+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Perete BCA apartament 3 camere

Perete BCA apartament 3 camere

In primul rand va salut si vreau sa va spun ca urmaresc mereu postarile voastre.Tocmai ce mi-am cumparat un apartament cu 3 camere pe structura de stalpi si pereti de BCA.Problema e ca toti peretii interiori au crapaturi si pe o parte si pe cealalta.Apartamentul este situat la et. 4/4 si acum ceva ani in urma a fost inundat (atunci nu avea acoperisul facut)
    In situatia in care l-am luat vreau sa curat toti peretii si sa ii fac din nou.Din ce am citit pe aici as vrea si va intreb daca este ok sa efectuez urmatorii pasi:
    1- sa racai pana la tencuiala sa dau jos tot gletul
    2- sa dau amorsa
    3- adeziv ceresit ct 85
    4- plasa de exterior
    3-adeziv ceresit ct85
    4- glet ceresit ct126
    5- glet ceresit ct127
    6- amorsa
    7- lavabila.
    Ce parere aveti?Peretii au o grosime de 10 cm maxim.Iar crapaturile unele sunt aleatorii ,unele verticale care se vad si pe partea cealalta.
    Am sa revin si cu niste poze.

Răspuns la: Perete BCA apartament 3 camere

Citat Postat în original de 5inci Vezi post
    Din ce am citit pe aici as vrea si va intreb daca este ok sa efectuez urmatorii pasi:...
    Dupa parerea mea nu faceti bine. Prin aplicarea unui strat de cel mult 5 mm grosime nu intariti structura peretilor si fisurile in timp vor reaparea. Simplu, rapid si curat puteti sa rezolvati problema aplicand o tencuiala uscata prin lipire directa.

Peretii au o grosime de 10 cm maxim...
    Ei nu chiar toti peretii au 10 cm grosime, aveti pereti si de 15 cm grosime.

Intradevar sunt si pereti mai grosi , cei ce dau spre exterior sunt de beton (aici am scapat ca nu sunt crapaturi) , cei de langa vecini intradevar sunt mai grosi.Deci pana la urma tot la rigips ajung ca altfel nu vad sa existe nici o solutie.Am pus poze si in postul la fel ca acesta (l-am facut din greseala din nou) ca sa se vada cum sunt peretii.Va multumesc frumos.

Tineti cont ca placile de gipscarton trebuie sa fie de cel putin 12,5 mm grosime si se vor fixa, pe langa fixarea cu adeziv dedicat, si mecanic de zidaria existenta.

Inteleg, e un perete mic din hol de 50 cm latime si inalt pana in tavan de se misca daca imping tare in el.Il pot fixa cu niste pene de lemn inainte ? Si chiar sa il prind de alt perete ca e pe e perpendicular cu el in conespanuri?

Ce grosime are peretele?

10 cm au peretii de care vorbesc.Se vad in poza ca sunt cei mai subtiri.Peretele de care vorbesc e cel din stanga usii de la dormitor 4
    Dar nu cel cu bucataria ,cel cu holul se misca daca apas tare pe el
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	IMG_20171204_101750.jpg‎ 
Afișări:	22 
Mărime:	257,4 KB
ID:		99029  

Răspuns la: Răspuns la: Perete BCA apartament 3 camere

10 cm au peretii de care vorbesc.Se vad in poza ca sunt cei mai subtiri.Peretele de care vorbesc e cel din stanga usii de la dormitor 4
    trebuie fixat mecanic in peretele vecin, tavan si pardoseala.

Pe peretele 3 spre 2 din bucatarie ,pot pune piatra decorativa de ipsos? Ca sa numai plachez cu rigips? Peretele nu se misca dar are crapaturi pe lungimea bca-ului.Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	Screenshot_20180113-140732.jpg 
Afișări:	12 
Mărime:	9,2 KB
ID:		99030
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	IMG_20171230_141555.jpg‎ 
Afișări:	9 
Mărime:	218,5 KB
ID:		99031  

Răspuns la: Răspuns la: Perete BCA apartament 3 camere

Eu sunt de parere ca acei pereti trebuiesc inlocuiti, nu sunt de parere ca INTEPENIREA lor pe ici pe colo va duce la un rezultat bun in viitor.
    Placarea cu gips lipit se face de obicei pe un suport stabil, deci nu trebuie doar sa astupam,trebuie sa remediem,refacem integritatea peretilor.

+ Răspuns la subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii