Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • occu
    Incepator
    • 26.dec.2017
    • 3

    Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

    Buna ziua, as dori in viitorul apropiat sa imi achizitionez o locuinta cu 3 camere. Momentan locuiesc intr-o garsoniera, neizolata fonic si sunt terorizat de sunetele care provin de la apartamentele vecine. De aceea ne-am hotarat ca apartamentul pe care il vom achizitionata sa fie situat la ultimul etaj, pentru a reduce din numarul de vecini.
    Acum urmeaza intrebarile mele, in primul rand din punct de vedere al izolatiei termice, cum ar trebui sa procedez corect pentru a evita aparitia de mucegai pe sub izolatie? As dori sa izolez tavanul cu vata minerala, dar am inteles ca peretele ar trebui tratat cu ceva inainte si aplicata o folie, asa este?
    Deasemenea as dori sa izolez podeaua din punct de vedere fonic, cu o membrana fonoizolanta, nu stiu momentan care e cea mai buna ca si raport calitate pret, daca aveti sugestii la capitolul acesta as fi curios sa le ascult. Si sunt curios, daca izolez podeaua din punct de vedere fonic, as putea sa adaug peste izolatia fonica si un sistem de incalizre electric gen folie carbonica?
    Ca izolatia fonica din pardoseala sa fie eficienta am inteles ca ar trebui sa izolez si pereti interiori cu fibra carbonica, asa este?
    Si ultima intrebare, daca fac o astfel de lucrare cel putin pentru dormitor, izolatie fonica, izolatie terminca interior si probabil izolatie termica exterior, geamuri termopan, cum v-or mai respira peretii? adica eu o sa ma straduiesc sa aerisesc zilnic dar pe timpul iernii mai mult de 30 de min nu cred ca ai cum sa aerisesti. Exista vreun sistem viabil de aerisire?
    Am vazut ceva gen sistem de ventilatie cu recuperarea calduri, dar nu stiu daca e viabil, daca se merita si daca este eficient. De asemenea sunt curios daca acest sistem nu mi-ar afecta izolatia fonica?
    Sper ca postez intrebarea in locul corespunzator si primesc un raspuns bun pentru a imi rezolva problema. O zi buna va urez
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2467

    #2
    Răspuns la: Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

    Postat în original de occu
    sunt terorizat de sunetele care provin de la apartamentele vecine
    Cu tot respectul, poate ar trebui sa cautati solutia in alta parte decat in izolatii.

    ne-am hotarat ca apartamentul pe care il vom achizitionata sa fie situat la ultimul etaj
    Proasta alegere.
    Si vine din partea unuia care locuieste intr-un apartament la etajul 4 din 4 de peste 50 de ani.

    Daca nu aveti o izolatie buna pe terasa: vara foarte cald, iarna frig
    Si cu o izolatie buna si vara tot nu poti sa stai in casa fara aer conditionat (in fiecare camera)

    Sa nu mai luam in considerare si niste vecini care-i doare in cot de starea terasei si ce o sa faceti daca o sa aveti si infiltratii de la ploaie.
    Pe care nu o sa le vedeti, sau o sa le vedeti foarte tarziu, din cauza izolatiilor pe interior.

    Ceea ce vreti dvs. sa faceti (ma refer la fonoizolatii) este scump si ineficient.
    Doar daca nu mergeti pe izolatiile folosite in studiourile de inregistrare audio.

    Din punctul meu de vedere o solutie pentru dvs. ar fi o casa la curte, la periferie.

    In rest numai de bine.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Răspuns la: Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

      Cred ca este putin prea repede sa discutam de izolatii pe un apartament ce inca nu exista.
      Conteaza cate apartamente sunt pe palier, cati pereti sunt comuni, ce tip de pereti sunt, ce surse de zgomot certe avem etc.
      La etajul 4 este bine din anumite puncte de vedere dar exista si dezavantaje. Un bloc cu acoperis de tip sarpanta este de dorit daca ramaneti la aceasta optiune.

      Comentariu

      • occu
        Incepator
        • 26.dec.2017
        • 3

        #4
        Răspuns la: Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

        Va multumesc pentru raspunsuri, ma asteptam la ceva mai tehnic.
        Casa reprezinta un vis pentru noi, dar ca si posibilitate financiara este doar un vis, probabil ca ar fi solutia ideala.
        Am postat intrebarea inainte sa achizitionez apartamentul pentru ca imi doresc sa intru pe piata imobiliara cat de cat informat. Din pacate nu am gasit siteuri specializate care sa iti explice detaliat, cum functioneaza izolatia fonica, ce capacitate de absorbtie reala a db are fiecare produs, cum se monteaza, daca mai poti folosi si incalzire prin pardoseala dupa si la fel despre izolatia termica sau hidroizolatia, nu gasesti informatii detaliate, cum sa o montezi corespunzator, cum sa descoperi daca sunt infiltratii pe sub ea, in special la izolatia de interior, cum sa evitia aparitia mucegaiului.
        Am gasit doar pareri, nimic sustinut de lucruri tehnice si nimic cu exemple concrete.
        O sa mai caut poate o sa am noroc
        O zi buna

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          Răspuns la: Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

          Aveti cerinte SF care nu se potrivesc cu " apartamentul la bloc " adica la comun , si nici cu o "casa pe pamint " normala .
          Ce doriti , da , va faceti o casa in mijlocul unui teren urias , puneti la pretul ei de catalog de 5-6 ori pretul , si o transformati intr-un buncar izolat termic si fonic .
          ....adica pretul a cca 10 apartamente la care va ginditi azi ....
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

            Cred ca lucrurile stau altfel sau poate perceptia este altfel.
            Sigur ca o sa gasiti informatii legate de izolarea termica si fonica a diverselor materiale, la cea termica discutam de rezistenta termica iar la fonica avem indicele de atenuare Rw. In special la partea fonica conteaza foarte mult intreaga solutie si nu numai materialul de baza ce izoleaza fonic.
            Atenuarea respectiva inseamna cu cat diminueaza zgomotul initial. Explicatii asa cum doriti dvs. intr-un singur loc nu o sa gasiti. Pentru aceasta se studiaza mult si mai ales aplicat. Nu degeaba exista atatea profesii ... cu alte cuvinte nu o sa gasiti exact ce va trebuie la o simpla cautare, va trebui sa cititi destul de mult pentru a intelege fenomene si situatii concrete. Nici cu casele individuale nu este usor.

            Revenind la apartamnetul dvs., ecuatia nu este foarte complicata. Plecati la drum cautand un apartament, il vedeti cum arata si apoi incercati sa vedeti daca merita sau nu. Sunt atatea aspecte pe care ecident nu le puteti aprecia la o prima vizita rapida. Conteaza traficul din zona, amplasarea fata de punctele cardinale, starea terasei, cum spuneam de preferat cu sarpanta, calitatea instalatiilor interioare etc.
            Daca asteptati de la noi un raspuns scurt si care sa acopere toate asteptarile dvs., imi este teama ca nu se poate. Puteti gasi ajutor, informatii care va pot ajuta, depinde doar de dvs. sa prioritizati si sa putem discuta in directia care va este necesara.

            Ati spus de izolatia fonica la pardoseala, aceasta se face de regula pe pardoseala dvs. pentru o izolare la zgomotul de impact ce este utila celui de la etajul inferior si evident o anume izolare la zgomotul aerian+structural. Solutiile de izolare termica sunt prezentate in diverse topicuri pe forum, este de preferat sa exista izolatie exterioara la bloc iar alternativa interioara se poate face doar limitat la grosime. Dupa cum probabil ati citit, izolatia cu vata minerala cu bariera de vapori este o varianta foarte buna. Un tratament initial al peretilor nu este necesar daca nu sunt urme de condens si mucegai.
            Ultima editare de Gemini; 30.dec.2017, 19:03.

            Comentariu

            • occu
              Incepator
              • 26.dec.2017
              • 3

              #7
              Răspuns la: Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

              Va multumesc pentru raspunsuri!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Cum izolez corespunzator un apartament la ultimul etaj

                Sa intelegem ca nu va multumesc raspunsurile noastre?

                Comentariu

                Procesare...