no one is looking.”

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #3
      Răspuns la: Lampa de urgenta

      Nu neaparat.
      Exista lampi pentru iluminat de securitate care lumineaza in permanenta, atat in prezenta tensiunii in retea, cat si la disparitia ei (acestea pot lumina fara acumulator atata timp cat exista tensiune in retea), dar sunt si modele intra in functie doar la disparitia tensiunii de alimentare. Acestea din urma nu pt functiona fara acumulator. Mai exista si modele "mixte", care printr-un comutator pot fi facute fie sa lumineze permanent, fie sa lumineze doar in absenta tensiunii din retea.
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #4
        Răspuns la: Lampa de urgenta

        Lampile ex: CISA a un buton pt test si poate functiona pe test si cu tensiune, dar nu mai incarca acumulatorul.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Lampa de urgenta

          Reveniti cu o poza cu detaliile lampii daca are sau nu un comutator pe corpul ei, eventual o poza la eticheta ca sa incercam sa va ajutam la modul concret.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...